Megéri leválni az orosz gázról?
2014-2019 között átlagosan 2,2-szer volt drágább Európában a gáz, mint Amerikában.
2023 júniusa és 2024 szeptembere között már átlagban 4,8-szor többe került Európában a gáz, mint Amerikában.
Azért júniustól nézem, mert onnantól már nagyjából stabilizálódott az ár és nem voltak nagy kilengések.
(2022 februárja és 2023 májusa között 17-szer volt nálunk drágább )
Most akárhogy is nézem ez alapján kijelenthető, hogy gázárak több mint a fele abból jön, hogy nem jutunk hozzá az orosz gázhoz. (politikai állástól függően, mert a csúnya oroszok elzárták / mert a szankciózásunkra ez lett a válaszuk / önként vásárolunk máshonnan)
Az EU gázfogyasztása kb. 3,5 milliárd MWh évente.
Szóval alsó hangon 70 milliárd eurójába van az évente, hogy leváltunk az orosz gázról. Az EU a GDP-jének a 0,4%-át költi pluszban gázra ahhoz képest, ha nem izmozna Oroszországgal.
Ukrajnának a háború kezdete óta kevesebb pénzt adtunk, mint amennyivel többet fizettünk a gázért az elmúlt 2 évben.
Nem lenne okosabb venni a gázt az oroszoktól és nem tönkre tenni a saját gazdaságunkat, a megspórolt pénzt meg odaadni az ukránoknak ha jóemberkedni akarunk?
Ha vége lesz a háborúnak akkor hogyan tovább? Maradnak ezek az árak? Mert gondolom nem egy hosszútávú szerződést sikerült kötni az USA-val a palagázra, amit majd valakinek ki kell fizetni.
Itt nemcsak az a kérdés, h honnan hozzuk, hanem hogy a gázfogyasztást szükséges kiváltani.
Pl. Hőszivattyúval, geotermikus energiával, etc.
Sok helyen a technológia is adott csak élni kellene vele.
ma 18:34
Klímacélok hogyan tarthatóak ha az energiáért fizetett ár közel fele olyan költség amiből nekünk semmi hasznunk nincs?
Most ha mondjuk reális gázárak lennének, értsd azt fizetnéd amibe tényleg kerül a szolgáltatónak az, hogy neked szolgáltasson akkor kb. 400 forint lenne egy köbméter gáz ára. (egész nyugateurópában ennyi vagy ennél több).
ma 18:38
évi 70 milliárd euróból 26 terra watt órát termelő napelemparkot lehetne építeni. (ez kb. az éves energiafogyasztásunk 1%-a lenne)
Illetve egy ilyen hőszivattyú milyen energiából működne?
4-es COOP-val számolva másfél Paks kéne még, hogy csak a lakosság fűtési igényét fedezni tudjuk egy januári nap.
ma 18:47
A kétharmad ami mondjuk a Norvégoktól, saját termelésből vagy épp a világ másik feléről jön annak a plusz költsége az átlag EU-s állampolgárnál csapódik le?
Mert ha nem akkor szerintem áll az, hogy a most gázra kifizetett pénz több mint fele nem szolgálja az azt elfogyasztók érdekét.
Az ilyenek miatt kell elfelejteni az orosz gázt:
Kérdező ha nincs földgáz , attól még elműködik a társadalom, ha nincs áram, akkor nincs civilizáció.
Hőszivattyú árammal megy. Az áramtermelésre is több lehetőségünk lenne.
A Fidesz gagyizik az oroszokkal ezért késik kb. 10 évet Paks. Ment a gagyi Bős Nagymarossal az is már rég termelhetne nálunk is.
Betiltotta a Fidesz a szélerőműveket évekig, szóval lenne lehetőség, de ahogy írják a rubel jobboldalnak nem érdeke. Ner sokat keres oroszgázon.
Az okfejtésed hibás: még az ukrán háború előtt, decemberben baromira felement a gázár. Putyin egyszerűen nem dobott a tőzsdére eladó gázt mindenféle mondvacsinált okokra hivatkozva (szimeringes lett az átemelőszivattyú, stb.).
Paradox módon a kisebb gázmennyiség ellenére a bevétele jóval több lett, mert a legtöbb oszággal a tőzsdei áron számolják el a leszerződött gázt - velünk is.
>Ha vége lesz a háborúnak akkor hogyan tovább? Maradnak ezek az árak?
-A háború végétől függetlenül jön Trump, aki lehet hogy a védővámokkal való fenyegetéssel belezsarol minket az USA-tól való LNG-vásárlásba. És az EU-nak még mindig az a kisebb rossz.
Egy ilyen megbízhatatlan partnerre építeni az energiaellátásunkat nem jó megoldás. Kellett volna a Nabucco, de Putyin sikeresen megakadályozta akkori emberein keresztül (ilyen volt Gyurcsány Ferenc is). Az LNG-kapacitások kiépítése jó fejlemény. Bár drágább mint a vezetékes, de legalább valódi versenyt teremt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!