Ha van elég szavazó akkor összefogás nélkül is leváltható a fidesz. Miért nem beszél erről az ellenzék ?
Hiába nyerte meg a korábbi lengyel kormánypárt a választást, nem tudott kormányt alakítani.
Nálunk ugyanez lenne a helyzet, ha a fidesz mondjuk csak a képviselői helyek 40 százalékát szerezné meg.
Ehhez nem kell összefogás csak elegendő szavazó. Ha meg nincs elég szavazó akkor ne reklamáljon az ellenzék hogy nem tud kormányt váltani.
9
„A probléma ott kezdődik, hogy”
10
„A gond ott van, hogy”
A probléma ott kezdődik és a gond ott van, hogy mindennap ilyen eszetlen baromságokon vitatkoztok. Igen „tartalmas” időtöltés a hülye politikán vitatkozni. Rendkívül unalmas már.
Az egyéni körzetekben ha egy jelölt több szavazatot kap mint a fidesz embere akkor ő nyer.
Ha a fideszes jelöltek 40 százalék szavazattal nyernek mondjuk 70 százalékos részvétel mellett, akkor a választásra jogosultak 28 százalékának a szavazata elég a győzelemhez. A másik jelölt feladata hogy a fennaradó 72 százalék(!) szavazóból megtalálja támogatóit.
Ennyi. A többi csak a szegénységi bizonyítvány magyarázása.
9/ „Ez azt jelenti, hogy a szavazatok TÖBB MINT 20% biztosan nem a tiszára megy majd, és a rengeteg 5% körüli nem bejutó párt meg a törpe pártok szavazatai mind a fideszhez vándorolnak, mivel a választási rendszerünk a többséget támogatja.” (2024. máj. 9. 16:33)
Nem.
A választási rendszerünk az egyéni választókerületek többségében 2. helyet elérőt támogatja a legnagyobb mértékben, mert a pártlistás mandátumosztáshoz jóval több töredékszavazatot visz a pártlistás szavazataihoz adódva, mint a választókerületek többségében győztes.
A rengeteg 5% körüli nem bejutó párt meg a törpe pártok szavazatai nem vándorolnak a Fideszhez – gondolom, inkább győztest akartál írni, ha már választási elméletről van szó.
2022-ben 92 pártlistás helyet osztottak, mert volt egy kedvezményes határt elérő nemzetiségi mandátum.
▬ A Fidesz, KDNP közös pártlistája az összes érvényes hazai pártlistás szavazat 52,45%-át kapta. A 92 mandátum 52,45%-a 48,254 mandátum. A szerinted hozzájuk vándorolt kispárti szavazatokkal, az ellenzék által kifogásolt, győztes kompenzációnak nevezett töredékszavazatokkal, és levélszavazatokkal együtt számított mandátumosztás alapján 48,254 helyett 48 pártlistás mandátumot kaptak.
▬ A DK, Jobbik, Momentum, MSZP, LMP, Párbeszéd közös pártlistája az összes érvényes hazai pártlistás szavazat 36,15%-át kapta. A 92 mandátum 36,15%-a 33,258 mandátum. A szerinted Fideszhez vándorolt kispárti szavazatokkal, a töredékszavazatokkal, és levélszavazatokkal együtt számított mandátumosztás alapján 33,258 helyett 38 pártlistás mandátumot kaptak.
▬ A Mi Hazánk pártlistája az összes érvényes hazai pártlistás szavazat 6,15%-át kapta. A 92 mandátum 6,15%-a 5,658 mandátum. A szerinted Fideszhez vándorolt kispárti szavazatokkal, a töredékszavazatokkal, és levélszavazatokkal együtt számított mandátumosztás alapján 5,658 helyett 6 pártlistás mandátumot kapott.
#12 Nem is azt mondja senki hogy milyen szuper az ellenzék, hanem azt hogy erősen lejt a pálya. A jelenlegi rendszer igazságtalanul kedvez a legnagyobb pártnak. Ha mondjuk a Tisza tartósan megelőzi a Fideszt, akkor nekik fog lejteni a pálya és persze azt sem lesz igazságos.
Pl. a DK-MSZP-P szempontjából azért logikus az összefogásról beszélni mert ők egyedül (vagyis hárman) nem lesznek elegek. A magyar társadalom többsége nem az ő értékrendjük szerint gondolkodik. De ettől még jogos igénye ezeknek az embereknek is, hogy valamilyen szinten az ő véleményük is legyen reprezentálva.
#14 Az ő véleményük is reprezentálva van.
Pont olyan mértékben amilyen eredményt a választáson el tudnak érni.
#15 Ami a választási rendszer igazságtalansága miatt gyakorlatilag 0. Az összefogás jelenleg technikai kényszer, hacsak nem rendeződik át durván a politikai paletta. Most lehet hogy épp ez történik, kíváncsian várom.
Az egy teljesen jogos vád hogy túl sokat foglalkozik az ellenzék a technikai kérdésekkel. Elhiszem hogy a választók unják ezt.
#16 A választási rendszer nem igazságtalan, hanem célszerű.
Azért van választás, hogy eldöntsük ki vezesse az országot. Ehhez kell választási rendszer és nem azért, hogy lehessen demokráciásat játszani. Ezért olyan a francia, görög, olasz meg a legtöbb választási rendszer, hogy segíti a kormány többség kialakulását.
Aztán 4 év után a szavazók döntenek újra és a törvény nem azoknak kedvez akik előtte kormányon voltak, hanem aki akkor, az új választáson jutnak kormányra.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!