Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Medián kutatás alapján...

A Medián kutatás alapján lehetne mandátumokat is becsülni?

Figyelt kérdés

Nagyot ment a hír, hogy csak két párt jutna a parlamentbe és a biztos választók körében már csak 43-39-re vezet a Fidesz. Ez minden kétséget kizáróan nagy politikai teljesítmény Magyar Pétertől, mert gyakorlatilag ledarálta a teljes ellenzéket és a kormányban is érzik már, hogy itt új helyzet állt elő.

Azt viszont tényleg jó lenne tudni hogyan oszlanak el ezek a szavazatok, mert azt elhiszem, hogy Budapesten simán vezet a Tisza és behúzza az egyéni választókörzeteket. Azt is, hogy a nagyobb városok környékén is pariban van, vagy esetleg ott is többet nyerhet. De az igazán vidéken, kisebb településeken biztos vagyok benne, hogy stabil a kormánypárti fölény és szerintem ilyen választókörzetből van több. Meg azt is vegyük figyelembe, hogy a levélszavazatok döntő többségét szintén a Fidesz szokta kapni, szóval pár mandátum nekik menne pluszba. Ilyen alapon, ha mondjuk a Fidesz nyer minimum 60 egyéni körzetet és listán kap 45-50 helyet, akkor megvan többsége.



szept. 12. 22:13
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Majd a fidesz átszabja a választást... kb ötödjére...
szept. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azért szkeptikus lennék. 2022-ben is mérték 45% Fideszt és 44% összefogást...
szept. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
2# Akkor nem volt ep választás és pedofilok vagy meleg kormánytagok minden napra.
szept. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#3

Szájer lebukása után is sokan mondogatták, hogy itt a vég, aztán 22-ben akkora kétharmad lett belőle, mint annak a rendje.

szept. 12. 22:39
 5/10 anonim ***** válasza:
63%

3% alá visszi a bejutási küszöböt, de csak Gyurcsány miatt, mert Orbán-Gyurcsány egymást erősitik.


Igy a fő téma továbbra is Gyurcsány lesz, ez lesz 2026os recept is, eddig bevált.

szept. 12. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
63%
4# Te hol voltál az EP választásoknál? Nem láttad mi volt ott?
szept. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
70%
6) A Fidesz nyert
szept. 12. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem lehet.


OEVK-re bontva nem szoktak közvéleménykutatási adatokat közölni.

2022-ben a Fidesz, KDNP egyéni jelöltjei a szavazatok 52,52%-át kapták, de a 106 képviselői hely 82,08%-át szerezték meg.

Az is elég, ha egy párt, pártszövetség egyéni jelöltjei minden OEVK-ban csak eggyel több szavazatot kapnak, mint a potenciális második helyezett jelöltjei; így országosan akár 106 szavazat többlettel megnyerhetik az egyéni mandátumok 100%-át.


Igazából, az országos adatokat közlő közvéleménykutatás adataiból – még ha szavazáskor meg is valósulna – a pártlistás mandátumokra sem lehet következtetni, mivel az ott kapott szavazatokhoz hozzáadják az OEVK-ban szerzett töredék szavazatokat. Az OEVK 2. helyezettjétől kezdve a teljes szavazatmennyiség töredékszavazat.

Például, 2022-ben az OEVK-k nagy többségében 2. helyen végző hatpárti összefogás jelöltek, pártlistás mandátumosztáshoz, a pártlistájukra kapott szavazatok 81,09%-ának megfelelő töredékszavazattal növelték a pártlistás szavazataik számát, míg a Fidesz, KDNP a pártlistájukra kapott szavazatok számát csak 43,46%-nyi töredékszavazattal növelte. Ez alaposan megváltoztatta a pártlistás szavazatok arányához képest a mandátumosztás alapját képező szavazatok arányát.


„De az igazán vidéken, kisebb településeken biztos vagyok benne, hogy stabil a kormánypárti fölény és szerintem ilyen választókörzetből van több.”

A Nemzeti Választási Iroda országos választások előtt hónapokkal kezdve, hetente frissítve, közölni szokta a választásra jogosultak számát; OEVK bontásban, és OEVK-n belül budapesti kerületenként, kerületrészenként, vidéki településenként, településrészenként. (Pl. Debrecen szavazásra jogosultjai 3 OEVK-ba voltak elosztva; mindegyiknél közölték, hogy az adott OEVK-ban hány debreceni szavazópolgár van). Ezek az adatok tovább feldolgozható formában (Excelben) letölthetők.

A Belügyminisztérium honlapján van – szintén Excelben letölthető formában – településenkénti lakosságszám, de ami itt érdekes, hogy a településtípus is meg van adva.

A kettőt egyszerű összevonni, és így választó kerültenként és településtípusonként megvan a választópolgárok száma.

Ennek alapján, 2022-ben a 18 fővárosi OEVK-n kívül 4 vidéki OEVK is volt, amelyben kizárólag városi (értelemszerűen, nagyvárosi) választópolgárok voltak.

Mindössze 26 olyan OEVK volt, ahol nem a városi szavazásra jogosultak voltak többségben, nem egy helyen nagy többségben voltak a városi szavazásra jogosultak. Ez abból is adódik, hogy országosan a szavazásra jogosultak mindössze 30,33%-a volt nem városi.

Átjelentkezéssel ezt nem lehet változtatni, mert az átjelentkezés helyén szavazó a lakhelyének megfelelő egyéni jelöltekre szavazhat, szavazatát, számbavételhez, oda továbbítják.

Amúgy is sántít ez a kistelepülés okolás. Debrecen Magyarország legnagyobb vidéki városa. Mindkét – tisztán debreceni szavazókból álló – választókerületben a Fidesz, KDNP jelöltje nyert.

szept. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom mennyire igaz, de 3%-os párt is be fog jutni. Ha igaz, akkor álellenzék még be tud kerülni... szánalmas
szept. 13. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én minden ilyen közvélemény kutatással szkeptikus vagyok, mert mindegyik nagyon eltérő dolgokat mond, és nem is mindig teljesül amit mondanak. Főleg úgy, hogy itt csak pár száz vagy ezer embert kérdeznek meg, engem például soha nem kérdeztek meg a véleményemről. 21 -ben is azt mondták, hogy majd az összefogás fog nyerni, és soha úgy nem buktak el mint 2022 -ben.

Majd inkább 26 -ban térjünk vissza erre, akkor biztos vagyok benne, hogy pontosabb adatot tudnak majd mérni mint most. Még ki tudja mi lesz addig...

szept. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!