Miért rossz a "beavatkozás a gazdasági folyamatokba"?
#24 hogy trükköznek, és ezt te honnan tudod, aki csak feketén-szürkén dolgoztál a helyi józsibánál, ha éppen dolgoztál?
Megsúgom, a multik azok amik mindig full bejelentik az embert, minden tiszta, ahol trükközés, birítékos, revolutos fizetés van, azok a KKV-k
Nagyon durva látni, hogy mennyire buták itt egyesek, vagyis ahogy nézem majdnem mindenki!
Most nincs erőm meg energiám itt több száz ócska közhelyekből összeragasztgatott válasz szétcincálására, mert láthatóan itt a többségnek halvány fogalma nincsen a közgazdaságtanról -miközben pont ők írják, hogy a kérdezőnek nincsen, ez a legjobb- és a kedvencem "emmánynemkommuniyzmus meg cabadvercsenyvan" 😂😂😂😂
Gondolom ilyesmi, hogy piaci kudarc, hogy kartell még sose hallottatok? De látom az inflációról sincs halvány fogalmatok, mert igenis a hazai infláció NAGYON NAGY RÉSZE a kereskedők által lett összehozva, ez egyszerű közgazdaságtani pszichológia, mert itt ironikus módon lehet! nem az állami beavatkozást kéne szapulni, hanem ANNAK HIÁNYÁT! ugyanis éppen az a baj, azért tehetik meg azt, hogy nyakló nélkül emelnek "ami a csövön kifér" alapon, ahogy azt maguk is beismerték! De ha valakit érdekel, a GVH vagy az MNB erről egész jó tanulmányokat közölt, tessék megkeresni.
De akkor megpróbálom egyszerűen:
Nő a kereslet-nőnek az árak (márpedig növelték a keresletet a választások miatti pénzosztással) -ezt a kereskedők szépen be is nyelték amúgy, felmentek az árak a fenébe -és ne jöjjön nekem senki a "cabadvercsennyel" mert pont az teszi ezt lehetővé! ha mindenki többet költ, mindenki emel, ha pedig egy ilyenre nincsen állami szabályozás...akkor a szart is kitapossák a vevőből, utána jött a forintgyengülés, ami miatt ugyan nem kellett volna mindennek brutálisan emelni az árát, de ugye pszichológia, ha az importterméket megveszik drágán, megveszik azt is, ami helyben készül drágábban! Ez megint olyan, hogy aki túljutna az általános sulis közgázon az értené, csak el kéne olvasni pár ilyen témájú könyvet vagy istenbocsássa meg el kéne végezni egy közgáz szakot, ott ilyesmiről is hallani.
Pl. " a vállalatok ezt az időszakot tartalékaik növelésére használták, és logikusan növelték az áraikat, hiszen volt kereslet" -írja egy elemző az inflációról, ergo mi is történt?
Szépen benyelte az ipar és a kereskedelem az extra pénzt, és hajtotta felfelé az árakat.
Most tudom le leszek szarrá pontozva, mert nem fogjátok fel, hogy nem a piac az Isten, csak néha gondolkodni is kéne meg tanulni, -most süsse el valaki, hogy nekem kellen és hülye vagyok, és jól pontozzátok fel a válaszát...
#27 éppen az állami beavatkozás miatt hozták össze ezt az áremelést, mert bizonytalan, kiszámíthatatlan, komcsi működésű környezetben ez az egyetlen biztos megoldás, főleg ha az ostoba lakosság csak morog egy kicsi, majd megveszi 2x annyiért is.
Kartellezésben benne van az állam, a mobilkartell pl az állam biztosította, és biztosítja még jobban, lásd kinyírta a digi-t is.
A közgazdászok, meg bármilyen értelmes ember, látta, hogy a kommunista stílusu árstopoknak durva áremelés lesz a vége.
#28, látom, a hasonszőrűek megtalálták egymást...
#27, azt nehéz felfognod, hogy mindent a kereslet-kínálat határoz meg. Nyilván a boltos érdeke, hogy minél több profitja legyen, a vevő érdeke pedig, hogy minél kevesebbért tudja beszerezni a termékeket. Ahol mindketten úgy érzik, hogy jól jártak, azt hívjuk piaci egyensúlynak (illetve nem egészen, de az egyszerűség kedvéért maradjunk ennél a megfogalmazásnál).
Ha az eladó azt látja, hogy egy termékből sok fogy (nagy rá a kereslet), akkor hülye lenne nem árat emelni, ha pedig valamiből kevés fogy, annak az árát érdemes levinnie, hogy ne rohadjon rá, és legalább nullszaldóra kijöjjön. Nincs ebben semmi varázslat.
Amit írsz, abban annyi igazság van, hogy a választásokkori osztogatás felhajtotta a vásárlókedvet, emiatt az árak is nőttek, de ezt már akkor megmondták a hozzáértők, hogy ez lesz, amikor még csak tervezet volt. Ez ugyanaz, minthogy az ingatlanárak azért vannak az egekben, mert kb. a semmire osztogatta a CSOK-ot az állam.
A másik, hogy az alapvető élelmiszerek árait fixálták. Az lehet, hogy te 250-ért tudod a cukrot megvenni a boltban, de a boltos meg piaci áron tudja megvenni, ami legyen a példa kedvéért 400 forint. Ráadásul az állam kötelezi, hogy tartson is a cukorból a bolt, tehát MUSZÁJ beszereznie. Ha egy hónapban vesz 1000 kg cukrot, akkor kapásból 150000 forintos veszteséggel kell számolnia. Kérdés, hogy ezt a mennyiséget miből és hogyan tudja kigazdálkodni. Egy multinak több mozgástere van e téren is, míg egy kisboltos akár csődbe is mehet, de mindkettőnek alapvetően ugyanaz a lehetősége van; más termékek árain próbálja a veszteséget realizálni, vagyis azok árát emeli. Ezt hívod te kartellezésnek. Persze, nem mondom, hogy nem kartelleztek egyáltalán a cégek, de nem ez a fő oka az árak elszabadulásának.
A másik aspektusa a dolgoknak, hogy a kormány nem enged az adókból, legfőképp az ÁFÁ-ból, mondván annak hatására nem fogják az árakat csökkenteni a boltosok. De kérdem én; ha államilag tudták kötelezni a boltosokat a fix árazásra, akkor arra miért nem tudják kötelezni őket, hogy az ÁFA-csökkentés bevezetése után bizonyos mértékben csökkentsék az áraikat? A választ pedig meg is adom; csak a parasztvakítás megy, a kormány pedig nem hajlandó lemondani az ingyenpénzről, ha egyszer másokra mutogatni sokkal egyszerűbb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!