Miért mondják sokan, hogy nem volt kommunizmus Magyarországon, csak szocializmus volt?
Azért mondják, hogy nem volt kommunizmus, mert nem volt.
Még a Kádár érában is azt tanították, hogy a kommunizmus nem azonos a szocializmussal, és nem a diktatúra keménysége miatt, diktatúráról szót sem volt szabad ejteni akkoriban.
Az volt a "tanítás", hogy a szocializmus még nem tökéletes, majd a kommunizmusban lesz mindenki egyenlő (bla-bla).
"A kommunizmus olyan társadalmi formát jelent, melyben a társadalom tagjai szükségleteiknek megfelelően részesednek az anyagi javakból. Nem azonos a szocializmussal, melyről abban az esetben lehet beszélni, melyben az embereket a társadalom a teljesítményalapúan részesíti az anyagi javakból. A kommunizmus kifejezést a történelem során több, eltérő értelemben használták és használják."
Ahogy az idézetben is ott van, a kommunizmust többféleképpen értelmezik, pl a kommunista diktatúra kifejezés teljesen elfogadott, de politikailag mindig is szocialista országokról beszéltek.
Ennek nagy jelentőséget nem tulajdonítok, a diktatúrát ma más senki nem vitatja, az állampártok viszont jellemzően a szocialista elnevezést használták, és kimondott politikai cél volt, hogy a szocializmusból lépkedni a kommunizmus felé (mert ez még nem az).
Megvalósíthatatlan idea, hogy "a társadalom tagjai szükségleteiknek megfelelően részesednek az anyagi javakból", de ezt hangoztatták
Kérdező, ne ugass bele olyasmibe, amihez nem értesz.
A kommunizmus soha sehol nem valósult meg, ui. annak alapvetése, hogy "mindenki képességei szerint dolgozik és mindenki szükségletei szerint kap a javakból".
A kérdés két szinten hibás.
Első, amit fentebb is írtak páran, hol kultúráltabban, hogy kevésbé, a szocializmus és a kommunizmus nagyon nem ugyanaz. Most nem linkelem be, írd be Gugliba, ha mást nem a Wikipedia cikkje tömören összefoglalja neked melyik micsoda.
Címszavakban:
Szocialzmus: A társadalom érdeke az egyén felett és a javak egyenlő(bb) elosztása a cél.
Kommunizmus: Utópia, amiben az emberek minden számukra szükséges dologhoz hozzáférnek, ahol mindenki szabad és nincsenek társadalmi különbségek. (Még nem valósult meg, és hát nem is áll úgy a világ, hogy meg fog mostanában.)
Második, és a fontosabb problémám a kérdéssel a következő. Az, hogy magát valaki szocialistának, vagy kommunistának mondja az nem egyenlő azzal, hogy hisz is benne, akarja és azt, hogy ettől még jó ember lenne. Például Sztálinra szeretik rámondani, hogy kommunista volt vagy szocialista pedig valójában ő diktátor akart lenni az országában. Lehet, hogy ezt mondta, de gondolom nem kell azon vitatkozzunk, hogy ő jót akart-e a népének, vagy inkább hatalmat magának. De vehetjük a "szintén komcsi" Caucescut, aki egy tanulatlan tirpák volt (nem azért írom így, mert utálom, konkrétan az általánost nem végezte el), akinek mégis sikerült hatalomra kerülnie, de valószínűleg konkrétan nem tudta volna leírni mi is az a kommunizmus.
Manapság szeretik a kommunista szót rásütni bárkire, aki a demokráciát önkényuralmi diktatúrává alakítja. Az összemosódásnak van egy történelmi oka. Ennek a történelmi oknak is van egy oka, mégpedig az, hogy a kommunizmus egy olyan szép "szebb jövőt" ígér, amivel azok, akik uralkodni szerettek volna és szeretnének, azok ezzel a jövőképpel megvezethetik, bevonzhatják a népet, hogy megszavazzák őket. Ha meg már meg van a hatalom, akkor "jöhet" a rendőrállam.
Soha egyetlen diktátor sem volt még kommunista, mert pont hogy azok szerzik meg a hatalmat, akik hatalmat akarnak, és nem azok, akik a hatalmat aztán a nép kezébe adják, és ők csak irányítanának. (De ez már nem csak a kommunizmus, hanem a demokrácia halála is, ezért nem működik lényegében sehol sem tisztán, becsületesen.)
Kedves kérdező,
Amire te gondolsz, az a "Proletárdiktatúra".
És, most, hogy tudod, utána is olvashatsz. :)
“ Amire te gondolsz, az a "Proletárdiktatúra".”
Amúgy még csak nem is arra gondol. Marx idejében a diktatúra nem ugyanazt jelentette, mint most. És a proletárdiktatúrát a tőkések diktatúrájával szembe állította. Semmi erőszak, jelenkori diktatúrafelfogás nem része a fogalomnak.
A kommunisták nem titkolják nézeteiket és szándékaikat. Nyíltan kijelentik, hogy céljaik csakis minden eddigi társadalmi rend erőszakos megdöntésével érhetők el. Reszkessenek az uralkodó osztályok egy kommunista forradalomtól.”
Marx és Engels sem feltételezte, hogy erőszakmentesen megvalósítható a hatalomváltás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!