Köztársasági elnök nélkül hogyan változna meg egy ország kormányzása/politikája?
Ha jól értem, akkor köztársaságban az elnök az uralkodó helyett van és azért van rá szükség, hogy a megválasztott kormány ne tudjon akármilyen törvényeket meghozni. Viszont ha a magyar gyakorlatot nézzük, akkor a köztársasági elnököt gyakorlatilag a (kormányon lévő párt) miniszterelnök jelöli ki, tehát garantáltan nem elfogulatlan a személye. Azért írom, hogy gyakorlatilag a miniszterelnök, mert ugye (nálunk) csak egyötödös Országgyűlési egyetértés kell, amit maga a kormányon lévő párt önmagában kitesz, így a jelöltjük biztosan meg lesz választva.
Ha viszont kétséges a köztársasági elnök objektivitása, akkor tulajdonképpen mi szerepe van? Hiszen ha szubjektíven hoz döntéseket, akkor az olyan, mintha ott sem lenne.
Milyen hatása lenne annak, hogyha megszűntetnék a köztársasági elnök pozicióját és helyette a feladatait a miniszterelnök látná el? Ez miért és milyen esetben lenne hátrányos egy demokratikus köztársaság számára?
A kérdésed leírása tévedés.
A jelöléshez szükséges 1/5 egyetértés. A megválasztáshoz viszont a képviselők 2/3-ának támogatása szükséges.
Valóban az is megvan a kormánypártnak, így gyakorlatilag tényleg ők jelölik ki a köztársasági elnök személyét, de a szabályozás jó, semmi szükség az eltörlésére. Valahogyan a 2/3 kormánypárti (vag bármilyen) többséget kellene megszüntetni.
Azonban ha mégis valamiképp eltörölnék, akkor minden agyament törvény azonnal hatályba lépne, amit kitalál valami rossz napján a frakcióvezető/ miniszterelnök mert a képviselők csak bólogatnak. Így még az a kevés kontroll is megszűnne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!