Miért nem a politikusok szégyene az alacsony fizetés?
#1 A politikus azonban nem mindenható. Vagy akarod a kapitalista gazdaságot - akkor ebben az államnak korlátozottak a lehetőségei, vagy megtapasztaltuk már a másik lehetőséget, amikor minden az állam hatásköre volt - de ekkor még rosszabb volt az emberek életlehetősége.
Szociális piacgazdaság van, ahol az állam ugyan beavatkozik néhol az állampolgárok érdekében, de alapvetően a piaci folyamatok szabják meg az árakat, béreket.
2. Amivel ráhatása van az államnak a piacra az a minimálbér és az állami dolgozók jövedelme.
Azonban a minimálbért nem lehet magasabbra emelni, mint amit a munkaadók ki tudnak termelni, különben elbocsátások lesznek és a legális foglalkoztatás helyett feketén fognak embereket dolgoztatni. Ezért nem is az állam dönti el mekkora legyen a minimálbér hanem egy érdekegyeztető fórum, ahol a munkavállalók és munkaadók szervezetei kell megegyezésre jussanak. A munkaadók is mondanak egy minimálbért, a munkavállalók képviselői is és a kettő között egyeznek meg valahol. Ha nem sikerül, az állam sem megy sem alá, sem fölé ennek a sávnak, hanem valahol a két elvárás között húzza meg a minimálbér értékét ÉS mellé valamiképpen próbálja a finanszírozási oldalon is megteremteni a lehetőséget. Amikor nagyobb mértékű minimálbér emelés volt, akkor mellé tettek valamiféle járulék vagy adókedvezményt, és így a cégek úgy tudták kifizetni a magasabb minimálbért és a miatta emelkedő többi bért, hogy ne menjenek csődbe. De nehéz eltalálni mi az a határ ami még belefér és mi az ami már borítja a gazdaságot és utána csak csőd meg munkanélküliség lenne.
3. az állami alkalmazottak bérét adóbefizetésekből fizetik. Vagyis előbb be kell folynia az államkasszába a nagyobb bevételnek és utána lehet béreket emelni. Vagyis nem lehet az állami alkalmazottak béremelésével felhúzni a piaci béreket, ez fordítva történik meg. A piacon kell olyan lehetőséget teremteni ami kedvez a bérnövekedésnek, majd az ebből befolyó többlet bevétele teszi lehetővé az államnak, hogy a saját alkalmazottai bérét is emelje. Ha nem így történik akkor az a gazdaság visszaesésével jár és az mindenkinek a bérére negatívan hat. Ez volt Medgyessy 100 napos programja alatt, amikor a tanároknak a bérét jelentősen megemelték, de nem stabil, évente pluszban megjelenő adóbevételekből hanem a 2002-es év tartalékából. A következő években meg ez hiányzott a gazdaság fejlesztéséből és így pár év alatt ez a jelentős béremelés el is vesztette az értékét.
4. amivel lehet a bérek emelkedését segíteni az az álláspiaci kereslet-kínálat eltolása. Ha többen keresnek munkavállalót, mint ahányan munkát keresnek, akkor a cég kénytelen bért emelni, többet kínálni, hogy legyen aki nála dolgozik. Az elmúlt 13 évben ez ment, egyre több lett a munkahely. Most 1 millióval többen tudnak legálisan dolgozni és a tavalyi évig folyamatosan nőttek a reálbérek is.
Valóban alacsony ez a jövedelem ahhoz képest amit szeretnénk/kellene megvenni belőle. De itt azt is figyelni kell, hogy honnan jutottunk ide. "Áprilisban az átlagfizetés nettó 391.700 Ft volt." 2023-ban. 2010-ben a nettó átlagjövedelem 132.600Ft volt. vagyis 13 év alatt a 3-szorosára nőtt a nettó átlagbér és az infláció meg se közelítette. Még az idei extra magas inflációval is csak a kb. dupláját jelentené.
#5 Bakker, a korábbi generációk sokkal kevesebb bevételből képesek voltak házat építeni!
EZ a takarékoskodás.
Neked mit sikerült eddig összehoznod?
6, :D
A mi családunknak 3at is sikerült :D Igaz, mint utóbb kiderült, a tégla a mostani fizetésekhez viszonyitva, 10-ed áron volt kapható és az is igaz, hogy nagybátyám, ahonnan csak tudott, "ingyenanyagot" szerzett, de, hát biztos mi vagyunk a pancser generáció.
7.
Pont ez a lényeg, hogy régebben kevesebb volt a fizetés, de cserébe a munkahelyedről el tudtál hozni mindent vagy meg tudtad oldani. Ez lopás volt, tetszik vagy sem. Ha nem lehetett volna lopni, akkor bizony lehetett volna pislogni. Annak a generációnak egy valamiért jár a keksz, az pedig a kaláka. Igaz, cserébe ott is jó szar volt a minőség, de legalább összefogtak.
Állami szektorban az ő felelősségük, magánszektorban többnyire nem. A gond pont az, hogy nincs szabad piac, mivel rengeteg szabályozás és adó terheli a vállalkozókat is, emiatt pedig nincs esélyük felzárkózni a világ szerencsésebb országaiban működőkhöz.
#6
Igen, mert reálértékben is a töredékéből ki lehetett hozni egy házat... Ha ma átlagbérből félre is teszel szinte mindent, még akkor is a fél életed lemegy, mire tudsz venni egy hamarosan felújításra szoruló viskót olyan helyen, ahol munkalehetőség is van...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!