Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem bizonyító erejű eyz...

Miért nem bizonyító erejű eyz fénykép?

Figyelt kérdés
Egy fénykép alapján nem büntetnek meg például egy autó tulajdonost. Nem azonosítható. Ugyanakkor ha lefényképezek egy autót, akkor nem tehetem ki a netre a rendszámàval együtt a személyiségi jogok miatt. Akkor végülis azonosítható?
2023. szept. 14. 10:05
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A fényképet manipulálhattad, a kontextust elhallgathatod, ergo nem bizonyító erejű önmagában. Ugyanakkor a manipulált fotóval is sérthetsz személyiségi jogot.
2023. szept. 14. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

"Egy fénykép alapján nem büntetnek meg például egy autó tulajdonost"


Ezt mondd el a gyorshajtási bírságot küldőknek is :)

Persze itt megvan az a lehetőség, hogy az objektív felelősség elve alapján a tulajdonos büntethető, ha nem adja meg, hogy ki vezette az adott pillanatban az autót. Viszont vannak olyan esetek, amikor nem alkalmazható az objektív felelősség. Igen, ilyenkor nem/nehezebb büntetni a valódi elkövetőt.


"Ugyanakkor ha lefényképezek egy autót, akkor nem tehetem ki a netre a rendszámàval együtt a személyiségi jogok miatt."


A tulajdonos azonosítható, mivel a rendszám egyedi azonosító. Még akkor is személyiségi jog, ha nem feltétlen a tulajdonos vezeti az autót. És szemilyiségi joga egy szabálysértőnek/bűnelkövetőnek is van.

2023. szept. 14. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Fényképfelvétel alapján a tulajdonost valóban nem, hanem az üzembentartót bírságolják. Akkor van jelentősége, ha az üzembentartó és a tulajdonos más-más személy.


Fényképfelvétel alapján havonta több tízezer bírságot szabnak ki üzembentartóknak, csak gyorshajtás miatt.

A gyorsforgalmi utak kezelői fényképfelvételek alapján pótdíjazzák az útdíj megfizetése nélkül közlekedő, vagy nem megfelelő díjat fizető gépjárművek üzembentartóit.

A közterület-felügyelet fényképfelvétel alapján bizonyítja a parkolási pótdíjazást és a természetkárosítás miatti közigazgatási bírságokat, amiket az önkormányzat által zöldterületnek nyilvánított helyen való parkolásért szabnak ki.

A bírságolás egyik fontos eleme a hatósági jelzés (rendszám), az üzembentartó adatait ennek alapján kérik ki és kapják meg a közlekedési nyilvántartásból.

Hogy látható legyen, pl. ezért különül el a sebességmérés időpontja és helye a fényképezés időpontjától és helyétől. A mérés adatait tárolja az eszköz, sugárnyalábbal követi a járművet, majd mikor a rendszám jó látásához kellő távolságban van, fényképezi le. Többszáz méter is lehet a különbség.


Két eltérő ügy eltérésén értetlenkedsz.


A fényképfelvétel alapján történő bírságolásnak hitelességi feltételei vannak: jog által meghatározott felhatalmazottak végezhetik, beavatkozási lehetőséget kizáró eszközökkel és folyamatokkal, adatkezelési jogosultsággal. A hatósági jelzést (rendszám) tartalmazó fényképfelvételek nem nyilvánosak.

Ha nyilvánosságra hozzák, akár fénykép, akár videó, kitakarják a rendszámokat.

Például:

[link]

[link]


Egy nyilvánosságra hozott felvételen látható rendszám ismerősök számára beazonosíthatja a járművet, amivel személyiségi jogot sért. Például, gyanakvó feleség számára bizonyíték lehet, hogy a férje autója annak szeretője lakása közelében parkol, miközben a férj állítja, hogy soha nem járt azon a településen sem. Vagy munkahelyi vezető megtudhatja, hogy meg nem engedett időben és célra használja a céges autót: a gyerekét vitte óvodába, a megvásárolt hűtőgépet szállította haza stb.

2023. szept. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!