Nem fog gazdasági katasztrófába vezetni hogy a koörmánby az állampapírokba próbálja terelni a megtakarításokat?
Azok közül is ugye a sztár az inflációkövető. Viszont így meg az állam érdeke a minél magasabb minél hosszabb ideig tartó infláció, hogy a betétesek ne száljanak ki, mert azt látják hogy az eddigi évek egyszerűbb lakossági befektetéseihez képest kaptak egy nagyobb nominális kamatot.
Kérem nyugtasson meg valaki aki jártasabb nálam a közgazdaságtanban, hogy miért nem lesz ennek katasztrofális következménye a gazdaságban.
Kérdező
Az állampapír a legbiztonságosabb befektetés.
A nyugdíjpénztárakat törvény kötelezi minden országban, hogy a befolyó pénz nagy részét ilyen módon, valamilyen ország állampapírjaiba fektessék be, mert ez az aminek minimális az esélye hogy eltűnik.
A másik oldalról meg az országok számára az a legjobb, ha a saját valutájukban a saját állampolgárai hiteleznek neki. Így az állampapírra fizetett kamatok ott hasznosulnak a saját állampolgáraiknál abban az országban és ők nem fogják pár töredék százalékkal nagyobb haszon reményében kivenni a pénzüket és máshová vinni kamatozni.
Pont az a legjobb az országok számára, ha az államadósságban eltolódik a hazai befektetők irányába az arány a külföldi, devizában hitelezők helyett.
A 2010 előtti devizaválság is azért volt akkora sokk az országnak, mert nem forintban volt az államadósság nagyobb része - ahogy a mostani válság azért sújtotta kevésbé az államkincstárt és az országot, mert nem idegeneknek, nem devizában volt már az államadósság nagyobb része.
Ezzel a kérdés olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy egy egy éhes embert nem azzal tesznek-e még éhesebbé ha enni adnak neki .
"A nyugdíjpénztárakat törvény kötelezi minden országban"
Aztán nálunk mi is történt a nyugdíjpénztárakkal? :D
Kérdező:
"Viszont így meg az állam érdeke a minél magasabb minél hosszabb ideig tartó infláció, hogy a betétesek ne száljanak ki"
Tökmindegy mit akarnak a betétesek. Volt nemrég egy elemzés arról, hogy az új állampapíroknál fennáll a lehetősége annak, hogy a lejárat előtti visszaváltás esetén nem fizet semmilyen kamatot ( asszem a Holdblogon volt erről egy részletes írás ).
Az infláció fenntartása azért is az állam érdekes, mert a rohadt nagy költségvetési hiányt így csökkenteni tudja.
Abba is érdemes belegondolni mi van akkor, ha az állam valami nagyobb devizaforráshoz jut - EU pénz vagy hosszú lejáratú hitel/kötvénykibocsátás - és a jegybank elengedi a forint árfolyamát. Mi lesz akkor a forint kötvényekkel? Ha az állam külső forrásbevonás után elengedi a forint árfolyamát és az megint megzuhan mondjuk 430-ig akkor a betétesek mindjárt buknak...
Ha visszaemlékszünk mi volt tavaly előtt decemberben Törökországban: az állam olyan lakossági befektetési számlát,állampapírt vagy a tökömtudja mit kínált ahol vállalták hogy nem csak infláció követő lesz a befektetés, hanem árfolyamkövető is, azaz ha a líra esik a dollárhoz képest akkor az állam ezt kiegészíti lírában. Itthon kínálnak ilyet majd? Én kizártnak tartom. Amíg nem addig ez nettó lerántás, főleg úgy hogy "nincs árfolyamcél".
#3:
"- Eladták az aranytartalékokat"
Ezt ma már a sokadik helyre másolták be a többivel együtt de ez nettó hülyeség. A cseheknek és a lengyeleknek magas volt a devizatartalékuk, amikor kitört a háború akkor volt tartalékuk intervencióra, emiatt a cseh korona és a zloty sem szállt el. Matolcsy büszkén vett egy rakás aranyat - pont akkor amikor viszonylag magas volt az ára - ami aztán milyen jól jött, amikor tavaly elkezdett zuhanni a forint, igaz? Mert ha az a 4,5 mrd euronyi arany euro vagy dollás lett volna, akkor simán interveniálhatott volna a jegybank és nem zuhant volt a forint 430Ft/euro szintig és nem hajtja az inflációt a forint gyengülése...
Nem baj, legalább van 7500 rúd aranyunk és EU rekord inflációnk és fél évig a miatt rettegtünk, hogy nagyon alacsony a devizatartalékunk. Ez is valami.
Ez jelenleg tankönyvi példa követése. Semmi unortodox művelet, kockáztatás, vagy új ötlet nincsen. Azt csinálja a kormány és az MNB, amit tennie kell válság közben.
Egy ideig működni fog, amíg van tőkéje az embereknek, és amíg vásárolnak az emberek állampapírt.
Lényege az, hogy csökkenti a forgalomban levő pénzt, azaz növeli az értékét, azaz lassítja az inflációt.
Emellett pedig ugye a magas kamatok segítenek még, hiszen ha drágább a hitel, akkor kevesebb kölcsönt vesznek fel az emberek, így nem inflálódik a pénz. Persze a gazdasági növekedés pedig csökken cserébe. Egyelőre csökkenésről nincs szó.
A nagyobb baj inkább az, hogy elmaradunk az európai átlagtól, azaz a magyar gazdaság jobban lassult, mint az EU országoké.
Konkrétan csökkenünk, míg szinte mindenki más a vonal felett van, pozitívban.
Szóval várunk, hogy a világgazdaság helyreálljon. Addig felesleges bármivel is próbálkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!