Olvasom ép a hírekben hogy 8,3%-os nyugdíjemelés lesz novemberben?
#2 Azt látni kellene hol és ki mondta, hogy mennyi az átlagnyugdíj és mit mondott pontosan.
Márciusban ez volt a helyzet: az ÁTLAGnyugdíj volt 208 ezer, a MEDIÁN nyugdíj volt 185 ezer.
Vagyis a számtani átlag magasabb, a valódi jellemzője a nyugdíjaknak az, hogy a legnagyobb számban milen nyugdíjat kapnak, ez a medián érték.
Mindkettő valós, igaz szám, csak mást mutatnak meg.
A medián számításánál elhagyják a legkisebb és legmagasabb összegeket, mert azok nem mutatják meg hogy jellemzően milyen nyugdíjakkal számolhat az átlagember. Ebből számolják utána ki az értéket, ez közelebb van az érzékelhető valósághoz.
Ugyanez van a béreknél is. Ott is a medián bér az ami inkább mutatja mennyit keresnek az emberek, de az átlagbér száma sem hazudik és az az amit össze szoktak hasonlítani pl. országok között is.
nem ugrott... átlag 210, medián 186.
Vagy is a nyugdíjasok fele kevesebbet kap mint 186 ezer,
míg pár volt párt vezető - párttitkár... kb. 20 ezer ilyen nyugdíjas van,
aki közel milliós, de olyan is van jó pár aki millió felett kap.
A nyugdíjemelés törvényben van szabályozva.
Az év elején a várható, feltételezett infláció szerint eleik. Ha a valós infláció ennél nagyobb, akkor év közben kell korrigálni. Most ilyen emelés történik. Januárban volt 15%-os emelés, de az év közbeni infláció ezt meghaladta. Így most feltételezik, hogy ezt követi majd egy újabb 8,5%-os emelés. Ez a nyugdíjkorrekció, ennek mértékét a kormányzat állapítja meg. Lehet, hogy ennyi lesz, lehet hogy kevesebb.
Ha a nyugdíjemelés és a nyugdíjkorrekció együttesen nem éri el az éves inflációt, akkor januárra ismét emelnek rajta és ahhoz képest jön a jövő évi nyugdíjemelés majd. Ahogy a nyugdíj korrekciót visszamenőleg ki is fizetik egész évre, tehát összességében a nyugdíjasok megkapják minden hónapra a teljes, korrekciókkal együttes emelést. Csak persze nem mindig örvendetes ha utólag jön és nem amikor épp kellene a hónapban. Azért a fűtési szezonra ez segítség valamennyire.
#4 Ez az értékelés megtévesztő. 13 évvel ezelőtt még volt nyugdíj maximum, vagyis akkor is csak egy bizonyos összegig vontak járulékot ha valaki annál többet keresett. Így sok olyan nyugdíjas van aki jóval többet keresett amíg dolgozott, de még sem kap annak megfelelő nyugdíjat.
Most már sorra mennek nyugdíjba olyanok is akiknek a teljes, magas jövedelme után jár a nyugdíj, mert a járulékot már a teljes jövedelmük után fizették. Így egyre többen vannak akik magas nyugdíjat kaphatnak, de idő kell a változáshoz, hisz a 13 éve eltörölt nyugdíjplafon még kevés nyugdíjba menőnél jelentős különbség.
Pár éve ment amúgy nyugdíjba egy barátnőm férje. Mivel 18 éves kora óta dolgozott, viszonylag jól is keresett, hosszú volt a szolgálati ideje, a nyugdíja majdnem annyi lett, mint előtte hónapban a bruttó bére volt. Ennek a medián nyugdíjnak a kétszerese. Sima kétkezi munkásként, csak 3 műszakos melóban dolgozott egy nagy cégnél.
Erdekes mert valoban 8,3at ir a pencentrum. 12napja meg 2,5et. Elobbinel az augusztusi eves 23%os inflaciot veszik alapul, ebbol vonjak ki az ev eleji 15ot, korabban viszont az eves elorjelzest vettek alapul amit 17,5re lottek be. Igy lett 2,5.
Gyanitom az evest kell figyelembe venni ami nem lesz 20% foleg ha ev vegere becsuszik 10ala az aktualis adat.
Egy masik oldal meg ezt irja..
Mostanra tehát egyértelművé vált, hogy az év elején fizetett 15 százalékos nyugdíjemelés közel sem lesz elegendő a nyugdíjak reálértékének megőrzéséhez, így a kormány minden bizonnyal évközi nyugdíjkorrekcióról fog dönteni. A Bankmonitor várakozásai szerint a nyugdíjas infláció 12 havi átlaga akár a 18,5 százalékot is elérheti,
ezért akár 3,5 százalékos nyugdíjkorrekció mértéke is indokolt lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!