Számolási trükközés állhat az inflációszámítás mögött, az Orbán-kormány újabb hazugságot terjeszthetett - állítják a volt KSH elnökök. A fidesznek semmilyen adat nem “szent”, mindenben csak az aljas hazudozás megy?
Először is nincs trükközés. Az infláció kiszámítására az egész EU-ban egyetlen módszer a megengedett, mindenki ezzel számol, az Eurostat pedig ellenőrzi a metodikát.
Egyik ellenzéki azt mondja, hogy akkor is egyszámjegyű lenne, ha nem csinált volna semmit, a másik azt mondja, hogy nem szabad a 9-re büszkének lenni, mert máshol meg már rég kevesebb, a harmadik meg azt mondja, hogy nem is egyszámjegyű, hanem hazudik az Orbán.
Gyönyörű példája annak, hogy ez az ellenzék nemhogy a kormányzásra, hanem még az ellenzéki pozícióra is tökéletesen alkalmatlan.
#15 Az infláció számításában nincsen benne a felhasznált gáz mennyisége, csak az, hogy mennyibe kerül a lakossági földgáz köbméterenként (kilowattóránként).
Az elején már betette a linket az egyik válaszoló, akkor erről a KSH szövege:
"A fogyasztói árak mérése komplex feladat. Minden hónapban körülbelül 1000 termék és szolgáltatás1 árának történik meg a felírása (ez mindösszesen 80 000 rögzített árat jelent szerte az országból), annak érdekében, hogy mi itt, a KSH-ban valós országos átlagárakat figyelhessünk meg, és a szélsőséges értékek ne befolyásolják túlságosan az árindex mértékét. Ennek következményeként ezek az átlagárak eltérhetnek azoktól a fogyasztói áraktól, amelyeket a fogyasztók megfigyelnek. Ezeket az árakat összesúlyozzuk a két évvel korábbi teljes év, illetve a megelőző év első három negyedévének fogyasztási adatai alapján – a súlyrendszer egyébként egész évben állandó marad. Ezt követően tudjuk kiszámítani az árindexeket, amelyekből több speciális index is készül, a gazdasági elemzések igényeinek megfelelően. Ilyen például a nem feldolgozott élelmiszereket, háztartási energiát, üzemanyagokat mellőző, a gyorsan változó külső gazdasági hatásoktól megtisztított, az alapinflációt mutató maginfláció. A fogyasztóiár-index előállítása az egyik leggyorsabb a statisztikai mérőszámok közül, a tárgyhót követően néhány munkanappal már publikáljuk is a végső, hivatalos adatot, amelyet később sem módosítunk. Ezt a módszertant használjuk minden alkalommal, változást a magasabb inflációval jellemezhető 2023-as év sem hozott ebben.
A magyar háztartások fogyasztási szerkezetéből kifolyólag az inflációs mutatóban jelentős súlya van a háztartási energiának, amivel kapcsolatban a gáz és az elektromos energia lakossági áráról szóló kormányrendeletek 2022 nyarán történt módosítása új módszertan kialakítását tette szükségessé, amit a KSH szakértői a rendeletek változásával szinte egy időben megalkottak, a róla szóló leírást pedig azonnal közzé is tettük: Sajtószoba - Közlemények, tájékoztatók, 2022.08.08. – Központi Statisztikai Hivatal (ksh.hu). A módszertan kialakítása ez esetben is az európai sztenderdek szerint történt, a mérési nehézségeket áthidalandó az Eurostat HICP Methodological Manual című kiadványának az „egységérték”-re vonatkozó ajánlását követve.
A gáz és az elektromos energia lakossági árának változását a háztartások érintettségének arányában vesszük figyelembe a fogyasztóiárindex-számítás során. Ennek megfelelően a KSH arra vonatkozóan készít becslést, hogy a teljes háztartási szektor által együttesen elfogyasztott gázért, illetve elektromos energiáért összességében mekkora összeget fizet a teljes háztartási szektor a régi (2022. augusztus 1. előtti) és az új árakon. Azaz olyan árindexről – nem pedig érték- vagy volumenindexről – beszélhetünk, amelyet befolyásol a lakossági fogyasztás mértéke, hiszen az – a jelenlegi szabályozás miatt (rezsicsökkentett ár, valamint a fogyasztási küszöb felett piaci ár) – hatással van az átlagárra. Mivel az energiafogyasztás által erőteljesen befolyásolt átlagos árakat hasonlítjuk össze, az árindexben még változatlan hatósági szabályozás esetén is lehetnek elmozdulások. Az árindex számítása során a KSH háztartásonkénti becsült energiafogyasztással, valamint a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal nemzetgazdasági szintű gáz- és áramfogyasztási adataival egyaránt számol. Ez a módszertan a korábbi időszakra nagyon jelentős mértékű áremelkedést (2023 januárjában éves szinten 52,4%-os háztartásienergiaár-növekedést), az elmúlt időszakban pedig ennél számottevően kisebb mérséklődést (2023 októberében éves szinten 16,1%-os háztartásienergiaár-csökkenést) mutatott ki. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy ez a módszertan nem 2023-ban, hanem még 2022 augusztusában, az emelkedő energiaárak idején lett bevezetve, és azóta is változatlan. A mérési módszernek az erőteljesebb árcsökkenés érdekében történő megváltoztatása szakmailag kifogásolható megoldást jelentene, amely fel sem merül a Hivatalban."
Vagyis nem az árakat módosították hanem amikor a súlyozását nézik a lakosság költségeinek, hogy az egyes termékek háztartások kiadásaiban való megjelenését tudják meghatározni, ott vették figyelembe azt, hogy változott a felhasznált mennyiség. Mint amikor kiderül, hogy az egyik évben még a háztartások nyomtatott újságokat vásároltak inkább, a következőben meg már figyelembe veszik, hogy kevesebben vettek nyomtatott lapokat és inkább online formában olvasták. Az inflációban tehát kisebb szerepe van a nyomtatott lapok áremelkedésének, hiszen már kevesebbet vesznek belőle az emberek.
#16
Én is ezt mondtam, hogy csak a gáz árának kellene az inflációban szerepelnie, de a KSH mégis máshogy gondolja.
"Miközben a gázárak egy éve változatlanok, a Központi Statisztikai Hivatal szerint a vezetékes gázért 33,5 százalékkal kevesebbet kell fizetni, mint egy éve."
Az EU pont lesz.rja, hogy Magyarországon 9,9% vagy 11 az infláció. De akkor máshogy kérdezem, szerinted csökkentek harmadával a gázárak itthon? Mert a KSH szerint igen.
"A háztartási energia 16,1%-kal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 33,5, az elektromos energiáért 3,4%-kal kevesebbet, a tűzifáért 5,4, a palackos gázért 4,7%-kal többet kellett fizetni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!