Hogyan lehetséges, hogy Nyugaton sehol sem vezették be ezt a kötelező magánnyugdíj pénztári rendszert? (Ha ez tényleg olyan nagyszerű dolog. )
hát talán van valami oka
csak az önkéntest vezették be alegtöbb országban
lássuk. ugyan nem tudom mely országokban van még ilyen, de nem hiszem, hogy csak erre.
nézzük:
jobb helyeken az ember teljesen be van jelentve, így a nyugdíja is rendesen nő. Itthon hiába keresel havi 2-300k nettót, ha közben bruttó 80k-ra vagy bejelentve. a nyugdíjad így kb fing lesz.
mondhatni egy kis plusz kényszer, hogy gyűljön még valahol a pénzed, bár a bruttó 80k-ból nem sok megy oda se, de mégis több mintha csak állami lenne.
Emlékszem, amikor 1998-ban kötelezővé tették a 45 év alattiaknak a magánnyugdij pénztári tagságot, elég nagy ellenszenvet váltott ki. Senki sem tudta előre, hogy mi lesz, ha eljön a visszafizetés ideje. Érdekes módon minden biztosító elkezdte építeni szebbnél szebb és drágábbnál drágább irodaházait, a hozamok szépen nőttek, majd 2009-re hirtelen veszteségek jelentek meg, bár az addig felhalmozott hozamok fedezték ezt a veszteséget. Az emberek látták a jó hozamokat és lassan megbékéltek a magánnyugdij pénztárakkal. Nem derült ki, hogy az
akkori 45 évesek milyen nyugdijat kapnának ezektől a pénztáraktól, hiszen ők még csak 57 évesek most. Akkor sokan úgy gondolták, hogy amikor a visszafizetésre kerül a sor, mindegyik pénztár tönkremegy a fényességes irodaházak, reklámok, szponzor tevékenységek miatt. Ezt már nem fogjuk megtudni.
A német példa talán közel jár az igazsághoz: Mindegy, hogy milyen nyugdijpénztárba fizeti az ember a kötelező járulékot, egész élete során a havi fizetés 10 %-át el kell tenni megtakarításként a nyugdij kiegészítésére. Így nem lesznek anyagi problémák az öregkorban.
Többnyire minden jóléti államban erre hívják fel a figyelmét az embereknek.
5.46. Ostobaságot ír.
Másutt is létezik a rendszer,csak nem kötelező. Sok országban a Biztósítőknál van lehetőség az életbiztosítás keretében nyugdíjelőtakarkosságra.
A mai nyugdíjbiztosítók működéséről nem tudok érdemben nyilatkozni.
De a háború előtt, a Horthy-rendszerben is voltak önkéntes nyugdíjbiztosítók,és nagyon jól működtek.
Tehát az ötlet nem ördögtől való,ha jól működtetik őket.
"Hogyan lehetséges, hogy Nyugaton sehol sem vezették be ezt a kötelező magánnyugdíj pénztári rendszert?"
Mert hátrányos: növeli az államháztartás hiányát és így rossz esetben az államadósságot, ami ráadásul további többletterheket is ró az adófizetőkre a magasabb kamatkiadások miatt, különösen válságok idején.
"Másutt is létezik a rendszer,csak nem kötelező."
Kb. mintha azt mondanád, hogy a veréb is egyfajta kutya, csak nem ugat, hanem repül.
A magánnyugdíjpénztár és a kötelező magánnyugdíjpénztár két nagyon különböző dolog, egy sor szempontból. Most sem a manyupról megy a vita, hanem a kötelező manyupról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!