Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha Magyarország kilépne az...

Ha Magyarország kilépne az EU-ból annak gazdasági és politikai szempontból milyen hatásai lennének?

Figyelt kérdés
2023. máj. 7. 10:57
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
89%

#8:

"A valóság ezzel szemben az, hogy a vámok miatt az import áruk drágábbak lennének, és mivel a magyar emberek nagy része kénytelen mindenből a legolcsóbbat vásárolni, többen vennének magyar termékeket. Ez jót tenne a magyar vállalkozásoknak."


Azt mivel magyarázod, hogy a jelenlegi helyzetben egy rakás import áru olcsóbb, mint a magyar? Ha az teszkó gazdaságos tömbsajt most olcsóbb, mint a magyar akkor a vám bevezetése után az drágább lesz és a magyar olcsóbb marad? Vagy drágább lesz és a magyar árak felzárkóznak a teszkóhoz?


Ezen a kérdésen érdemes egy icipicit elgondolkozni, mert a napi fogyasztási cikkek jelentős része import ami most olcsóbb, mint a hazai előállítás. Ha azonos áron vagy drágábban importálnánk akkor az lenne a helyzet amit felvázoltál, de nem ez a helyzet.


Nem azért vesszük a marokkói és spanyol zöldséget, a német és holland sajtot stb mert mi olyan burzsujok vagyunk hogy megtehetjük. Csak nézz szét egy élelmiszerboltban,vannak olyna termékcsoportok amiket 100%-ban import tesz ki.

2023. máj. 7. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
88%
Nézd meg, mi történt az Egyesült Királysággal és számold hozzá, hogy a magyar gazdaság még sokkal inkább exportfüggő.
2023. máj. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
0%

"Azt mivel magyarázod, hogy a jelenlegi helyzetben egy rakás import áru olcsóbb, mint a magyar? Ha az teszkó gazdaságos tömbsajt most olcsóbb, mint a magyar akkor a vám bevezetése után az drágább lesz és a magyar olcsóbb marad? Vagy drágább lesz és a magyar árak felzárkóznak a teszkóhoz?"

Vagy az előállításuk olcsóbb, vagy több támogatást kapnak az előállítóik, vagy a boltok árulják más árréssel. A vám megnövelné az import áruk beszerzési árát, így a boltok vagy lenyelnék a különbözetet (ami nem szokásuk), vagy megemelnék a fogyasztói árukat.


"Nem azért vesszük a marokkói és spanyol zöldséget, a német és holland sajtot stb mert mi olyan burzsujok vagyunk hogy megtehetjük. Csak nézz szét egy élelmiszerboltban,vannak olyna termékcsoportok amiket 100%-ban import tesz ki."

És miért? Mert nem éri meg termelni. Ha az import áruk drágábbak lennének, eggyel jobban megérné termelni.

2023. máj. 7. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
89%

És miért? Mert nem éri meg termelni. Ha az import áruk drágábbak lennének, eggyel jobban megérné termelni."


Igen legyen még kb 4x-es infláció okoska

2023. máj. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
96%

"És miért? Mert nem éri meg termelni. Ha az import áruk drágábbak lennének, eggyel jobban megérné termelni."


És ha megemelkedik az áruk a vám miatt akkor majd megéri őket termelni? Nem tudom halottál-e róla, de az Alföld épp most sivatagosodik el, tavaly már a gabotermés is katasztrófa volt és a jelenlegi helyzetben semmi nem mutat arra hogy ez jobb lesz a későbbiekben, mivel normális vízgazdálkodási programunk még kilátásban sincs és egy ilyen kivitelezése is alaphangon 20 év.


