Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor szűnik meg Magyarországo...

Mikor szűnik meg Magyarországon a dolgozói szegénység?

Figyelt kérdés

Egyre jobban kizsigerelik a dolgozókat egyre kevesebbet érő reálbérért.

[link]



aug. 26. 11:22
 1/9 anonim ***** válasza:
22%

Milyen dolgozói szegénység?


Itt mindenki 1 millió felett ketes!

aug. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%
Majd az MI elterjedésével megszűnik. Nem lesznek dolgozók
aug. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
50%

Tudod, hogy mikori cikkre hivatkozol?


A kérdésedre a válasz:

Akkor, ha lesz olyan, aki meg akarja szüntetni. Ahhoz olyat kellene választani, de a magyar emberek közül - neki - elég sokan elégedettek azzal, ami van.

aug. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A fő baj, hogy a világgazdaság modellje elavult. Koncentrálja a tőkét, a szociális olló egyre nyílik, a természet egyre jobban át van alakítva eladható tárgyakká. Másik pályára kéne állni.
aug. 26. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%

#1

Ez nem igaz.

aug. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
16%

A reálbér folyamatosan növekszik, csak mindig mindenki joggal szeretne még többet, hiszen mindig látjuk, hogy másoknak még jobb, még többet keresnek.

A belinkelt cikk csak általánosságokat tartalmaz és nincsen benne semmi viszonyítás, hogy mi volt korábban és ahhoz képest ma mi van, meg nem tesz különbséget a dolgozó szegénységben az országok között.

Valós tendencia, hogy a nyugati országokban folyamatosan növekvő megélhetési költségek mellett a béreik nem emelkednek ugyanolyan mértékben, és így reáljövedelem szintjén egyre rosszabb a helyzet. Azonban még így is jobban állnak általában, mint nálunk a növekvő reáljövedelmekkel az emberek.

"Egyre jobban kizsigerelik a dolgozókat egyre kevesebbet érő reálbérért."

Szerintem itt sok dolgot kavarsz vagy nem érted.

A munkaadók mindig kizsigerelik a dolgozóikat, ez nem jótékonysági egylet hanem a tulajdonos hasznot akar termelni és ahhoz a legalacsonyabb bérért kell a legtöbb munkát végeztetnie. Az adott országban az állam vagy a szakszervezetek ereje határozza meg, hogy ezt mennyire tehetik meg. Nálunk most az országban nagyrészt munkaerő hiány van, ezért a munkaadók többsége kénytelen kedvezni a dolgozójának, különben az elmegy máshová. Korábban azonban a munkavállalók versengtek a munkahelyekért, így a cég azt követelt meg amit akart.

A reálbér nem ér egyre kevesebbet. A reálbér önmagában jelenti azt a bért amennyit vásárolni tudsz rajta. Van a bér, a jövedelem, ami egy összeg és van a reáljövedelem, hogy ebből mennyit tudsz vásárolni. A jövedelmek elértéktelenedése vagy növekedése az már megtestesül a reálbérben. Ha nő a reálbér az azt jelenti, hogy bármennyit is kerestél, többet vagy kevesebbet, mint 1 éve, akkor is többet tudsz rajta vásárolni. Ha csökken a reálbér az jelenti azt, hogy elértéktelenedett a pénzed, vagyis az árak többel emelkedtek, mint a fizetésed. Lehet 30% béremelés ha 40% volt az áremelkedés közben, ez 10% reálbér csökkenést fog jelenteni.

Itt láthatod 2022-ig a reáljövedelem változását. Megnézték mennyit tudott venni a jövedelemből az ember nálunk 1990-ben és ahhoz képest nézték évről évre:

[link]

Ha megnézed akkor látod, hogy a béremeléstől függetlenül csökkenhetett a reálkereseti vagy reáljövedelmi index - vagyis az értéke kevesebb volt a béremelés ellenére is a fizetésnek. Ilyen 2006 után volt 3 év a közelmúltban, meg 2019-ről 2020-ra volt reáljövedelem csökkenés és persze ami a táblázatban még nincs benen, az az elmúlt év.

Ebben a cikkben van egy diagram ami már a havi ingásokat is mutatja. Azon már látszik, hogy a 2023-as év szintén egy katasztrófa volt a jövedelmünket nézve, megint reálbér csökkenés volt. A cikkben is szerepel, hogy a júniusi jövedelmek az 1 évvel korábbihoz képest 3,5%-kal értek kevesebbet.

[link]

Erre jött most a 2024-es adat, hogy utána viszont már ismét reálbér növekedés volt és 2024. júliusára már 13% növekedés volt. Visszahozta a korábban elvesztett reálértékét és tovább növelte a bérünk - persze átlagosan. Van akinek jobban, van akinek meg csak romlott tovább.

[link]

Ami lényeges lenne, hoyg egy általánosan megfogalmazott írást, ami elkeni a nagy különbségeket még au unión belüli országok között is, azt ne keverj a konkrét, számokban is megmutatkozó magyar valósággal. Nálunk nagyon alacsonyról indultak a jövedelmek, szerencsére az utóbbi időben mind összegben, mind reálértékben növekedtek elég sokat. Még így is messze vagyunk a nyugati országoktól, ahol sajnos csökkent a reálértéke sokat az elmúlt pár évben az átlagos jövedelmeknek.

aug. 26. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
25%

„Creutz, vizsgálatában tíz jövedelemcsoportra osztotta az akkor még nyugat-német társadalmat, és azt találta, hogy az első nyolc jövedelemcsoport több hitelkamatot fizet, mint betéti kamatot kap, ha egyáltalán van megtakarítása. A kilencedik csoport semleges, annyi a kamatterhe, mint a betéti kamata. Ezzel szemben a leggazdagabbak csoportjában már bőségesen meghaladja a kamatterheket a betétek után fizetett kamat. Vagyis az első nyolc csoportban lévők által megfizetett kamatteher a tizedik, legtehetősebb csoportba rétegződik át kamat jövedelemként. A vizsgálat évében 116 milliárd márka vagyon átrétegződést mutatott ki a kalkuláció. Vagyis csak a nagyon gazdagok azok, akik kamatjövedelmeikkel ellensúlyozni tudják az általános kamatterheket és az inflációt, míg a terhek a kevéssé tehetősökre, és leginkább a szegényekre jutnak. Ez okozza a társadalom polarizációját, az egyenlőtlenségek növekedését. Még ha nő is a GDP, az egyre nagyobb tortából keveseknek egyre nagyobb, és sokaknak egyre kisebb szeletek jutnak. A kamatnak a társadalmi újraelosztásban játszott negatív szerepe önmagában is elég lenne a pénz kamatos természetének átgondolására.”

Gyulai Iván: Pénz és fenntartható fejlődés

aug. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
2077-ben. Baba Vanga, a vak Bolgár jósnő szerint akkor következik be az osztály nélküli társadalom.
aug. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Bocsi, ha a 7#es válaszommal többek álmát megkárcoltam. Sok szerző szerint maga a pénzrendszer az, ami többek között a szociális olló szétnyílását okozza. S ameddig makacsul hiszünk ebben, addig így is marad.
aug. 28. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!