A DK mitől baloldali, ha Gyurcsányék neoliberális politikát folytattak, amikor hatalmon voltak?
Az elnevezés a múltból ered és nem a valódi baloldaliságot jelenti.
Az MSZMP volt a szocializmusban az állampárt. Gyurcsány és csapata az MSZMP-nek és annak ifjúsági tagozatának, a KISZ-nek voltak az emberei. Gyurcsány az országos KISZ vezetője volt felnőttként, átmentette a KISZ vagyonát a DEMISZ-be egy névváltoztatással a rendszerváltás előtt, majd ezt átjátszotta saját zsebekbe a rendszerváltáskor.
AZ MSZMP-ből ugyanígy csináltak MSZP-t, egyszerűen elhagyták a Munkás szót a párt nevéből. Bíróság mondta ki, hogy az MSZMP jogutódja az MSZP, ezért a vagyonát is megtarthatja és használhatja a rendszerváltást követően.
Vagyis a szocializmus működtetőiből, a baloldalnak nevezett pártból származik az MSZP is és Gyurcsány is. Rajtuk maradt, hogy ők a balosok, a fidesz, kdnp, mdf, és társaik meg a jobboldaliak, az SZDSZ meg a liberális párt.
A DK pedig az MSZP-ből jött létre és ma már az mszp legtöbb aktív politikusa át is nevezett a dk-ba.
Egyszerűen a hazai politikai palettán baloldalinak nevezzük őket, miközben a multikat támogató, nagytőkések vezette, neoliberális politikát folytató párt a dk és ilyen volt már az MSZP is.
Attól még, hogy a nagytőkét támogatja egy párt, lehet baloldali. Például többkulcsos adóval, a magas jövedelműekre magas adókkal, a szegények felé kiterjedt szociális ellátórendszerrel is lehet biztosítani a szolidaritást, nagyobb társadalmi egyenlőséget. Ez a szociáldemokraták célja. Svédországot is 70 éve a baloldal uralja szinte megszakítás nélkül, de virágzó kapitalizmus van, nem üldözik el a tőkét, inkább folyamatosan csapolgatják.
A Fidesz is csak az egykulcsos adóban, alacsony SZJA-ban, alacsony társasági adóban jobboldali, liberális, máskor inkább baloldali, szocialista gazdaságpolitikát folytat (pl. energetikában államosítások, hatósági árazás - hiánygazdaság generálása, vállalkozások ellehetetlenítése, bizonyos szektorokban a külföldi tőke üldözése - pl. cementgyárak).
#3!
Elárulom, hogy ellenzékből az MSZP is egykulcsos adót akart, aztán a Fidesz is, majd a Fidesz kormányon meg is valósította.
#6 A Munkáspárt, de ők alig léteznek.
A magyar politikában nincsen egyértelműen ilyen vagy olyan beállítottságú párt, a helyzet és kialakulás miatt keverednek a dolgok.
A baloldali pártoknál a szövegeiken kívül minimális baloldaliságot találsz - kormányon volt az mszp, ami egyenlő a dk-val, lehet látni hogyan működtek.
Pont így a jobboldalinak mondott fidesz sem igazán jobboldali, csak vannak jobboldali részek is a politikájukban. Az elmúlt évtizedben rengeteg olyan döntésük volt ami inkább lenne mondható egy baloldali párt jellemzőjének, de mellette sok ami jobboldali és sok a liberális is. Magukat is inkább konzervatívnak, szuverenistának mondják már.
A balos pártoknál a nemzetköziség, a szuverenizmus leépítése az ami nagyon jellemző most is. Korábban a Szovjetunió volt aminek az irányítását elfogadták, utasításait teljesítették és behódoltak az akaratának, most ugyanezt teszik az EU-val a magyar érdekekkel ellentétesen. Régen a "világ proletárjai egyesüljetek" szlogen mögé álltak be, most meg sorra csatlakoznának a woke, lmbtq, BLM és hasonló nemzetközi baromságokhoz. Röviden, korábban az orosz zászlót tették a magyar zászló elé, most meg a szivárványosat.
A mentalitásuk az ami nem változott, meg az, hogy a magyar érdekkel szemben valaki mást szolgálnak. Emiatt balosok most is.
#8!
Hülyeség minden szavad. A baloldal sem feltétlenül progresszív, de az igaz, hogy ész és elvek nélkül mennek előre. Akkor is, ha ott éppen egy szakadék van. Ezt jelenti progresszió.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!