Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Már a csehek a lengyelek és a...

Már a csehek a lengyelek és a románok is leelőztek minket az infláció mértékében. Akkor lehet mégsem Orbán miatt volt?

Figyelt kérdés

jan. 13. 17:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem ebben az esetben érdemes több évet nézni. És nem azért, mert az átlag ellenzéki szeret egy értéket kiemelni a statisztikákból és utána ezzel alátámasztani milyen rossz itt, és bezzeg Románia meg bezzeg Szlovákia.


2022-ben az átlagos éves infláció 14,5% volt, tavaly 17,6% Magyaroszágon. Tehát két év alatt kb 32%-kal értéktelenedett el a pénzünk.


Lehetséges, hogy most éppen alacsonyabb az infláció év/év alapon, de ha Csehországban és Romániában mondjuk folyamatosan 10%, két éven át év/év alapon, még mindig csak 20%-nál tartanak.


Egyik sem ideális, csak azt mondom, hogy ezek az értékek a decemberi magyar 5.5% is messze van a kívánatos 3%-os éves átlagos inflációtól. Hétfőn jön a benzináremelés második része, az első félév során bevezetésre kerül a PET palackok visszaváltási díja. Ez mindkettő hatással lesz aagyar inflációra az előrejelzések szerint és nem csökkenteni fogja, hanem jó esetben stagnálni fog ezen az 5-6%-os egyébként magasnak mondható értéken, vagy visszamegy 7% környékére vagy fölé.

jan. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
15%

Persze hogy nem!


Hajrá Fidesz! :)

jan. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
77%
Az egyetlen szerencséje a gazdaságunknak, hogy a kelet hajlandó befektetni ide az olcsó munkaerő miatt, ahol már jórészt külföldiek dolgoznak így is. 😂
jan. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
17%

A KSH elcsalja az adatokat, így könnyű.

Nálatok olcsóbb lett a gáz és az áram? A KSH szerint igen. Ezen gondolkozzunk el egy picit.

jan. 13. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Akkor is elcsalta mikor elsők voltunk vagy csak most mikor már nem vagyunk azok?
jan. 13. 19:56
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

# 4:


Az áram esetében például változás történt az elszámolásban az MVM által. A 2022 augusztustól 2023 júliusig tartó időszakban a számlázás úgy történt, hogy ha az adott hónapban átlépted a havi kb 210 kWh-t az e feletti részt rögtön elkezdték piaci áron számlázni, majd utána, ha összességében 2523 kWh alatt maradtál, a 2023 augusztusi számlában jóvá írták.


A 2023 augusztusától kezdődő időszakban viszont már úgy számláznak, hogy ha mondjuk volt 3 hónapig mondjuk 180 kWh fogyasztásod, és decemberben meg mondjuk 230 kWh, akkor nem számláznak lakossági piaci árat.


Legalábbis én ezt tapasztaltam, MVM Next területen. Ennek okán azoknál, akik az ún. átlagfogyasztás felett fogyasztanak alkalmanként, kevesebbre jön ki az átlagos áramár pl.


Tehát ennek okán, mivel 2022 augusztusától a KSH fixen számította be az energiaárak növekedését, könnyen lehet, hogy az átlagfogyasztást csak időszakosan átlépők, de egyébként az alatt fogyasztó havi leolvasóknál az áramár átlagosan csökken.

jan. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Amikor elsők voltunk akkor nem volt hova "elcsalni". Amikor nagyban beütött a sz@r és néhány termékkategóriában 40-80%-os drágulások voltak azt nem lehetett volna elhazudni.

Év végére viszont hozni kellett Orbán elvárásait az "egy számjegyű inflációs adatról", ami miatt belenyúltak némileg a módszertanba. Októberben lett először 10% alatti inflációnk és a gyorsjelentésben ez állt:


"A háztartási energia 16,1%-kal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 33,5, az elektromos energiáért 3,4%-kal kevesebbet, a tűzifáért 5,4, a palackos gázért 4,7%-kal többet kellett fizetni."


Szóval felteszem újra a kérdést: nálatok olcsóbb lett a gáz vagy a villany? Nálunk nem. Hogy lett a két hatósági áras terméke olcsóbb anélkül, hogy a hatósági ár változott volna? Majd decemberben ezt írják:


"A háztartási energia 13,9%-kal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 29,6, az elektromos energiáért 3,5%-kal kevesebbet, a tűzifáért 0,6, a palackos gázért 0,4%-kal többet kellett fizetni."


Hogy változhatott a lakossági gáz és villany árának mozgása, ha mindkettő fix áras? Fix áras volt egy évvel korábban is és az áron nem változtatott a kormány.Akkor hogy csökkent 29 meg 33%-kal a gáz ára? :D


Oké, én olvastam a ksh indoklását ahol mentegetik ezt a bullshitet de csak magukat tették nevetségessé. És akkor gondolj bele, hogy ennél a jól látható és fix áras terméknél meg merték ezt csinálni, akkor mi lehet még ott a többi, nehezen mérhető dolognál? :D

jan. 13. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
#6: ezzel tisztában vagyok, de ez nem változtat a lakossági áram árán. A rezsikökkentett ár X ft/kWh a lakossági piaci ár pedig Y ft/kWh és ez a két ár másfél éve változatlan.
jan. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

# 8:


De változtat, mert 2022 augusztusában a KSH egy becsült mennyiséget tett a "kosárba" és azt mondta, hogy 30%-kal emelkedett pl. az áram ára. Miközben az áram esetében a háztartások 25%-a fizetett valamennyit az áramból lakossági piaci áron, a 75% ugyanannyit fizetett érte, mint előző évben. Ennek okán már ott torzult az inflációszámítás, hogy a kosárban a háztartási energia 130%-os áremelkedéssel volt figyelembe véve. Miközben a 75% egy forinttal nem fizetett többet pl az áramért, mint az előző években. A gáz esetében ez az arány, mármint a valamennyit lakossági piaci áron fizetők aránya még kisebb volt.

jan. 13. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Mondok egy példát, én elektromos hőtárolós kalyhaval fűtök, én voltam az ún. sokat fogyasztó gazdag. 2022 augusztusa és 2023 júliusa között 10%-kal fizettem többet az áramért az előző évhez képest, miközben az ára az eredeti rezsicsökkentéshez képest 50%-kal emelkedett. (2010 óta kimutatást vezeték a fogyasztásról.) Mindez azért, mert kevesebbet fogyasztatottam, jobban odafigyeltem. Na most akkor az infláció, 10% volt csak az áram szempontjából, hiszen ennyivel fizettem csak többet év/év alapon, vagy 50%, mert ha csak az árát nézem ennyivel került többe. A KSH meg azt mondta, hogy 30%-kal emelkedett az infláció számításakor.
jan. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!