Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Zavar az benneteket, hogy még...

Zavar az benneteket, hogy még mindig vannak kommunista utcanevek nálunk?

Figyelt kérdés

[link]


Már több mint tíz éve lépett életbe az a törvény, melynek értelmében közterületek, közintézmények nem viselhetik olyan személy nevét, aki a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, illetve olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely ilyen rendszerre közvetlenül utal. Ennek ellenére a mai napig találni olyan utca- és térneveket az országban, amelyek a kommunista rezsim évtizedeit idézik fel. A CitizenGO szervezet most azért küzd, hogy az elnyomást szimbolizáló, hamis történelmet mitizáló személyek és események nevei egyszer és mindenkorra lekerüljenek az utcatáblákról.


máj. 17. 08:59
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
74%
Ezek a lánglelkű civilek nekieshetnének inkább a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolításának, amire még 2024-ben is az van felírva, hgoy "dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek". Az említett "hősők" nőket erőszakoltak, civileket öltek meg és raboltak el, és 45 évig megszállás alatt tartották az országot. Na ez az ország szégyene, a történelmünk szembeköpése, és a szuverenitásunk hiányának bizonyítéka, nem a Frankel Leó utca.
máj. 17. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Olvastam erről a kezdeményezésről, és megvan róla a véleményem.

A jogi alapja, amivel érvelnek, nem mindig állja meg a helyét, úgy is mondhatnám, a legtöbb esetben nem.


Pl. Marx Károly egy filozófus volt, akinek a filozófiáját ugyan felhasználták önkényuralmi rendszerek, de ettől ő még nem diktátor, nem felelős a sztálini gulágok miatt, az ártatlanul bebörtönzött és kivégzett önkényuralmi áldozatok miatt.


A Felszabadulás út/tér (ill. maga az elnevezés) érdekes dolog. A szovjetek abban az értelemben valóban felszabadították Magyarországot, hogy egy elnyomó, népirtó rendszertől szabadították meg az országot. Igaz, néhány év múlva ugyanezt vezették be ők is. Visszakérdezek: a Habsburg-birodalom katonái felszabadították-e Magyarországot a török uralom alól a XVII. század végén vagy sem? Mert kb. ugyanerről van szó: egyik hódító kitakarította innen a másikat - majd ő telepedett a helyére.

Szóval azt gondolom, az ilyen köztéri elnevezéseket helyesebb eltüntetni, ugyanakkor magának az eseménynek az elnevezésénél el kell fogadni, ha valaki (akár nyilvánosan, közéleti szereplőként) felszabadulásnak nevezi azt.


Szabó Ervin könyvtárosként, társadalomtudósként szintén méltó az elismerésre. Normális társadalomban föl nem merülne, hogy baloldali és háborúellenes nézetei miatt ne lehessen róla utcát, teret vagy épp könyvtárat elnevezni.


Bajcsy-Zsilinszky Endre (akiről rengeteg városban van ma is utca elnevezve, Budapesten éppenséggel egy központi helyen levő, széles út) már kényesebb kérdés. Volt ő Gömbös híve is, majd tőle eltávolodva, baloldali, nemzetiszocializmus-ellenes lett. Ezért is ölték meg a nyilasok. Ettől még nem lenne problémám vele. Nekem a korábbi dolga miatt problémás személy: családi nézeteltérés miatt testvérével behatoltak Áchim András békéscsabai parasztvezér otthonába és ott Áchimot pisztolylövésekkel meggyilkolták. (Utána önvédelem címén felmentették őket, ami mutatja, hogy jog és igazság akkor sem volt köszönőviszonyban egymással.) Szóval B-Zs. E. utcák és szobrok eltávolítását helyeselném, de korántsem olyan okok miatt, mint ami miatt ez a szervezet javasolja.


Frankel Leóról a wikipédián tájékozódtam

[link]

ennek alapján semmi problémát nem látok. Nincs köze a Lenin, Sztálin, Rákosi ill. más diktárok által működtetett önkényuralmi rendszerekhez.


