Mennyit keres egy politikus akinek a pártjának nincs mandátuma?
"Ha új pártot alapít valaki, az mennyit fog keresni, vagy egyáltalán keres valamennyi pénzt akkor miből?"
Semennyit, sőt, kiadásai lesznek. A pártoknál általában tagdíj is van, tehát a párttagok fizetnek azért hogy pártban legyenek, nem hogy még keressenek rajta.
Magának a pártnak nincs is bevételi forrása, csak a támogatások. Magánszemély bármilyen pártot támogathat, állami támogatás viszont csak azokat a pártokat illeti meg, amelyikek legalább 1%-os eredmény elértek az országos listán. De az állami támogatásnál meg van szabva hogy mire lehet elkölteni, tehát a politikus azt sem viheti haza, hanem a párt népszerűsítését vagy működését kell belőle finanszírozni.
A pártot a párt tagjai alapítják. Ki nem googlizom nektek, majd akit nagyon érdekel, utána néz a pontos szabályozásnak, de azt hiszem, hogy legalább 15 ember kell hozzá, hogy valaki pártot alapíthasson. Felső korlátja meg nincsen, bármennyi tagja lehet. A párt önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezet (hasonló, mint egy cég, csak kicsit eltér attól).
A párt vagyonát alapvetően a párt tagjai által befizetett tagdíjak adják. Mellette végezhet bizonyos gazdasági tevékenységet is a működési költségeinek biztosítása érdekében. Például árulhat mindenféle párt logóval ellátott termékeket a tagságnak, amivel a tagdíjon felüli bevételeket szerezhetnek.
Ebből a vagyonból gazdálkodik a párt. A tagság által megválasztott vezetők hozzák a döntéseket - többek közt arról is, hogy a párt milyen irodát, szervezeti egységeket működtet, azoknak milyen költségeit fizeti és kinek milyen fizetést ad. A vezetőség munkájáról, megbízatásuk meghosszabbításáról, vagy személycserékről a párt alapító okiratában szabályozott időközönként, általában 1-4 évente közgyűlés dönt.
Egy kisebb párt, aminek kevesebb a tagja, valószínűleg kevesebb tagdíjat tud összeszedni. A kevesebb pénzből a vezetőik javadalmazására is kevesebb pénz jut. Egy nagyobb párt több taggal több tagdíjat is képes összeszedni, amiből több pénz juthat a vezetők fizetésére is.
Viszont a párt tagsága nem biztos, hogy jó néven veszi, hogy a tagdíjakat a vezetők fizetésére költse a párt más, a tagság számára fontosabb célok helyett. Emiatt akár le is válthatják a párt vezetését, ha úgy érzik, hogy csak a saját megélhetésük érdekli. De ha a tagságnak megfelel a javadalmazásuk mértéke - amit a tőlük kapott pénzből fizetnek ki, akkor nekik nyilván megfelel úgy.
Ha a párt választásokon indul és ehhez összeszedi a megfelelő számú ajánló szelvényt, akkor az állam normatív kampány támogatásban részesíti. Ha az ajánlások ellenére sem tudja elérni a választáson a törvényben előírt szavazat arányt, akkor a kampánytámogatást vissza kell fizetniük. Ha a választáson eredményesek és sikerül mandátumot szerezniük is, akkor azzal magasabb állami támogatásra válnak jogosulttá.
"Például árulhat mindenféle párt logóval ellátott termékeket a tagságnak"
Hát meg akárkinek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!