A közoktatásnak miért tulajdonítanak sokan akkora jelentőséget?
A közoktatás sohasem volt jó ebben az országban, maximum a 20. század elején.
Ami viszonylag jól működik, az a felsőoktatás.Máskülönben nem állná meg a helyét sok külföldre vándorolt magyar, akik itthon diplomáztak.
Visszatérve a közoktatásra, már évekkel, évtizedekkel ezelőtt is egy nagy kalap kaka volt az egész, tele alkalmatlan tanárokkal.
Én például alapból vendéglátóipari szakmunkásban végeztem, majd estin leérettségiztem, levelezőn meg leraktam egy üzleti diplomát.
Ha normális tanáraim lettek volna, valószínűleg érettségi után egyetemmel kezdem.
Inkább a felsőoktatásba kellene tolni a pénzt, érezzék a hallgatók,hogy fontosak, ők a jövő.
A közoktatásra meg elég annyi pénzt költeni,hogy működjön, ha recsegve is.
Aki szeretne tudásra szert tenni, azt nem a közoktatásban fogja megszerezni, ugyanis arra nem alkalmas.
De, legjobb lenne részben automatizálni, különböző szoftvereket bevetni.
A közoktatás soha nem volt jó ebben az országban? Én úgy emlékszem, hogy a 2000es években világszinvonalú közoktatásról beszélt mindenki ebben az országban.
Ezt sikerült teljesen lezülleszteni.
"A közoktatás sohasem volt jó ebben az országban, maximum a 20. század elején.
Ami viszonylag jól működik, az a felsőoktatás.Máskülönben nem állná meg a helyét sok külföldre vándorolt magyar, akik itthon diplomáztak."
Ez nem így működik.
Ha nem lenne jó a közoktatás akkor csak egy elitiskolai rétegből jutnának be a felsőoktatásba a diákok és csakis azok tudnának diplomát szerezni.
A közoltatás az alap és a közoktatásból kikerülő legjobbak kerülnek a felsőoktatásba.
Ha megnézed a többi uniós országba máshonnan felvételiző diákokat az egyetemekre, akkor láthatóan rengeteg magyar diákot vesznek fel mindenhová. Ennek száma a brexit óta csökkent, hiszen az angol miatt oda jelentkeztek legtöbben és mivel már nem EU tagok, így az ösztöndíj lehetőségek is megváltoztak. De ugyanígy változott más országok diákjai szempontjából is a helyzet.
Vagyis rengeteg olyan magyar fiatal kerül ki a közoktatásból akik még más országok egyetemeire is sikeresen tudnak felvételizni. Ez pedig csakis akkor lehetséges ha maga a közoktatás jól működik.
"Én például alapból vendéglátóipari szakmunkásban végeztem, majd estin leérettségiztem, levelezőn meg leraktam egy üzleti diplomát.
Ha normális tanáraim lettek volna, valószínűleg érettségi után egyetemmel kezdem."
Nem.
Azért mentél gimnázium vagy szakközépiskola helyett szakmunkás képzőbe mert már általános iskolában sem voltál hajlandó tanulni. TE és nem a tanáraid azok akik felelősek a felső tagozatos osztályzataidért.
Ezt pont az bizonyítja, hogy amikor megjött az eszed és elkezdtél tanulni, akkor bevállaltad az esti iskolát is és megcsináltad az érettségit, a diplomát is. Vagyis csak annyi hiányzott korábban, hogy tanulj.
"Inkább a felsőoktatásba kellene tolni a pénzt, érezzék a hallgatók,hogy fontosak, ők a jövő.
A közoktatásra meg elég annyi pénzt költeni,hogy működjön, ha recsegve is."
A felsőoktatás nevében is benne van, hogy az a "felső" vagyis nem mindenkinek szükséges oktatás. Oda el is kell jutni és a közoktatás feladata ezt az esélyt megadni.
Te is megkaptad ezt az esélyt, ezért van ma már diplomád. Ha a közoktatásra nem figyelnek akkor neked nem lett volna lehetőséged estin megszerezned az érettségidet majd lediplomáznod.
A közoktatás minősége - leginkább az általános iskolában amire alapul a középiskolai oktatás - alapvetően a családokon múlik. Ahol a gyereknél a család elvárja és segíti a tanulást, ott tud a tanár is sikeresen tanítani. Ahol a gyerek az iskolából kilépve már nem kell, hogy a tanulással foglalkozzon, otthon nem is figyelnek arra mit csinál, ha gond van az iskolában akkor az szerintük kizárólag a tanár problémája és dolga, meg persze hibája - ott a tanár a feje tetejére állhat akkor se történik semmi, maximum nem buktatja meg a diákot a semmi tudásra se.
