Magyarországon történt felzárkózás vagy Ausztria fejlődése lassult le?
Nálunk a családban vannak, akik Sopron környékén laknak és kint dolgoznak.
Nagybácsi hentes, nagynéni meg ápolónő egy ottani kórházban.
Mondhatni egyszerűbb emberek.Nem diplomások, programozók stb.
Már a 90-es években is kint dolgoztak.Kvázi van egy kisebb kacsalábon forgó családi házuk egy határ menti faluban, van balatoni nyaralójuk, budapesti lakásuk is.
Fiatal autók, lányuk diplomaosztóra is autót kapott , igaz használtat, de jó állapotút.
Ők mindig azt mondják, hogy ma már nem tudnák azt felépíteni Magyarországon, amit anno felépítettek.Az osztrák bér jónak számít, de már nem lesz tőle az ember annyira jómódú, mint a 90-es években, 2000-es éveben.
Magyarország nagyon megdrágult és az árak felzárkóztak az osztrák szinthez.
"Magyarországon történt felzárkózás vagy Ausztria fejlődése lassult le?"
Mindkettő.
Az elmúlt 14 év nagy részében a magyar gazdasági növekedés jelentősen megelőzte az uniós átlagot - azonban közben az uniós átlag is egyre kisebb lett. Tehát lassult is Ausztria fejlődése, meg a javult is a magyar gazdaságé. Ha az osztrákok továbbra is úgy teljesítettek volna, mint régebben, akkor a különbség a két ország között nem tud csökkenni érezhetően még ha mi jobban is fejlődünk, olyan nagy volt a különbség.
Az osztrákoknál éppen úgy mint a többi nyugat-európai országban még most is átlagban jobban élnek az emberek, azonban magukhoz képest jelentős volt a visszaesés. Így ma már nem élnek annyival jobban, mint 15-20 éve.
A magyar árakkal a magyar bérek is emelkedtek. Most nem állunk olyan jól mint 3-4 éve még álltunk a reáljövedelmek alakulásában, de magunkhoz képest - 2010-hez képest - még így is jelentősen jobb a helyzet. Csak ez az elmúlt 2 év hatalmasat dobott vissza mindenkin. Az árak valóban elérték a nyugati szintet, a bérek meg még messze vannak tőle.
#2 Az elmúlt 14 évben hatalmas előrelépés volt, ahogy az első Orbán kormány ideje alatt s 1998-2002 között. Akkor (már nehéz elképzelni milyen volt) 1998-ban 18500Ft volt a minimálbér és a teljes balliberális oldal azzal volt tele, hogy csődbe viszik Orbánék a magyar gazdaságot, mert 2002-re felemelték a minimálbért 50000Ft-ra. Vagyis emeltek rajta 170%-t. Ugyanezt folytatták 2010 után és a minimálbér emelését követték a bérek más területen is.
A béreket nem lehet egy tollvonással elrendelve felemelni nyugati szintre, mert azt ki is kell termelnie a cégeknek és az állam az adóbefizetésekből tud csak emelni ezt követően. De jelentős béremelés történt és szerencsére a reáljövedelmek is nőttek érezhetően 2010 után, vagyis az áremelések nem követték ugyanúgy. A havi bruttó átlagkereset 202 ezerről 2022-re már 516 ezerre nőtt, 2023. decemberében meg már 656 ezer volt. A reáljövedelem alakulása is pozitív volt 2010 óta, vagyis többet tudtunk venni a pénzünkből, mint előző évben, kivéve 2 évet, 2012-t és 2023-t. Remélhetőleg 2024-ben visszanyerjük amit tavaly elvesztettünk.
Magyarország gazdasága gyorsabban nőtt a világátlagnál a 2010-es években és eddig a 2020-as években is, tehát bár Ausztria is lassult, elsősorban mi nőttünk gyorsabban a világátlagnál.
Ha Ausztria 100%, akkor a 2010-es években:
Magyarország: 48 -> 61% (+13%)
világátlag: 27 -> 32% (+5%)
ebben az évtizedben:
Magyarország 65 -> 66% (+1%)
világátlag 34 -> 34% (+0%)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!