Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Most, hogy a kormány mindenkit...

Most, hogy a kormány mindenkit az állampapírok felé terel, mi várható az állampapíroknál?

Figyelt kérdés

Eddig már fél %-ot levágtak a kamatnyereségből, de várható további szigorítás? Például hogy kedvezőtlenebb feltételekkel, magasabb, vagy jóval magasabb költséggel lehessen idő előtt visszaváltani?

Egyáltalán jó, hogy ennyire eladósítja magát az állam?



2023. jún. 1. 12:23
 1/5 anonim ***** válasza:
47%
Nyilván nem jó, de ez van.
2023. jún. 1. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
5%
Az várható, hogy kapósabbak lesznek, semmi más.
2023. jún. 1. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
48%
Oppozíciós.
2023. jún. 1. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
83%

Minden országnak van adóssága. A kérdés az hogy KINEK és HOGYAN lett adósa, vagyis MIBEN adósodott el.

A japánok államadóssága hatalmas (a GDP-jük közel 265%-a, a magyar pedig ~70%), de pont azért nem okozott eddig gondot, mert a saját lakosságának az adósa. Ezzel szemben más országok a töredék államadósságuk miatt is bajba kerültek, mert olyanok hiteleztek nekik akik azonnal vitték is ki a pénzüket amint lejárt a befektetés időszaka.

A devizaválságban az volt a nagy baj, hogy a magyar államadósság nagyobb része devizában volt és külföldi befektetők kezében. Így a devizaválság egy megfizethetetlen, finanszírozhatatlan helyzetet okozott az államnak. Ezért kellett a hatalmas IMF hitel Bajnainak.

Mostanra a magyar adósság szerkezete megváltozott és nagyobb részben forint hitelekből áll amik nem függenek a devizaárfolyamoktól. Sokkal nagyobb részben van ez az adósság a magyar kisbefektetők - emberek - kezében, így nem is rohamozzák meg azonnal az államkincsárt, hogy kérik vissza a pénzüket, mert most épp Venezuelában vagy Marokkóban tudnák kicsivel jobban befektetni pár hónapra.

Nem jó ha eladósodik egy állam, ezért is csökkentették az államadósságot éveken keresztül nálunk is amíg volt rá lehetőség. A Covid olyan helyzetet teremtett amikor minden országnak megnőtt az államadóssága, a mienk is és a rá következő energiaválság Európában még tovább folytatta ezt a trendet.

2011-től a GDP arányos államadósságunk csökkent 2019-ig, vagyis növekedett az ország teljesítménye és ehhez mérten csökkent az adósság aránya. Az EU átlag ALATT voltunk közel 10%-kal. A 2020-as évre nőtt meg ismét az államadósság, ahogy az EU más országaiban is.

[link]

hasonló tendenciát láthatsz a németeknél is. Ott is 2020-ig csökkent az államadósság - nagyobb mértékben, mint nálunk, de a 2019-es közel 60%-ról 2020-ra ott is az államadósság kb. 70%-ra nőtt meg.

[link]

2023. jún. 1. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
75%

Vagy jól megadóztatja azt is, ha megvan a kellő számú "befektető".


Vagy szimplán rendkívüli állapotra ("veszélyhelyzet") hivatkozva azt mondja, hogy ennyi volt, nem kap vissza senki, semmit, bukovári a dolog.


Ilyen kormánnyal az élen, akik egyik percről a másikra törvénybe iktatnak bármit, államcsődbe vitték az országot (plusz lerombolták amit lehetett, ellopták/eladták külföldieknek) mást nem lehet várni.

Pár éve még megérhette befektetni állampapírba, ma már kockázatos a fentebbi dolgok miatt.

2023. jún. 1. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!