Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért kéne nekünk felzárkózni...

Miért kéne nekünk felzárkózni a nyugathoz?

Figyelt kérdés
Ez már 200 éve, egy elhibázott konstrukció. Nekünk nem voltak külső gyarmataink, Széchenyiék jóhiszeműen egy belső gyarmatosításba kezdtek. A jobbágyfelszabadításból elzsellérlesítés lett. Manapság Orbán sokaknak nem tetsző módon, de a neoliberális gazdaságpolitika híve. Persze lehetne az alapvetően rosszat jobban is csinálni.

dec. 1. 12:21
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:

20#

200 éve nem sikerül. Ebben a képtelen nemzetközi munkamegosztásban nekünk nagyjából ki van jelölve a helyünk. Valami egészen mást kéne csinálni, ami lemondással járna. Lemondani viszont nem igazán akar senki. Lehet mutogatni Orbánra joggal, meg a politikától megoldást várni, csak az a kegyetlen valóság, hogy erre a túlfogyasztói létmódra nincs megoldás. Ránk fogja rúgni az ajtót a valóság. Egyébként már benne is vagyunk, mint béka a fazékban, csak még most el lehet mismásolni a problémákat. Megyünk a lecsóba. A problémát inkább a tükörben kell keresnünk

dec. 1. 15:45
 22/25 árokpart ***** válasza:
0%
21-es Most sikerülni fog. Geri Tibor tanár úrral sikerülni fog.
dec. 1. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

A Nyugat fejlettségét kizárólag a gyarmatosításra levezetni nagyon nagy hiba.

Finnországnak, Izlandnak, Írországnak, Svájcnak, Szingapúrnak, Dél-koreának, Norvégiának nem voltak gyarmatai (nem írom az összes példát), sőt egy részük maga is gyarmat volt, mégis mind fejlett, gazdag országok lettek. Viszont vannak volt gyarmattartók, akik pedig ma már nem számítanak különösebben gazdag országnak, például Portugália, akik nincsenek jelentősen előttünk.

Persze egy részükre lehet mondani, hogy nyersanyagok miatt lettek azok. De akkor más, szintén nyersanyagokban gazdag országok miért nem? Szóval megintcsak nem ezen múlik.



Ajánlom figyelmedbe az idei közgazdaságtani Nobel-díjazottakat és a kutatásukat. Pont azt vizsgálták, hogy miért lesznek egyes országok gazdagok, mások pedig miért buknak el.

[link]

[link]

Gondolom hihetetlen, de arra az eredményre jutottak, hogy a legfontosabb az országok intézményrendszerei, berendezkedése. Csak azok az országok sikeresek, ahol erős jogállam van (stabil a jog uralma), és szabad kapitalizmus van. Pont. Ez a kulcs. A világ legfejlettebb országaiban ez a közös. A jog uralma és a kapitalizmus.


Ezek megteremtése nem lehetetlen Magyarországon sem. Ezért kéne felzárkózni a Nyugathoz. Mert a Nyugat pontosan ezt csinálja és nem többet.

Fel lehet, és nem kell semmi forradalmi ötlet hozzá.

dec. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:

23#

De a felsorolt nem gyarmattartók szerencsésebb történelmi fejlődésű országok, mint a köztes Európa. Dél Korea, Szingapúr geostratégiai jelentősége miatt köszönheti a fejlődést. Bár én tulfejlődést értek a nyugathoz való zárkózás kapcsán, ami végül a szakadékba vezet. Amit ma már alapvető szükségletnek gondolunk, hát az márpedig nagyon nem az.

dec. 2. 18:30
 25/25 anonim ***** válasza:

"De a felsorolt nem gyarmattartók szerencsésebb történelmi fejlődésű országok, mint a köztes Európa"

Olyan nincs, hogy "szerencsés" ország. Egy ország gazdagságához a szerencsének van a legkevesebb köze. Ők mind hamar bevezették azokat amiket írtam.

Dél-korea konkrétan annyira szerencsés, hogy eleve egy ország kettéosztásával keletkezett, a szomszédja a világ legőrültebb állama ami folyamatosan fenyegeti, és akivel rögtön a megalakukása után 2 évvel már háborúzni is kényszerült.

Vagy ott van Írország. Nagy-britannia által elnyomott csóró terület volt. Kiharcolták a Függetlenséget. Ezután hosszú évtizedekig egy elmaradott, csóró mezőgazdasági ország volt, erős kivándorlással, volt, hogy éhezés súlytotta. Nyersanyagaik sincsenek. Igazán csak a 80-as évektől kezdett fejlődni kizárólag a jó gazdasági rendszere miatt. Nem igazán nevezhető szerencsés országnak.

dec. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!