A magyar infláció már a holdról is látszik?
Szerinted kedves kérdező nem látszott, vagy a Fidesz szavazók nem látták?? De...
Szerencsére az elmúlt évek jelentős béremelései és a rezsicsökkentés okán ez nem ütött akkorát, mint 2008, mert akkor Gyurcsány már a válság előtt padlóra vágta az embereket, a gazdaságot.
De nyugodj meg, hamarosan jelentősen csökkenni fog.
5# vígasztaljon ez a tudat, de nagy ára volt, 2002-2010 között mi ment kormányzás helyett.
Íme, aztán persze Gyurcsány és Bajnai otthagyta ezt, mint eb a sz@rát a Fidesz kormányra 2010 ben, hadd fizessék ők vissza...
ITTHON
PÉNZ
Segít az IMF, de nagy ára lesz
MTI2008.11.13. 8:34
Magyarország hatalmas, 20 milliárd eurós IMF-hitelkeretet kapott, cserében korlátoznia kell a bérek és a nyugdíjak kifizetését. Az 5400 milliárd forintos hitelből, ha nem a pénzügyi szektorra, az államadósság törlesztésére és a forint védelmére kéne fordítani, a kínai nagyfalhoz hasonló hosszúságú autópályát építhetnénk, vagy elvihetnénk a négyes metrót Szolnokig.
Megosztás Facebookon
További lehetőségek
RENDKÍVÜLI HÍR
PUTYIN DRÁMAI BEJELENTÉST TETT, MOST MINDEN MEGVÁLTOZIK
Itt találja a válsággal kapcsolatos összes hírt!
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán a Le Monde-nak nyilatkozva 18 hónapért vállalt felelősséget, amikor a magyar állam hosszú évek óta tartó túlköltekezéséről beszélt, és ismét a - hat és fél éve kormányzástól távol lévő - ellenzék felelősségét emlegette.
A legnagyobb nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal nem politizálnak: a Moody's és a Fitch Ratings egyaránt lerontotta Magyarország adósosztályzatát az elmúlt napokban, és ennek hatására a piaci szereplők ismét kockázatosabbnak ítélik a magyar államadósság finanszírozását. Hazánk fizetésképtelenségének esetleges bekövetkezését szerdán valószínűbbnek árazták be a londoni CDS-piacon, ahol biztosítást lehet kötni egy adott ország államcsődje ellen. A londoni adóspiacon Magyarország kockázati felára megint négy százalék fölé emelkedett november 12-én, jóllehet ezt az október 24-i hatszázalékos csúcs után sikerült 2,8 százalékra is lenyomni.
Annak ellenére történt ez, hogy szokatlanul magas, 25 milliárd dolláros (20 milliárd eurós) készenléti hitelt kaptunk a Nemzetközi Valutaalaptól, az IMF-től, illetve az EU-tól és a Világbanktól, sőt, a magyar pénzügyi kormányzat az első adandó alkalommal lehívta a hitelkeret első részletét, 4,2 milliárd SDR-t. Ez 4,9 milliárd eurónak, illetve 6,3 milliárd dollárnak felel meg a valutaalap honlapja szerint. (Az SDR a Nemzetközi Valutaalap elszámoló egysége, amelyet a font, a dollár, a jen és az euró napi árfolyamának kosara alapján számítanak ki.)
Azonnal lehívtuk, amit le lehetett
A 4,215 milliárd SDR-t Magyarország már lehívta ugyan, de az összegből semmit nem használtunk fel, az a Magyar Nemzeti Bank elkülönített számláján van.
További öt részletet később hívhat le az IMF-től a kormány, amely ezen kívül az EU-tól is kap pénzt, sőt a Világbank is ad Budapestnek újabb hitelt. Az IMF október végén jelentette be, hogy Magyarország összesen 25,1 milliárd dolláros gazdasági védőhálót kap, 17 hónapig készenlétben, azaz rendelkezésre tartott hitelkeret formájában. A csomag részeként az IMF 15,7 milliárd dolláros hitelkeretet nyújt, az Európai Unió további 8,1 milliárdot, a Világbank pedig 1,3 milliárdot ad.
Bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábbi tévéinterjújában azt mondta, hogy a megállapodás 17 hónapra szól, mert nem akarják a jelenlegi kormányzati cikluson túl nyújtani az IMF-hitel időpontját - és ez így erkölcsös szerinte -, azóta kiderült, hogy a hitel törlesztése csak évek múlva kezdődik meg. Valójában Gyurcsány a hitelkeret rendelkezésre állását kötötte ki 17 hónapig, amíg a mostani kormány mandátuma tart, vagyis az új kabinetnek már nem lesz ilyen hitelkerete, viszont a törlesztés marad a 2010-es választások utánra, akárki is kerül hatalomra.
"Az IMF-hitel általános feltételként 2 plusz egynegyed év türelmi időt ír elő, ezután két év alatt kell törleszteni a kölcsönt" - nyilatkozta a napokban a pénzügyminisztérium szakállamtitkára, Kovács Álmos.
Mennyibe kerül az IMF-kölcsön?
Hogy mennyibe kerül az IMF-kölcsön, arról Kovács annyit mondott, hogy naponta számítják a kamatokat, ennek módjáról a valutaalap honlapján lehet tájékozódni. Ez napjainkban azt jelenti, hogy alapvetően a hitel után 2,71 százalékos kamatot számít fel az IMF.
A már Magyarországra utalt, de fel nem használt 4,215 milliárd SDR úgy kamatozik, hogy 2,076 milliárd SDR-ig a kamat 2,71 százalék, a következő, 1,038 milliárd esetében 3,71 százalék a ráta, majd a legutolsó, 1,099 milliárdos részlet után 4,71 százalékos kamat jár.
A hitelkeret rendelkezésre állási díja, korábbi információk szerint 15 milliárd forint, a hitel 0,25 százaléka. A fideszes Pokorni Zoltán ezt az összeget úgy minősítette, hogy ebből évente négyszáz mentőautót lehetne vásárolni, teljes felszereléssel.
Magyarország valószínűleg decemberben hívhatja le az Európai Unió hitelét. Ez hároméves futamidejű lesz, a kamata 3,9-4,1 százalék között várható, az első részlet kétmilliárd eurós lesz előreláthatólag.
Kit érdekel mi volt 2008-*ban?
Basszus, ennyi erővel azon is kesereghetnék milyen szar volt 90-ben. Meg a Mohácsi csata idején.
Nem fogom összehasonlítani a jelent a múlttal, ha a kormányzásról van szó.
Van a kormányzásnak egy zsinórmértéke. Ennek semmiben nem tesz eleget ez az ócska, rablókormány.
De ha már összehasonlítás: emlékszem mennyire nyomatták a nokiás dobozos 15 milliós lopásokat. :D 15 millió forint, bakker. Manapság másodpercenként lopnak el ennyi a közbeszerzésekkel.
9# látod itt a baj...
Te középiskolásként nem életed át élesben a Gyurcsány korszakot. Utólag azt mondanak/ hazudnak neked, amít akarnak.
A másik, nem, pontosan nem a fidesz érdeme, nagy tévedés!
Az, hogy Gyurcsány Ferenc pl ma is a legelutasítottabb politikus, az kérlek éppen Gyurcsány Ferenc érdeme.
Az pedig, hogy ma az ellenzék legerősebb embere, az pedig azon szavazók érdeme, akik azóta is ott tartják....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!