Ha eddig is sokkal rosszabb termétátlagokat produkáltunk, mint a haldokló nyugat a tovább romló helyzettel majd még versenyképesek leszünk? Ráadásul a vámmal elérünk még egy dolgot is: elvesztjük az exportpiacokat. Korábban nagyon sok termékből nettó exportőrök voltunk, a vámunióból történő kilépéssel ezt a piacot elvágjuk a gazdáinktól, ugyanis az ő termékeik ugyanúgy exportképtelenek lesznek ( pl a lengyel vagy ukrán gabonával szemben ), mint amit te felvázoltál az import áruk esetén. A kilépés utáni esetleges jó mezőgazdasági években összejött terménytöblettel mit csinálunk majd? Hova adják el a gazdák? :D


"eggyel jobban megérné termelni"


Itt azt felejted ki, hogy Magyarország kis piac. 9,5 millió lakos szemben a nagy EU piac 450 milliójával szemben. A nagy piac lehetővé teszi a hatékony tömegtermelést, a kis piacra ugyanolyan technológiával és gépekkel termelsz csak jóval kisebb volumenben. Ez a soha meg nem térülő buli tipikus példája.


Az Eu és a globalizáció elhozott egy nagyon nagy méretű termékszegmentálódást,ami minket is érint. A nagy multik már régen átálltak a gyárankénti homogenizált termelési profilra ami jelen van nálunk is. Van Magyarországon olyan "kekszgyár", ami a speciális gépsorain néhány féle kekszet állít elő viszont ezekből a termékekből innen látják el az egész világot! Az amerikai és ázsiai piacokat is!


Van olyan tisztítószer gyár, ami ugyanezt csinálja háztartási vegyipari termékekkel. 4-6 féle terméket gyárt, de azokkal innen látják el az egész világot: Észak-Amerikát, Ausztráliát,Kelet-Ázsiát, a közel-keletet és Európát. Na ezeknek innentől reccs a vám miatt. De nem gond, mert majd jön a turulos magyar gondolat aki ezek a hatékony rendszerek helyett felépít egy jobbat ami majd mindenből ellátja Magyarországot. Világos.. :D

2023. máj. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
95%
Az új szittyológust figyelembe véve akkor kezdődne csak az igazi szittya élet: kumiszt iddogálva, a réveteg sámán kurjantgatását hallgatva az éjjeli tábortűz mellett, majd nemezsátorban aludva várnánk a másnap reggelt, hogy ekhós szekereinkkel, a felvert M7-esen "száguldva" menjünk földjeinre művelni aztatat.
2023. máj. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
0%

"Igen legyen még kb 4x-es infláció okoska"

Nem tartom valószínűnek, hogy 400%-os vámot vezetnénk be egy esetleges kilépés után :)


"És ha megemelkedik az áruk a vám miatt akkor majd megéri őket termelni?"

Neked a magyar az anyanyelved? Kétlem, különben nem értenéd ennyire félre, amit írok - hacsak nem direkt próbálod félremagyarázni. Ráadásul a gazdaságról sincs sok fogalmad. Az import áruk ára emelkedne meg a vám miatt. A belföldi kereskedelemnél nincs vám.


"Nem tudom halottál-e róla, de az Alföld épp most sivatagosodik el, tavaly már a gabotermés is katasztrófa volt és a jelenlegi helyzetben semmi nem mutat arra hogy ez jobb lesz a későbbiekben, mivel normális vízgazdálkodási programunk még kilátásban sincs és egy ilyen kivitelezése is alaphangon 20 év."

Az Alföld nem sivatagosodik el. Tavaly volt egy nagy aszály, de ennyi.


"Ráadásul a vámmal elérünk még egy dolgot is: elvesztjük az exportpiacokat."

Pont hogy új piacokat nyerünk, mert a kilépés után azzal kereskedünk, akivel akarunk.


"Itt azt felejted ki, hogy Magyarország kis piac. 9,5 millió lakos szemben a nagy EU piac 450 milliójával szemben. A nagy piac lehetővé teszi a hatékony tömegtermelést, a kis piacra ugyanolyan technológiával és gépekkel termelsz csak jóval kisebb volumenben. Ez a soha meg nem térülő buli tipikus példája."

Erre megint csak azt tudom írni, hogy a kilépéssel új piacok nyílhatnak meg előttünk.

2023. máj. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
34%

"Neked a magyar az anyanyelved? Kétlem, különben nem értenéd ennyire félre, amit írok - hacsak nem direkt próbálod félremagyarázni."


