Miért van az a téves felfogás, hogyha az EP-választáson kispártot tamogatsz, akkor az elveszett szavazat és a Fideszt támogatod?
Az EP talán még a legarányosabb választás, egyfordulós, listás. Ha a párt nem éri el az 5%-ot, az nem támogatja a Fideszt.
Ezt sokan miért nem tudják?
Ezért sem támogatom a Tisza pártot, akik a Fideszhez hasonló retorikát képviselnek az EU-ban. A Momentumra fogok szavazni, mert Brüsszelben az ő tevékenységük volt a legláthatóbb, és szeretném, ha Donáth Anna és Cseh Katalin folytatná a tevékenységét.
#11
Ellenkezőleg, egy EP választáson pont az fáj leginkább a fidesznek, ha minél több és minél kisebb párt jut be, mert a fidesz bukik ezektől leginkább.
"Ha változást akartok a legerősebb pártra szavaztok a Fideszen kívül."
De a fidesznek ezzel lesz a legjobb.
Ha a fidesz mellett bejut 6 másik párt, akkor a mandátumokat 7 párt között kell elosztani, és a fidesznek akkor sem lesz meg a mandátumok fele, ha egyébként ők szerepelnek a legjobban. Míg ha csak egy párt jut be mellettük, akkor a mandátumokat két párt között osztják el, így a többséget szerző fidesz a mandátumok több, mint felét megkapja.
Több, bejutott kisebb párttal a fidesz több mandátumot veszít, mint ha egy nagy kihívója lenne. Nem fogod nekem bemagyarázni hogy akkor lesz változás, ha a fidesznek több mandátumot adunk...
Keveritek az országgyűlési választással, ahol van úgynevezett győzteskompenzáció az egyéni körzetekben, és ahol a mandátumok többségét az egyéni körzetek adják, nem a lista. Ott valóban az a jó a fidesznek, ha sok kisebb párt van, de most az EP választásról van szó, ami teljesen más szabályok szerint történik, mint az országgyűlési.
#15
És azt elmondanád egyébként, hogy mivel nyer többet a fidesz? Nincsenek pártcsaládban és Mo.-on összesen nincs sok mandátuma.
Még ha más be se jut, akkor se veszít semmit az, aki kis pártra szavazott. Ez pont egy olyan választás, ahol lehet, mert tükrözni fogja a pártok támogatottságát.
Más szavakkal, a következő választás előtt, ez lesz a legpontosabb közvélemény kutatás.
Aki csak ezért leszavaz egy nagyobb pártra, az simán ostoba.
6-os válasz írója! (2024. ápr. 25. 09:43)
Nem először olvasom ezt a levezetést. Az a baj vele, hogy nem így van.
A mandátumosztás nem két szereplős: Fidesz vs. 5%-os küszöböt el nem érők. Más listák is versenyeznek a mandátumokért, és arányaiban az ő szavazatszámuk is nő a mandátumosztáshoz. De az arány mindegy, mert a szavazatszámok alapján osztják a mandátumot, az pedig ugyanannyi marad minden mandátumosztásban résztvevő pártnál. Ha az első helyezett – a számpéldád alapján – százból 50 szavazatot kapott, és pl. a második 24-et, a harmadik 18-at stb., akkor a mandátumosztásnál 50, 24, 18 stb. szavazat alapján történik a számolás. Sem a szavazat darabszám, sem a mandátumosztásban résztvevők szavazataránya nem változik.
Nézzük meg a legutóbbi, 2019-es EP választás eredményét, kiszámolva a mandátumokat úgy, hogy az 5%-ot el nem érőket is beszámítom a mandátumosztásba. A valós mandátumosztást, amikor az 5% -ot el nem érőket nem vették számításba vessük össze olyannal, amikor az összes listát figyelembe veszem.
A választási eredmények: [link]
A kétféle számolás: [link]
Nem csak a mandátumok változatlanok, hanem a mandátumhatárt jelentő 21. legnagyobb szám sem változott, és a mindkét táblázatban szereplő pártlisták egyetlen osztószáma sem. Nyilván, mivel a szavazatszámok változatlanok voltak, akár be lett számítva az összes párt, akár csak az 5%-os küszöböt elérők.
#18
"Nem először olvasom ezt a levezetést. Az a baj vele, hogy nem így van."
De, csak nem sikerül felfogni a példát, ami elég nevetséges, mert direkt egyszerűen magyaráztam.
"és arányaiban az ő szavazatszámuk is nő a mandátumosztáshoz"
Igen, csak pont az az állítás, hogy a fideszé a leginkább, ami igaz. Minél nagyobb egy párt támogatottsága arányaiban annyival "részesül" jobban a kiesett pártok támogatottságából.
Ahogy a példámban mondtam a fidesznek 50%-ot, úgy a kiesett 4%-ból kb. 2%-nyit "kapott".
"Sem a szavazat darabszám, sem a mandátumosztásban résztvevők szavazataránya nem változik."
Ha nem értetted a példámat, akkor tényleg nem.
A két eset nem az, hogy vannak a garantáltan bejutó pártok és velük mi van, hanem az, ha egy párt bejut vagy sem.
"Nem csak a mandátumok változatlanok"
Tényleg, ha valaki nincs bent az egyik esetben, akkor a másik esetben sem jutott be? Aztakutyafáját, te nagyon okos vagy...
Az a helyzet, hogy itt pont arról szól a vita, hogy mi történik ha egy párt eléri vagy sem a küszöböt, és mire érdemes szavarni.
Hogy értsd, az én példámban felmerülő opció, hogy az a 4 ember, aki a kispártra szavazott, tudva, hogy kis párt, leszavaz egy garantáltan bejutó pártra.
Te gyakorlatilag semmit nem vizsgáltál azok közül az esetek közül, amik relevánsak lennének. Gyakorlatilag fel se fogtad, hogy mi a kérdés.
↑ Ahogy a példámban mondtam a fidesznek 50%-ot, úgy a kiesett 4%-ból kb. 2%-nyit "kapott".
Senki sem kapott semmit, mindenkinek ugyanannyi maradt a szavazatszáma.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!