Átléptek az állami nyugdíjrendszerbe? Fiatalok írjanak!
"Piramisjáték az állami rendszer, mert nem te kapod meg, hanem amit te megkeresel, azt másnak adják oda. "
Mindig az aktuális generáció befizetéseiből teljesítik az előző generáció nyugdíjkifizetéseit. Ez a rendszer Bismarck óta így működik.
A magyar állam 30 év múlva is fenn fog állni, a manyupok sorsa viszont erősen kérdéses. Már Bajnaiék is pontosan tudták, hogy gebasz van a manyupokkal, és a 2013-tól esedékes nyugdíj-kifizetéseknek nemigen tudnának eleget tenni, ezért is engedélyezték az 52 év felettieknek a visszatérést az állami rendszerbe. Intő jel.
Magyarország most egyszerűen visszatér az EU-ban általános érvényű kétpilléres nyugdíjrendszerre (állami és önkéntes magán). Mindenki eldöntheti, mit választ. A stabil és kiszámítható állami nyugdíjat, vagy inkább kockáztat és marad a magánnyugdíjpénztárban. Lehet, hogy többet kap majd így, de könnyen megeshet, hogy jóval kevesebbet, mint ha az állami rendszerben maradt volna. Ez benne a lutri. Elég egy újabb világgazdasági válság, és úszik az egész magánkassza.
"A pénztáraknak érdekükben áll, hogy vigyázzanak az ügyfeleik pénzére, ..."
A pénztáraknak a saját profitjuk a lényeg, nem a te pénzed. Ezért megy most a nagy tiltakozás részükről. Nem mellesleg, a legtöbb manyup érdekes módon szoci-szadeszes emberkék és a mögöttük álló pénzügyi érdekcsoportok kezében van. Erről ennyit.
"...de az önkéntes és magánpénztár között csak annyi a különbség, hogy az önkénteset te (esetleg a munkáltató) fizeted be, de a működési mechanizmusa ugyanolyan."
Nem, mert a kiegészítő önkéntes nyugdíjpénztár, ahogyan a neve is mutatja, a te nyugdíjra félretett plusz pénzedet kezeli, és nem generál hiányt az állami nyugdíjkasszában, amelyet államkötvény kibocsátással és egyre növekvő államadóssággal kellene betömni.
Állami:
- pár éven belül borítják a Ratkó-nyugdíjasok, de a munkaerőpiacra lépők ennek a létszámnak a töredéke lesznek, ennek következményei lehetnek:
- az állami nyugdíjak drasztikus csökkentése (így is meg fogják adóztatni)
- az adófizetőktől vont nyugdíjjárulék megemelése (ezáltal alacsonyabb nettó fizetések)
- nyugdíjkorhatár emelése
- amit az államnak befizetsz, azt az állam AZONNAL kiosztja MÁSNAK, neked nem tart meg semmit
- csak túlélő élettárs vagy házastárs "örökölheti" járadék, özvegyi nyugdíj formájában
Magán:
- óriási tévedés, hogy a pénztárak eltőzsdézték a pénzt, tény, hogy nem mind gazdálkodott hasonlóképp, de a piac hullámmozgást végez és hosszú távon egy átlag értéket vesz fel, nekem az AXA még a válságot is behozta
- amit ide befizetsz, az a te MAGÁNTULAJDONOD
- bárkit megtehetsz kedvezményezettnek, még a kedvenc utcaseprődet is, nem kell, hogy rokoni szálak kössenek össze
- egy későbbi kormány bármikor visszaadhatja a 24% utáni jogosultságot a pénztárban maradóknak, de a visszalépőknek sose tudják visszaadni az elvett megtakarításaikat (ami mondjuk egy kezdetektől tag esetén több millió Ft már most)
Én azt javaslom, maradj a magánpénztárnál, és nyiss mellé még legalább 1 hosszú távú megtakarítást (ez bármi lehet, önkéntes pénztár, NYESZ, életbiztosítás).
Ha borul az állami nyugdíjrendszer, lehet, hogy a későbbi állami nyugdíj (az állítólagos 70%) összege kisebb lesz, mint a megtakarításokkal rendelkező pénztártagok járadékai.
Aki nem teljesen hülye matekból, az marad a magánpénztárban.
És még ezt javaslom elolvasni:
*****
* Automatikusan eltávolított tartalom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!