Nesze neked magyar állampapír, a kormány a további infláció növelés irányába megy. Mégiscsak fos befektetés a NER-nek kölcsön adni?
Már így is hatalmas a szakadék a magyar infláció és az EU-s infláció között, 3x akkora nálunk az infláció mint az EU-s átlag. Erre meg most olvasom, hogy a kormány még jobban a infláció irányába húz, jön az újabb megszorítás:
Ami már eleve rosszul hangzik, mivel "víz tőzsde" mint olyan nem létezik, így piaci árak sem léteznek, a Fidesz mégis "piaci árakat" fog kérni a lakosságtól 5 köbméter fölött, de ami még durvább, a vállalatoknak eleve nem lesz "kedvezményes". Nem tudom mire fogják alapozni a piaci árat, talán a Szentkirályi ásványvíz ára lesz a vetítési alap, vagy mi?
A lényeg, hogy ez még tovább fogja növelni az inflációt is, mivel minden vállalat használ vizet és ha növelik az árát akkor ezt az egyébként is csőd szélén táncoló vállalatoknak rá kell verniük majd az árakra. És ha ugyanaz a szolgáltatás drágább lesz Magyarországon mint most, akkor azt jelenti hogy a forint kevesebbet fog érni, tehát gyengülni fog más valutákkal szemben.
Ezek szerint akkor mégis hülye aki magyar állampapírba fektet, ilyen inflációs politika mellett? Mert még legjobb esetben is, ha egyáltalán visszakapja a pénzét és meg is fizetik az ígért kamatot, akkor is egy meggyengült, elértéktelenedett, elinflálódott valutában fogja visszakapni, tehát olyan mintha adott volna a szarnak egy pofont, ráadásul fölöslegesen vállalta a kockázatokat.
Akkor már tényleg inkább devizába érdemesebb fektetni, még annak is magasabb a hozama, mint a magas kamatú de forint alapú befektetéseknek?
"Mert még legjobb esetben is, ha egyáltalán visszakapja a pénzét és meg is fizetik az ígért kamatot, akkor is egy meggyengült, elértéktelenedett, elinflálódott valutában fogja visszakapni, tehát olyan mintha adott volna a szarnak egy pofont, ráadásul fölöslegesen vállalta a kockázatokat."
Ha nem állampapírban tartod, hanem mondjuk euróban vagy dollárban a párnacihában, akkor mennyivel ér ma többet, mint az elinflálódott forint. Tavaly ilyenkor 397 forint volt egy euró, most 379 forint. Tehát miközben volt egy 20% körüli infláció, ha tavaly ilyenkor vettél 1000 eurót, annak az értéke 397 ezer forintról 379 ezer forintra csökkent.
Az infláció csökkenő pályán van, és november-decemberre egy számjegyű is lehet, miután a bázishatás megszűnik. Onnan meg szépen visszaáll majd a normál értékre.
Az állampapír már csak 2 évig lesz téma a magas kamat miatt, utána ugyanúgy nem beszél majd róla senki, mint előtte évekig.
6-os
Az infláció Magyarországon csak növekszik. És az egyetlen dolog amivel lélegeztetőgépen tudja tartani a kormány a forintot azok a magas kamatok.
Erre nincs sok esély, hogy 2 éven belül lecseng a magyar állampapír őrület, mert akkor jönne az 500 forintos Euro.
Semmiféle magas kamata nincs az állampapírnak. Sőt, békeidőben jobbak voltak a reálkamatok.
Néhány éve még lehetett vásárolni az eurózóna inflációja felett 1%-kal kamatozó eurós állampapírt. Amint az eurózóna inflációja is elszállt először elkezdték visszavágni a kamatot 0,25%-ra majd ki is vezették, és jelenleg EURIBOR-hoz kötött állampapír van, ami 3,5%-ot tud, de simán lehet, hogy idővel, negatív lesz az eurózónában kamat, volt rá példa, és akkor majd meg fognak lepődni, ha a tőkét kezdi el megenni a negatív kamat.
A PMÁP esetében is csökkent a kamatprémium, néhány hónappal ezelőttig 0,75% és 1,5% volt az infláció felett 3 és 6 évre. Azóta lecsökkent 0,25% és 1%-ra miközben a futamidő 4 és 7 év lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!