Támogatnátok, hogy országgyűlési választásokon hibrid szavazási lehetőség legyen? (online, és hagyományosan).
Online: ügyfélkapu segítségével belépsz, és szavazol.
Ha duplán szavazol (online, és papírosan is), akkor az online szavazatod érvénytelen lesz, és csak a papírost nézik.
Nyílt forráskódú szoftver + akár hagyományos adatbázis helyett publikus blokkláncra is mehet a szavazat. Elvileg a technológia megvan rá, hogy biztonságos legyen.
Minden párt küldhet informatikusokat, akik felügyelik a rendszert.
"Hogyan lehetne a hagyományos szavazásnál duplán szavazni"
Például elmegyek szavazni egyszer, aztán meg mégegyszer, és már meg is van a duplán szavazás.
"vagy személyiséggel visszaélni?"
Például másnak mondom magam, mint aki valójában vagyok.
"Eleve mindenki csak egyszer szavazhat amit aláírsz plusz be kell bemuattnod a személyid"
Ez pedig már az általam is említett biztonsági intézkedés, amit azért vezettünk be, hogy ne lehessen duplán szavazni, vagy visszaélni más személy adataival. De tucatnyi más probléma is felmerül a papíros szavazásnál, amire tucatnyi más biztonsági intézkedést vezettünk be. Ha nem zárt urnába dobnánk a szavazatot, vagy ha nem lenne előre hitelesített a szavazólap, ezekkel is vissza lehetne élni.
Az online rendszerben ugyanígy ki lehet védeni a rendszer feltörését, a rendszer összeomlását vagy a szavazatok megmásítását, persze ott nem zárt urnával, hanem egyéb biztonsági módszerekkel.
#20 Van egy jól működő rendszer ami csak neked kényelmetlen, sok százmillió embernek megfelel.
Ahelyett hogy azt a 4 évente egyszeri utazást próbálnád könnyebbé, egyszerűbbé tenni, a teljes rendszert alakítanád át.
Amiket említesz, azok is feltölthetőek, manipulálhatóak, a biztonság alapja a nagyon pontos beazonosíthatóság és az adatok nyomon követése.
Egy szavazásnál pont ez az ami a leginkább elkerülendő, hogy a szavazatokat össze tudják kötni a neveddel.
Már az is állandó vita tárgya, hogy bárki beavatkozott-e a választási rendszerben, holott az nálunk csak összeadja a megszámolt szavazatokat országosan.
Mindig vannak kijátszásra lehetőségek, próbálkozások, de ez akkor a legkisebb és úgy legkönnyebben felfedhező ha személyesen, szavazólapokon szavazunk.
"Mindig vannak kijátszásra lehetőségek, próbálkozások, de ez akkor a legkisebb és úgy legkönnyebben felfedhező ha személyesen, szavazólapokon szavazunk"
2018-ban több, mint 30 ezer szavaztszámláló biztos dolgozott a szavazatok megszámlálásán. Sosem fogjuk egymást meggyőzni, de én egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy kisebb az esély a csalásra, ha 30 ezer embert engedünk a leadott szavazatok közvetlen közelébe, ahol lehetőségük van azokat félreszámolni, átírni, kicserélni, meghamisítani, mint ha 10 rendszergazdát engednénk, ahol a rendszer amúgyis logolja a változtatásokat, így az is visszakövethető ha valaki belenyúlt az adatokba. Egyszerűen nagyságrendekkel csökkenteni lehetne azoknak az eseteknek a számát, ahol egy ember hozáférhet a leadott szavazatokhoz, ami így a csalás esélyét is jelentősen csökkenti, nem beszélve a számolási pontatlanságok és az örök érvényes-nem érvényes dilemma végérvényes kiküszöböléséről.
#26 "Sosem fogjuk egymást meggyőzni, de én egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy kisebb az esély a csalásra, ha 30 ezer embert engedünk a leadott szavazatok közvetlen közelébe, ahol lehetőségük van azokat félreszámolni, átírni, kicserélni, meghamisítani, mint ha 10 rendszergazdát engednénk, ahol a rendszer amúgyis logolja a változtatásokat, így az is visszakövethető ha valaki belenyúlt az adatokba. "
vagyis te nem voltál még szavazni, fogalmad sincsen arról hogyan is történik a szavazatok számlálása. Láttál valamit az USA-ból, hogy ott milyen könnyen el tudják csalni a választásokat és azt hiszed itt is az megy.
A szavazólapok lezárt urnákba kerülnek és kizárólag együtt lehet azokat kinyitni, amikor minden szavazóköri számláló, ellenőr jelen van. Utána együtt számolják meg és egymást ellenőrzik a különböző jelölő szervezetek képviselői, a szavazatszámlálók, eredmény akkor van ha mind elfogadják az eredményt.
Nem tudják kicserélni, a ki nem adott szavazólapokat is meg kell számolni és darabra le kell adni, nem hiányozhat. Ahogy az elrontott, cserélt szavazólapokat is jegyzőkönyvezik és az érvénytelen szavazólapokat is közösen bírálják el, majd a teljes szavazókörzetben összeszedik és ott újra átnézik, hogy bizonyosan érvénytelen legyen ne csak valahol annak gondolják.
Valóban sok lehetőség LENNE a beavatkozásra, de Európában már jó régen gyakorolják a szavazásos demokráciát és ezekre vannak biztonsági eljárások.
"Egyszerűen nagyságrendekkel csökkenteni lehetne azoknak az eseteknek a számát, ahol egy ember hozáférhet a leadott szavazatokhoz, ami így a csalás esélyét is jelentősen csökkenti, nem beszélve a számolási pontatlanságok és az örök érvényes-nem érvényes dilemma végérvényes kiküszöböléséről."
Csakhogy azt is eltüntetnéd belőle ami a legfőbb biztonsági elem, hoyg az összes jelölt képviselője, megbízottja ott lehet az urnák kibontásától a szavazatok számolásán át a jegyzőkönyvezésig.
Pont az veszne el belőle, hogy mindenki ott lehet és ellenőrizheti a többieket. Te rábíznád 1-2 emberre és a szoftverekre, amiket simán lehet befolyásolni és nem lesz aki ellenőrzi, aki rájön a visszaélésre, hiszen csak az az 1-2 ember lesz aki láthatná a hibát. Onnantól nem 30 ezer embernek kellene csalnia hogy el lehessen csalni a választást, hanem csak annak az 1-2-nek és neked nem is lenne eszközöd az ellenőrzésükre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!