Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi volt az oka, hogy a ‘18-as...

Mi volt az oka, hogy a ‘18-as választások utáni egy éven belül a második legerősebb pártnak számító Jobbik így meggyengült, a korábban gyenge DK támogatása pedig kilőtt felfelé?

Figyelt kérdés

márc. 25. 21:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%
Vona tartotta a szavát, és lemondott. Lehet őt savazni, de szerintem jó beszélőkéje volt. Utána már vállalhatatlanul kínos arcok jöttek.
márc. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
79%
2018-as választás után a pártra kiszabott hatalmas milliárdos büntetés, kezdeti ideológia elvesztése, de legfőképp a párt szétdarabolódása (Jobbik, Mi Hazánk, 2RK, A Nép Pártján)
márc. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
44%
Béna vezetők, belharcok, és kiszállt mögülük Simicska.
márc. 25. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Vona lemondott, pártszakadás (MHM), végül összefogás Gyurcsánnyal és a ballib pártokkal.
márc. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%
A Fidesz nagyon sokat tett azért, hogy a Jobbikot meggyengítse, a DK-t pedig megerősítse. Az eszközökben nem válogatott, a pénz (nagy részben az adófizetők pénze) nem számított.
márc. 25. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

2018-ban a jobbik élete legjobb választási eredményét érte el. Azonban a jobbik elnöke - Vona - hülye volt és és olyan vállalást tett a szavazói felé amit lehetetlen volt betartani. Minden értelmes ember tudta, hogy semmi esélyük kormányra kerülni, mert egyedül nem szereznek 50%-nál nagyobb parlamenti többséget és koalícióra meg nem lép velük senki.

Vona elhitette a szavazóival, hoyg nyerhetnek és ha nem így lesz akkor lemond. Mivel nem nyerhettek, így le kellett mondania. A pártot magára hagyta miközben a választási kampányban már elindította egy rossz pályán. A jobbikos szavazótábor egy részét lecserélték ballibes szavazókra.

Mivel nem jelölte ki az utódját, nem segített a megválasztás folyamatában csak lelépett, egymásnak feszült az az oldal amelyik támogatta, hogy a jobbik ballik legyen és összeálljon a gyurcsány-féle csapattal, azzal amelyik ezt ellenezte. A balos csoport úgy akarta megnyerni a belső választást, hogy egyszerűen kiszorítják az ellenfeleiket a pártból és megszüntetik azokat a tagszervezeteiket, ahol nem ők a támogatott vezető jelöltek. Így előbb parlamenti képviselőket léptettek ki a pártból, majd rengeteg szavazót is kitettek, ami így pártszakadás lett.

Közben kiderült, hogy nem megfelelően kampányoltak és az Állami Számvevőszék ennek megfelelően hatalmas büntetést rótt ki a jobbikra - ez elvitte a párt osztogatható pénzét is ami tovább gyengítette.

A szavazók a 2018-as választásra még elfogadták az a váltást amit a jobbik vezetése megkezdett, remélve, hogy győznek és akkor nem számít. Mivel nem győztek és a pártvezetés élén harcok lettek, a szavazók jelentős része elpártolt a jobbiktól igen rövid idő alatt.

márc. 26. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
A pártszakadások évekkel később történtek. Parizer Peti is csak 2020-tól került a képbe. A DK már a 2019-es EP választáson jóval megelőzte a Jobbikot.
márc. 26. 03:20
 8/13 anonim ***** válasza:
A Mi Hazánk a választás után nem sokkal kiszakadt, ami durván a párt fele volt.
márc. 26. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

#6

Ne feledkezzünk meg arról az erőteljes kanyarról, amit Vona 2018-as távozása és a 2022-es választás között volt. A Vona-féle, néppárti Jobbik idején teljes konszenzus volt abban, hogy Gyurcsányékkal nincs szövetség (még akkor is, ha Toroczkai a polgármesterré választásához Ásotthalmon beterelte maga mögé a DK-t is). A gyengekezű Sneider lelépésével aztán megnyílt az út a baloldalra átkormányzó Jakab előtt. Ha marad Vona és a jobboldali-néppárti irány, a szavazótábor nagy része is egyben maradt volna. Persze a Fidesz nyilván sok erőforrást mozgósított, hogy a fogható emberei (lásd Toroczkai) révén kettéhasítsa a rá veszélyt jelentő pártot, tehát Vona maradása esetén is bőven lett volna kihívás.

márc. 26. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

#9 Igen, az eredeti és idővel kissé szelídült jobbikos vonal az sikeres volt és sikeresebb lehetett volna idővel.

Csak már Vona is elkezdett eze változtatni és nem úgy, hogy a szélsőségeseket elhagyja vagy megszelídíti - hanem már ő is megpróbált az ellenoldalról szavazókat szerezni.

A jobb lábad legszélső kisujjával nem tudsz a bal cipőbe bújni csak ha kifacsarod magad és egyensúlyt vesztesz vele. Ezt már Vona elkezdte. Persze innen is lehetett volna korrigálni ha nem olyan ostoba, hogy a lehetetlen győzelmet tűzi ki AZONNALI célnak.

A jobbik ma simán esélyes lehetne kormányváltó pártnak már csak amiatt is, hoyg a fidesz-kdnp túl régóta van ilyen nagy többséggel kormányon. Sokaknak már ez is elég lenne, hogy másra szavazzanak. 2018-ban a listás szavazáson 19%-t szereztek, de 2019-bn már csak 6%-t kaptak az EP választáson. Ha Vona nem szúrja el akkor beérhették volna a fideszt is akár, de lehetett volna 30% feletti támogatottságuk simán. Ami meg hozzájuk megy az nyilván a fidesztől jött volna le nagyobb részben és nem a ballib szavazóktól.

A gond az, hogy szembe fordultak az alapvetéseikkel, összefogtak gyurcsányékkal és saját kicsinyes belharcaik miatt maguk rúgtak ki rengeteg szavazót, hiszen erőből szűntettek meg helyi alapszervezeteket. Sokakat nem tudnak visszaszerezni már új pártként sem. Én sem hinnék azoknak akik egyszer képviseltek valamit és azt eldobták, hogy na másodszorra már nem így fogják tenni. Dehogynem. Ők lesznek az elsők.

Sosem voltam jobbikos szavazó, de sajnálom azt a régi jobbikot mert voltak jó politikusaik, voltak elveik és értékeik. Most ilyesmit azon az oldalon ahová álltak már nem lehet találni. Nem véletlen nevezik o1g koalíciónak. Ezen kívül semmi nem tartja össze és tartja fenn őket, mint hogy mind gyűlölik Orbánt meg a fideszt.

márc. 26. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!