Nem tudom, van-e még az országban Lenin út, Vörös Hadsereg út, Tanácsköztársaság út. Ezeknek a megváltoztatását én is helyeselném.


Szóval lehetnek olyan utcanevek, amelyeket valóban kívánatos lenne eltüntetni, de a kifogásolt utcanevek (intézménynevek, szobrok) döntő többségének egy demokráciában igenis helye van.

máj. 17. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
80%
Engem nem zavar. Ez is (sajnos vagy nem sajnos) a történelmünk, a múltunk része. A múltat meg nem lehet megváltoztatni, együtt kell vele élni. Ez nem csak a történelemmel van így, hanem az ember saját életével is.
máj. 17. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
73%

Minden politikai alapú átnevezés eleve problémás, mert valamiképpen a történelmünk eltüntetésére tett kísérlet.


Budapest kerületeinek és a körutaknak egy része a mai napig Habsburg főhercegekről és főhercegnőkről van elnevezve és senki nem próbálja átnevezni őket, pedig azért az országnak nem kevés rosszat tett az a család.


A Fradit nem kellene átnevezni? Miért egy osztrák császár nevét viseli? Jó, hogy magyar király is volt, de most vagy szittyák vagyunk, a biztosítékot is kiverő öntudattal, vagy nem vagyunk, de akkor hagyjuk már ezt a dolgot.

máj. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
58%

Egy lépéssel korábbról kezdeném: miért vannak még ilyen utcanevek? Ha mondjuk a kormányunk éppen úgy gondolná, hogy itt az ideje újraértelmezni Lenint, Sztálint, Marxot, és emiatt lennének ilyen utcanevek, akkor nagyon zavarna, hiszen ez egy társadalmi értékítéletet reprezentálna.


Mivel nem látok ilyen mozgást, csak szimplán úgy maradtak, ezért nem zavar egyáltalán. Sőt: valahol még egyfajta retroként élem meg, mint egy szocreál-brutalista épületet, a történelmünk része ez is.

máj. 17. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
53%
11: Arról nemzetközi szerződés van, nem eltávolítható.
máj. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
19%

#16 azok az országok, amik nem a ruszkik s*ggéből lógnak ki el tudják takarítani ezeket a szemeteket:


[link]


Egy valóban szuverén ország nem hagyná semmiféle "szerződésre" hivatkozva, hogy az egyik legközpontibb terén ilyen megalázó, hazug szobor maradhasson.

máj. 17. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

17-es, mit gondolsz, azok a zsidók is, akiknek konkrétan minden napjuk életveszélyben telt, amíg a szovjetek el nem foglalták a várost, ők is megalázónak és hazugnak érzik ezt a szobrot ill. feliratot?

Mármint azok a MAGYAR ZSIDÓK. Akik boldogan vallották magukat magyarnak az 1930-as évekig, természetes volt számukra, hogy Magyarország szokásaihoz és kultúrájához alkalmazkodnak, adott esetben elvilágiasodtak és zsidó vallásukat se nagyon tartották, vagy akár ki is keresztelkedtek.

máj. 17. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
12 na igen, Berlinben is teljesen nyugodtan elvannak a Karl-Marx fasorral.
máj. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
24%

#18 hát nagyon remélem, hogy igen. Talán az, hogy a szovjetek nem folytátták, amit a nyilasok célzottan a zsidókkal csináltak, az felmentést ad nekik a saját bűneik alól? Akkor megbocsátjuk nekik a kínzásokat, kegyetlenkedéseket, erőszakolásokat, a málenkij robotot, csak mert nem célzottan a zsidókkal szemben történt? Megbocsájtjuk többszázezer ember halálát? Megbocsájtjuk, hogy 45 évig megszállás alatt tartották az országot?


Remélem, hogy csak nem gondoltad végig, amit írtál.

máj. 17. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!