Nappal olcsóbb, este drágább áram. Mit szólsz ehhez?
Ez nem baromság, nem ez az oka.
Az erőművek amik termelik a szükséges áramot, nem olyan dolog, hogy fél perc alatt lekapcsolod, vagy leállítod.
A nappalra szükséges áram mennyiséget megtermelik nappal, éjszaka,amikor lekapcsolod a villanyt, alszol, nem csinálsz semmit,meg a sok tízezes másik ember se, visszaesik a fogyasztás.
Viszont, ilyen hirtelen nem lehet befékezni az erőműveket, ezért ösztönzik a fogyasztókat, hogy éjszaka is fogyassz, ezért olcsóbb.
"A nappalra szükséges áram mennyiséget megtermelik nappal, éjszaka,amikor lekapcsolod a villanyt, alszol, nem csinálsz semmit,meg a sok tízezes másik ember se, visszaesik a fogyasztás."
Mert gondolom, te ilyenkor télen már este 5-kor lekapcsolod a villanyt és elmégy aludni, és reggel 7-ig fel se kelsz már, igaz?
Hogy „Ki talál ki ilyen baromságokat?”, nem tudom, mert a te kérdéseden kívül nem találtam sehol ilyet. Jó lett volna, ha megadsz információt arról, hol találkoztál ilyennel; bár akkor meg is lenne a válasz, hogy ki talált ki ilyet, vagy kik találtak ki ilyet.
A fordítottjáról tudok, de az is több évtizeddel ezelőtt volt: az éjszakai áram olcsóbb volt. Több évtizede már nem ilyen elhatárolás van: vezérelt áram van, aminek alacsonyabb az egységára. Külön fogyasztásmérője van, és csak fixen bekötött fogyasztókat szabad rácsatlakoztatni; gyakori alkalmazás a villanybojler. Ennél a szolgáltató naponta összesen minimum 8 óra, nyári időszámítás idején összesen minimum 7 óra időtartamra köteles a villamosenergia-ellátást biztosítani, amelyből munkanapokon legalább 5 és legfeljebb 6 óra, nyári időszámítás idején legalább 4 és legfeljebb 5 óra eshet völgyidőszakba. A csúcsidőszakba eső villamosenergia-ellátás alkalmankénti időtartama nem lehet rövidebb 30 percnél. (Csúcsidőszak nyári időszámítás idején 7-23 óra közt, téli időszámítás esetén 6-22 óra közt van. Völgyidőszak nyári időszámítás idején 23-7 óra közt, téli időszámítás idején 22-6 óra közt van.)
Mivel a biztosítandó energiaellátás nagyobb része esik völgyidőszakba, mikor kisebb az összfogyasztás, így kedvezőbb díjjal adják.
Kerestem részletezőbb cikket is ebben a témában, aszerint is, munkanapokon 17 óra és 20 óra között van a napi legnagyobb villamos energia fogyasztás. Nagyon meglepett, hogy napközben a munkahelyi fogyasztás és lakossági fogyasztás együtt alacsonyabb, mint a késő délutáni, esti lakossági fogyasztás.
Ha így van, akkor észszerű a késő délutáni, esti csúcsfogyasztás mérséklésére ösztönözni, a fogyasztást a megelőző, nappali időszakba terelni.
Az persze más kérdés, hogy amelyik családban nincs otthon napközben senki, nem tudják a hazaérés utáni fogyasztást, vagy fogyasztás jelentős részét pl. délelőttre áttenni.
Az új, napszakokra tagolt tarifát, csak okosmérővel felszerelt helyeken lehet igénybe venni. A talált cikkek szerint ilyeneket az évi ötezer kWh fogyasztást elérő lakossági fogyasztóknál szerelnek fel. Nálunk, háromgenerációs családi házban, a fele körül van az éves fogyasztás.
"Az új, napszakokra tagolt tarifát, csak okosmérővel felszerelt helyeken lehet igénybe venni. A talált cikkek szerint ilyeneket az évi ötezer kWh fogyasztást elérő lakossági fogyasztóknál szerelnek fel."
Ezt pontosítanám. Röviden nem így van. :) okosmérőt raknak fel ma már alapból, mindenkinek, aki mondjuk hálózatbővítés okán új mérési helyet alakít ki, aki nem, annál nem cserélik a mérőt, de igazából mérő csere majd lesz annál, aki ezt kéri, és az ügy megoldva. Nem tétel ez a szolgáltatónál. Dobálják halomba a mérőket, kifizeted bőven, hogy kukába kerül az, mi amúgy használható lenne.
Ennek az egész hercehurcának gyanítom az okát, Holoda szóbahozta a túlterheltséget, de biztos vagyok benne, hogy nem arra gondolt, amire én. Mert valóban túlterheltség van, szó szerint. Tehát jelenleg ott tartunk, hogy k....a nagy a baj. Túlzás nélkül. Nem véletlen valószínűleg az sem, hogy az MVM átvette a felügyeletet az E-on felett. Túlterhelt a rendszer, a rengeteg napelem napközben visszatáplál, kivenni viszont este vesz ki a többség, de emiatt rengetegen meg nem számít, hadd szóljon alapon mindent a villanyra építettek rá, fűtés, meleg víz, főzés stb. Ott tartunk jelenleg az országban, hogy még nem mindenki szembesül vele, de egyre több feketezóna lesz, tiltva lesznek komplett utcák, akár települések is, ahol majd nem beadható az igény hálózatbővítésre, mert egészen egyszerűen nem lehet azt biztosítani, szóval hogy fullon van a rendszer (én egyébként azt is merem feltételezni, hogy van ahol már ezt is túlléptük, ahol már annyit adtak ki, amennyi ki sem adható és pusztán annyin múlik, hogy nincs katasztrófa, hogy nem terhel mindenki maximummal). Valamit ki kell találni, hogy ne egyszerre fogyasszunk. A napelem is iszonyatos káoszt okoz ebben az egészben, azt tudnia kell az erőműnek kompenzálni, és igyekeznek is kompenzálni az erőművek, de nem könnyű, a délutáni csúcsot is kell tudni kezelni, ez mind olyan dolog, ami instabillá teheti az egész rendszert. Régen az éjszakai áramot is erre találták ki tulajdonképpen, amiből később lett vezérelt áram, mivel az ma már napközben is bekapcsol, függően attól, mikor van völgyidőszak a terhelésben. Nem hülyeség, amit kitaláltak, de hát majd kiderül lesz-e értelme a rengeteg napelem mellett. Nyugdíjasokkal jönni abszurd, nyugdíjas 5-kor ébren van, mire Holoda megissza a kávéját, az addigra már lenyomott egy műszakot, nem este áll neki főzni, mosni stb. A fiatalokat lehet esetleg abba az irányba vinni, hogy mondjuk napközben fűt jobban, este kevésbe, hogy hétköznap elindít egy mosást, mielőtt elmenne otthonról stb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!