Miért nem bizonyító erejű eyz fénykép?
"Egy fénykép alapján nem büntetnek meg például egy autó tulajdonost"
Ezt mondd el a gyorshajtási bírságot küldőknek is :)
Persze itt megvan az a lehetőség, hogy az objektív felelősség elve alapján a tulajdonos büntethető, ha nem adja meg, hogy ki vezette az adott pillanatban az autót. Viszont vannak olyan esetek, amikor nem alkalmazható az objektív felelősség. Igen, ilyenkor nem/nehezebb büntetni a valódi elkövetőt.
"Ugyanakkor ha lefényképezek egy autót, akkor nem tehetem ki a netre a rendszámàval együtt a személyiségi jogok miatt."
A tulajdonos azonosítható, mivel a rendszám egyedi azonosító. Még akkor is személyiségi jog, ha nem feltétlen a tulajdonos vezeti az autót. És szemilyiségi joga egy szabálysértőnek/bűnelkövetőnek is van.
Fényképfelvétel alapján a tulajdonost valóban nem, hanem az üzembentartót bírságolják. Akkor van jelentősége, ha az üzembentartó és a tulajdonos más-más személy.
Fényképfelvétel alapján havonta több tízezer bírságot szabnak ki üzembentartóknak, csak gyorshajtás miatt.
A gyorsforgalmi utak kezelői fényképfelvételek alapján pótdíjazzák az útdíj megfizetése nélkül közlekedő, vagy nem megfelelő díjat fizető gépjárművek üzembentartóit.
A közterület-felügyelet fényképfelvétel alapján bizonyítja a parkolási pótdíjazást és a természetkárosítás miatti közigazgatási bírságokat, amiket az önkormányzat által zöldterületnek nyilvánított helyen való parkolásért szabnak ki.
A bírságolás egyik fontos eleme a hatósági jelzés (rendszám), az üzembentartó adatait ennek alapján kérik ki és kapják meg a közlekedési nyilvántartásból.
Hogy látható legyen, pl. ezért különül el a sebességmérés időpontja és helye a fényképezés időpontjától és helyétől. A mérés adatait tárolja az eszköz, sugárnyalábbal követi a járművet, majd mikor a rendszám jó látásához kellő távolságban van, fényképezi le. Többszáz méter is lehet a különbség.
Két eltérő ügy eltérésén értetlenkedsz.
A fényképfelvétel alapján történő bírságolásnak hitelességi feltételei vannak: jog által meghatározott felhatalmazottak végezhetik, beavatkozási lehetőséget kizáró eszközökkel és folyamatokkal, adatkezelési jogosultsággal. A hatósági jelzést (rendszám) tartalmazó fényképfelvételek nem nyilvánosak.
Ha nyilvánosságra hozzák, akár fénykép, akár videó, kitakarják a rendszámokat.
Például:
Egy nyilvánosságra hozott felvételen látható rendszám ismerősök számára beazonosíthatja a járművet, amivel személyiségi jogot sért. Például, gyanakvó feleség számára bizonyíték lehet, hogy a férje autója annak szeretője lakása közelében parkol, miközben a férj állítja, hogy soha nem járt azon a településen sem. Vagy munkahelyi vezető megtudhatja, hogy meg nem engedett időben és célra használja a céges autót: a gyerekét vitte óvodába, a megvásárolt hűtőgépet szállította haza stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!