Romániában magasabbak a bérek. Akkor ezek szerint oda is ki fogunk járni hamarosan százezres nagyságrendben mosogatni?
Nem tudom, hogy a kérdés valódi-e, vagy ironikus, vagy provokáció, de van egy szellemi munka szegmens (IT, finance) ami már ma is viszi ki a magyarokat.
Magam is kaptam 4 éve, olyan 1500 EUR-nyi Lej könyvelőajánlatot és tudom, hogy mentek ki, már korábban is.
A nettó bérekben megelőztek minket, ami nem csak azt jelenti,h magasabbak a bérek,hanem valószínűleg a munkavállalót terhelő adó is kevesebb.
Igazándiból egyébként Románia egy cseppet sem fejlettebb ország,mint Magyarország, sőt abban még mindig bőven el van maradva, csak a magyar kormány sokkal jobban lenyúzza az embereket. Innen nézve,ez még nagyobb szégyen a magyar kormányra nézve, hogy kevésbé jobb gazdasági mutatókkal rendelkező országokban is nettóban jobb megélhetésre számíthatnak az emberek, hosszútávon ez a GDP-ben és egyebekben is meg fog látszódni, mert akkor pörög a gazdaság,ha az emberek fogyasztanak, mert van miből és nem nyúlja le jelentős részét az állam.
Hogy Békés megyéből átjárnak Romániába dolgozni, az nem új keletű dolog. De ha lehet választani pl. Ausztria meg Románia között, akkor nyilván Ausztriába menne az ember dolgozni.
De miért mindig a mosogatást emlegetitek, ha arról van szó, hogy milyen sokan elhúznak külföldre? Szakmunkások meg diplomások nem húznak el, csak a betanított munkások? Hát dehogynem!
#4 Fordítva.
A bruttó bérben előztek tavaly a románok, viszont a nettó alacsonyabb volt a romániai magasabb adók miatt. Viszont ez csak egy adminisztratív különbség, Romániában azt csinálták, hogy a munkáltatói terheket hozzáadták a bérhez, míg mi Magyarországon ezt nem számoltuk be a statisztikákban, ezért adódott a magyarországi alacsonyabb érték. De mivel Magyarországon 2024-re nagyobb volt a béremelkedés, így ismét visszaelőztünk.
Romániában 3300 lej a bruttó minimmálbér (258 ezer forint), a nettó 2079 lej (163 ezer forint). Magyarországon a bruttó minimálbér 267 ezer, a nettó 177 ezer forint.
Korrektebb összehasonlítással, munkáltatói teherrel (13%) együtt Magyarországon a minimálbér bérköltsége 301484 forint. Viszont ha így kompletten nézzük, akkor valóban nagyobb a magyarországi levonás (1-177/301,5=41%), mint Romániában (1-163/258=37%).
Összefoglalva a bérköltség jóval magasabb Magyarországon (17%-kal előzzük Romániát), viszont a nettó bér csak kisebb mértékben magasabb (8,6%-kal előzzük a keleti szomszédot).
Aztán ezeket szokták vásárlóerővel korrigálni, Románia olcsóbb, így jön ki az európai statisztikákban, hogy Románia fogyasztás alapján már fejlettebb, magasabb az életszínvonal, mint Csehországban, Görögországban, Horvátországban, Szlovákiában, Lettországban, Magyarországon, Bulgáriában. Viszont a fogyasztás, vásárlás alapja nem csak a munkabér lehet, hanem hitelfelvétel, külföldi rokonok hazautalásai, ezek miatt is magasabb a romániai érték, mint a magyarországi, de statisztikai hibák, furcsaságok is benne lehetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!