"Aki szeretne tudásra szert tenni, azt nem a közoktatásban fogja megszerezni, ugyanis arra nem alkalmas."
Miért ne lenne rá alkalmas? Minden iskolában vannak versenyek és részt vesznek megyei, országos versenyeken és vannak diákjaik akik jól szerepelnek. Vagyis a lehetőség ott van minden iskolában, minden osztályban, minden diák számára. Tanulni viszont nem tanulhat a tanár a diákja helyett. Te se tudtad mi van a tankönyvedben, mivel el sem olvastad. Ha elolvastad volna akkor csak ez az egyszerű dolog már tudáshoz juttathatott volna, de nyilván neked is, mint annyi más diáknak, eszed ágában sem volt kinyitni a tankönyveidet és tanulni belőle vagy éppen odafigyelni órán arra amit a tanár beszél.
A saját gyerekem nem értette pár évvel ezelőtt, hogy lehet, hogy neki annyival jobbak a jegyei a többieknél, hiszen itthon nagyon keveset tanul, jobbára csak a dolgozatokra, felelésekre készült az elméleti anyagokból és megcsinálta a leckéit. Akkor mondtam neki, hogy hasonlítsa össze mit csinál ő az órákon az iskolában és mit csinálnak a többiek, akiknek annyival rosszabbak a jegyeik.
Hát megtette és rájött, hogy amíg ő figyel a tanárra, csinálja az órán a feladatokat, leírja a füzetébe amit kell - addig a többiek egyáltalán nem csinálnak semmi értelmeset az órán, csak dumálnak, alszanak, baromságokkal foglalkoznak. Vagyis ő minden nap, minden tárgyból már 40-45 perccel többet tanult, mint a társai, ráadásul megcsinálta a leckét, ami így neki csak pár percbe telt, hiszen értette miről van szó, EZÉRT voltak jók a jegyei és ezért nem volt az a többieknek.
Hiába fogod letagadni, aki szakmunkásba ment tanulni általánosból de később képes volt lediplomázni, az bizony semmit nem tanult az általános iskolában, mert nem a képességei hiányoztak, hanem a tanulás maga.
"De, legjobb lenne részben automatizálni, különböző szoftvereket bevetni."
Vannak az oktatásban "különböző szoftverek" és használjuk is őket. Csak tudod a hozzád hasonló diákjaim tesznek arra hogy odafigyeljenek.
Kedves kérdező!
Bocs, de eléggé ostoba a gondolkodásod.
Hiszen: "Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik."
(Széchenyi István)
Egyébként az 1980-as évek végéig nemzetközi összehasonlításban a magyar közoktatás kifejezetten jó színvonalúnak számított.
A magyar közoktatás fokozatos lecsúszása az 1990-es évektől vette kezdetét, mert akkortól vált krónikusan alulfinanszírozottá a rendszer. Az elmúlt 30+ évben soha, egyetlen kormány sem költött annyit az oktatásra, mint kellett volna.
A tanári bérek béka feneke alatti szinten való tartása az oka annak, hogy mára gyenge és kontraszelektált lett a tanári állomány.
A világ legjobb oktatási rendszereiben (finn, szingapúri pl.) a tanárok kiemelkedően magas bérekben részesülnek. A magyar tanári bérek ellenben nevetségesen alacsonyak.
Alapvetően az oktatás színvonala befolyásolja egy ország gazdasági-társadalmi fejlettségét.
Vagyis elsősorban éppen a közoktatáson múlik az ország jövője.
Normális alap- és középfokú oktatás nélkül nincs egyetem. Kérdezd meg bármelyik olyan egyetemi oktatót, akik olyan tárgyakat oktatnak, amik erősen építenek a középiskolai tudásra (matematika, statisztika, stb.). El fogják neked mondani, hogy évek óta egyre nehezebb a középiskolából jövő fiatalokat oktatni, mert évről-évre kevesebb tudást és gyengébb képességeket hoznak magukkal.
Ha a közoktatás rossz, az magával fogja húzni a felsőoktatást is.
Alap- és középfokú oktatásban nyilván nem lehet a felsőoktatáshoz mérhető tudásanyagot megszerezni, de nem is ez a célja. A célja elsősorban az, hogy megtanítsa a gyerekeket magára a tanulásra, illetve olyan tudásanyagot adjon, amire építve el lehet kezdeni a felsőfokú oktatást. Namost ha ebből a kettőből valamelyik nem meg, akkor a felsőoktatás lehúzhatja a rolót.
#8
Nem, a felsőktatást fogják a közoktatáshoz igazítani, például olyan intézkedésekkel, mint hogy nem teszik kötelezővé az emelt szintű érettségit... ugye. Ha az alsó- és középfokú oktatást lezüllesztik, a felsőfokú oktatás is le fog zülleni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!