A fidesz kormány az ingatlanok adás-vételéből származó adó bevételek miatt (is) veri fel az ingatlanárakat?
Az eredeti, állítólagos célja a támogatási rendszernek az lenne, hogy növelje a gyerekvállalási kedvet, de most már egyértelmű, hogy ez sosem volt az igazi cél, mert látják, hogy sok éve egy szintnél jobban nem nő a gyerekvállalás, mégis fenntartják ezt a rendszert.
Kizárásos alapon anyagi és szavazatszerzési célból üzemeltetik tovább.
Az is nagyon erősen munkálkodik a háttérben, hogy ezzel jól odaszúrhatnak a "libsi szingli hordának". Nem tudják, hogy a szinglik aránya is vegyes a különböző pártreferenciájú emberek között. A saját szavazóik közül is sokaknak okoztak nehézségeket.
A nyugdíjpénztárak bevonása már még egyértelműbbé teszi a szándékaikat, az árak növelését, a gazdaság felpörgetését és a több adóbevétel elérését.
A gond ezzel az, hogy a nyugdíjpénztári pénzekből nem lesznek ingatlanok. Mert az átlag nyugdíjpénztári megtakarítás 2 millió forint, ebből csak felújítás jön ki. Még önerőre sem elég. Az építőipart valószínűleg kicsit megpörgetik majd a lakásfelújítások. De az ingatlanpiacot nem különösebben mozgatják majd meg a nyugdíjpénztári pénzek.
Egyesek már előre 10-15%-os árnövekedéssel számolnak a jövő évre. Nem kéne előre inni a medve bőrére.
A SZÉP kártyás pénzek még lakásfelújításra sem lesznek elegek. Ezek sem mozgatják meg az ingatlanpiacot.
Az első lakást vásárló fiatalok 5%-os hitele már nem is olyan nagy kedvezmény, 6.5% alapkamathoz képest. Vannak bankok, ahol már most is ennyi a nem támogatott hitel. Ez nem fog változást hozni az ingatlanpiacon.
De viszont jól hangzik a "kedvezményes hitel", lehet vele szédíteni a szavazókat.
Az a helyzet, hogy a jelenlegi ingatlanárak már a határokat feszegetik. Az észszerű megfizethetőség határait. Ezért bárhogy erőlködnek, lassul az árak növekedése, és van egyre több lokáció, ahol már stagnálnak, vagy akár csökkennek az árak.
Budapest egy kiemelt helyszín, nagyon sokan akarnak Budapestre költözni. Emiatt Budapesten és általánosan már Pest megyében a kormányzati hókuszpókuszok nélkül is van árnövekedés. Nagyobb a kereslet, mint a kínálat.
De régen sokkal nagyobb ütemű volt ez a növekedés.
Az ország többi, nagyobb részében viszont nagyobb a kínálat, mint a kereslet és ez az arány csak növekedik. Mondjuk épp azért, mert a főváros felé törekednek a legtöbben, vagy külföldre, fogy a vidéki népesség, az egész országból a két népszámlálás között eltűnt 3-400 ezer ember.
Amikor már a befektetési célú vásárlók is drágállják az árakat, ez van már most, akkor elmondható, hogy a megfizethetőség határain vannak az árak.
Nem csak a népesség fogyatkozik és ezzel a vevők, mint ahogy előbb említve volt, hanem a befektetők lendülete is csökkenőben van, már más országok felé kacsingatnak, egy-egy világszinten kedvelt külföldi üdülőparadicsomban akár hasonló áron tudnak ingatlant vásárolni, mint amennyiért Magyarországon egy befektetés szempontjából rentábilis helyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!