Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár rendszerben vidéken a...

A Kádár rendszerben vidéken a lakosság többsége tudott Kádár kockát vagy kétgenerációs házat építeni vagy sem?

Figyelt kérdés
A Dédim a 2000-es évek közepén is még klasszikus, fürdőszoba nélküli parasztházban lakott. Ez ritka volt, hogy a Kádár korszakban nem tudott valaki Kádár-kockát vagy kétgenerációs házat építeni?
aug. 27. 14:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
81%
Az idős emberek másként gondolkodnak...jó a megszokott..még csak az hiányzik, hogy bidét is építsenek a wc-be
aug. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
De nem volt gazdag a Dédim, sőt. Tszbe dolgozott, dédapám is egy hőerőműbe.
aug. 27. 14:16
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az egy teljesen más rendszer volt. Vettem 800 forintért egyen rajzot. Tanács, építésügy, 1 mérnök. Engedélyezte, vállalta a felügyeltet. Egyszer kijött, kimérni az alapot. 4 méterrel nagyobbra, mint a rajzon volt. Majd rokonokkal ismerősökkel, kollégákkal felépítettük és kijött a mérnök helyettese átvenni. Sok minden nem volt még teljesen kész, de simán átvette, megadta a lakhatási engedélyt. "C" menetlevélre fillérekért munkagép, szállítás, építőanyag, stb.
aug. 27. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
83%
Sokkal de sokkal könnyeb és olcsóbb volt a Kádár korszakban házat építeni nemvolt áfa meg ez a sok felesleges engedély meg építési napló vezetés és müszaki ellenőr, Én csak teljes felújítást csináltam de egyszerüen gyorsan sajátmagam csináltam meg a fűtést a villanyszerelést a nyillászárók cseréjét a kőmüves munkákat és minden mást is a családtagok és a haverok segítettek, a feleségem keverte a maltert én hordtam és raktam a falakat-kéményt aztán kijött a tanácstól egy ember megnézte és kiadták a lakhatási engedélyt mostis ebben a házban lakok és még mindig jó álapotban van. Na ezt ma csinálja meg valaki.
aug. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a lakosság többsége tudott volna Kádár kockát építeni, akkor nem épültek volna tízezres lakótelepek téglablokkból, panelből.

Az viszont tény, hogy nem voltak olyan drága építésügyi szabályok amik lehetetlenné tették volna az építkezést.

aug. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
55%
A kádár korszakban nem az építés volt drága hanem a telek, és rengeteg terület állt építési tilalom alatt mert a tanács az utcákat szélesítette és rendezte és amíg ez nem történt meg addig nem engedték az építést viszont ezekre az út szélesítésekre és rendezésekre meg nemvolt pénze az államnak ezért volt kevés építési telek és ami volt az meg ezért volt drága.
aug. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
A Kádár-rendszer majdnem negyven évet takar. A dédid valószínűleg még nem a jóléti gulyáskommunizmusban építkezett, hanem jóval korábban, utána pedig ragaszkodott az otthonához.
aug. 27. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Igen, még a dédapám apja építette a házát az 1910-es években. A dédim a dépapámmal történő házasodás után és az ükapám halála után költözött oda.
aug. 27. 15:04
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk is volt nagyszülő, aki komfort nélküli (fürdőszoba, wc nincs belül a házban) házban lakott, fűteni fatüzelésű kályhával tudott, a víz és a gáz nem volt bevezetve.

Ránézésre az is kádárkocka volt, vegyes falazattal, rendes alapozással, négyzet alaprajzzal és sátortetővel.

Ők nem voltak gazdagok, de nagyon szegények sem.


Annyi volt a probléma, hogy sokáig nem volt adott az infrastruktúra. Az utcában, ahogy a falu nagy részén nem volt vízvezeték és gázvezeték.

Enélkül is lehetett volna biztosítani a vízellátást, a kútból házi víművel, erre alapozva kiépíteni a házban a fürdőszobát, de akkoriban nem volt annyira szokás ilyet barkácsolni.

Nem (csak) azon múlott, hogy valaki szegény, vagy nem.


A vízvezetéket (és a gázvezetéket is) csak a 90-es években építették ki a faluban. Csak ezután lett kialakítva a kamrából a fürdőszoba toalettel, ahogy sok másik házban is. Úgy emlékszem, hogy volt drága megcsinálni.


Csatornázás, a szennyvíz elvezetése utána még majdnem 2 évtizedig nem lett kiépítve.

aug. 27. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
47%
Nehezen tudott, sok esetben sikerült, viszont hiába volt "könnyebb", anyag hozzá elég nehézkesen volt. Nagyanyámék példájából kiindulva pl. Plusz a kádár-kockák elég jelentős hányada még vályogfalú....
aug. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!