Mi lehet a vége a lakáshitel-válságnak?
Az Orbán-kormány megoldott már sok "fontos" dolgot (9 alkotmánymódosítás, médiatörvény, kettős állampolgárság stb.), de erre a kilakoltatási moratóriumon kívül semmit nem lépett. Én teljesen kilátástalannak látom ezt az ügyet, mert
- a moratórium nem old meg semmit, csak az adósság halmozódik;
- a kilakoltatás nem old meg semmit, mert egyrészt elvesztik az emberek a lakásukat, másrészt a bank se kapja vissza a pénzét, mert ha rázúdul 100 ezer ingatlan a piacra, az még jobban lenyomja az árakat;
- az államnak nincs miből fizetni, de ha lenne is miből, az meg megint elfogadhatatlan, hogy a hitelt nem felvevő adófizetők pénzéből segítség ki a felelőtlen hiteleseket.
Akkor most mi lesz vagy mi legyen?
Volt 3000 milliárd forint, amit elloptak, és a gazdagoknak adót csökkentettek belőle...
Ebből a pénzből, az átlag 7,5 millió forintos lakáshiteleket: 400000 embernek ki lehetett volna váltani, ami állami tulajdonba kerülhetett volna, így az állami vagyon gyarapodott volna, a lakossági adósságállomány csökkent volna...
Mondjuk a probléma, hogy akik eddig b@sztak fizetni, azok az államnak sem biztos, hogy fizetnének.
Mi az álláspont? Fizesse ki az állam a hitelesek heylett? Fizesse ki a felét/negyedét/tizedét az állam a hitelesek helyett? Ezek mind hátrányosan érintik és diszkriminálják a hitel nélküli embereket. Törvényileg sajnos maximum a középárfolyamos elszámolást vezettetheti be, ezt meg is tette. Az irreálisan erős Forint sajnos csak egy álam, a reális szint (jelenleg) sajnos ez a 210-220 körüli CHF árfolyam.
Megoldás erre? Biztos vannak nálam okosabb közgazdászok, szociológusok. A fizetéseket hiába emelik, sok területen attól csak versenyképtelenebbek leszünk. Amit a kormány tehet(ne), az a megmaradt nemzeti ipar védelme akár úgy, hogy különadók a külföldi termékekre, akár úgy, hogy kötelezően (termékcsoporonként) 70% hazai GYÁRTÁSÚ terméket kell a boltok polcain tartani, akár úgy, hogy közbeszerzésnél előnyt jelentsen a hazai termelés. Ezt jelenleg az EU nekünk nem engedi, pedig nyugat-európában jellemzően így működnek. Minimum EU-n kívüli származású termékekre védővámot kéne bevezetni, ha van ugyanolyan célú, regisztrált magyar termék. Ez munkahelyeket és fizetőképességet eredményezne.
"Volt 3000 milliárd forint, amit elloptak, és a gazdagoknak adót csökkentettek belőle..."
Felvettünk 12000 milliárd hitelt, amiből gyakorlatilag semmit sem látunk. ÁLLÍTÓLAG a bankok megsegítése volt a cél. Azoknak a bankoknak a megsegítése, akik az EU-nál sírnak a bankadó miatt.
"Biztos vannak nálam okosabb közgazdászok"
Okos közgazdász? Ez valami szkájenszfiksön?
A kormány (nem csak a Zsidesz, a mindenkori kormányról beszélek) azért nem tesz ez ellen, mert az egész rendszer lényege az hogy az államokat és a lakosságot eladósítják. Aki tartósan adós marad az függ a hitelezőtől. Az állam és a lakosság eladósítása párhuzamosan megy (mintegy biztosítékként).
A lényeg:
Ha hitelt veszel fel, azt kamatostól kell visszafizetni, tehát többet fizetsz mint amit valóban kaptál. De a kamat nem a semmiből jön, arra is kell a pénz. De ezért az esetek többségében újabb hitelt vesznek fel mind állami, mind egyéni szinten. Az megint csak kamatozik, amihez megint hitel kell. A lényeg (és ez főleg állami szinten megy így) hogy minden hitel visszafizetéséhez egy újabb hitel kell. Ez egy csapda, amiből nem lehet kijutni, csak ha megtagadjuk a törlesztést. Ennek pedig vannak törvényes eszközei is.
Logikusan két eset lehetséges.
Az egyik az, hogy az állam azt mondja, hogy nem felelős egyesek hibás pénzügyi döntéseiért, elhibázott devizaspekulációiért, és nem foglalkozik a témával. Ez lenne igazságos, de ez politikailag nem optimális.
A másik az, hogy az állam segít. Pl. államosítja a problémás lakásokat, és ettől kezdve a hitelfelvevő gyakorlatilag az államnak fog tartozni, az államnak viszont ki kell fizetnie a bankokat.
A második módszer növeli az államadósságot. Esetleg a kmanyup-rendszer likvidálásával bekövetkező államadósság-csökkenés ezt kompenzálhatja. A devizahitelesek csak abban reménykedhetnek, hogy tervszerűen sikerül a kmanyup-rendszer kinyírása. Mert ha nem, akkor az állam kénytelen lesz elengedni a kezüket, és a következő lépés a kilakoltatás lesz, hiszen az állam most nincs abban a helyzetben, hogy még jobban eladósodjon.
Mindenesetre nagyon hasznos, hogy az ellenzék egyszerre hőbörög azért, mert a kormány "nem segít" a devizahiteleseken és "lenyúlja" a kmanyupokat. Pillanatnyi politikai haszonért mindent, ugye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!