Igen, nekem lenni madzsar anyanyelv és nem magyarázom félre amit írsz. A gazdaság alapja, hogy versenyképes vagy. Nekünk az lenne az alapvető érdekünk, hogy a gazdaság mindegyik ága egy minőségi fejlődésen menjen keresztül és jobb minőségben, nagyobb hozzáadott értékkel, jobb termelékenységgel exportképes árut állítson elő, ez az egyetlen ami a növekedés alapja lehet mivel mi egy kis piac vagyunk erősen korlátozott vásárlóerővel.

Ha az import ára a vám miatt felmegy akkor nem azért lesz előnyösebb helyzetben a magyar termelő és gyártó mert ő valami innovatív módon, energiahatékonyabban állított elő azonos befektetett költségből többet és jobbat , hanem mert eltorzult a piac. A magyar termék ugyanúgy nem lesz piacképes külföldön, a magyar vásárlóerő ugyanúgy nem fog nőni valamint a piactorzulás miatt a minimális innovációs kényszer is megszűnik így borítékolható a lemaradás.


És ahogy más is felvetette az infláció kérdését: mi van azokkal a termékekkel amikből nettó EU importra szorulunk, mert itthon senki nem állít elő olyanokat? Ha nem tudod kiváltani helyi helyettesítő termékkel és rákényszerülsz a vámolt termékre az bizony inflációt okoz.


"Az Alföld nem sivatagosodik el. Tavaly volt egy nagy aszály, de ennyi."


A valóságtagadás nem szép dolog. A nem túl jól kivitelezett folyószabályozásoknak és az globális klímaváltozásnak köszönhetően az Alföld elkezdett elsivatagosodni. Már vannak olyan területek amiket az ENSZ félsivatagnak nyilvánított! Igen, Magyarországon. A tavalyi év kiemelkedően rossz volt, az azt megelőző évek sem voltak jók. Ha lusta vagy kimenni a földekre akkor lépj be pár mezőgazdász csoportba és látni fogod a képeket a földekről, a problémákat... Ezekről a vészharandot már évek óta kongatják, a tavalyi csak egy olyan év volt amire rá lehetett húzni: "na megmondtunk".


"Pont hogy új piacokat nyerünk, mert a kilépés után azzal kereskedünk, akivel akarunk."


Most is azzal kereskedünk akivel akarunk. Most is azzal kereskedünk az EUn kívül akivel akarunk. Miben akadályoz meg minket az EU abban, hogy bármit gyártsunk és termeljünk az EUn kívüli piacokra? Épp én írtma olyan magyar gyárakról akik az EU-n kívüli piacokra is termelnek... :D


Milyen új piacok nyílnának meg számunkra az EUn kívül? Egy adat a KSH 2020-as külkereskedelmi mérlegéből:


"2020-ban az előző évihez képest tovább nőtt az Európai Unió (EU27_2020) tagországaiba irányuló export. A forgalom a kivitelnél forintban számítva 2,9%-kal bővült, a behozatalnál viszont 0,4%-kal mérséklődött. A teljesítmény tekintetében az exportoldalon 77, míg az importnál 71%-ot ért el az EU részaránya."


Most is kereskedünk az EUn kívül. Te melyi piacok megnyílását látnád reálisnak, amik a jelenlegi non-EU külkermérlegünket megnégyszereznék? :)

2023. máj. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
95%

#17 nyilvánvaló hogy a gazdasági ismereteid nagyon gyengék, de ez kádár gyermekeinél sajnos elég gyakori.


Nem a vámtól emelkedne 400%-ra, most sem attól van rekordinfláció, ami 2-3x a környező országokhoz képest, hanem pl a további dilettáns kommunista intézkedésektől, na meg attól, hogy nincs belföldi áru.


Kilépéssel semmilyen új piacokat nem nyernénk, annál többet veszítenénk.


Az alföld pedig elsivatagosodik, ezt már a 90-es években is tudni lehet. A tavalyi aszály ezért egyre gyakoribb lesz.

2023. máj. 7. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
94%

17 - Most milyen piaci korlátozások vannak? Szerinted nem kereskedhetünk Üzbegisztánnal, Szomáliával vagy mit szeretnél? Vagy csak nem az oroszokra célzol... ugye? Annál remélem nem akarsz lesüllyedni jobban.


Azzal, hogy vámkötelesség jön létre szomszédainkkal szemben csak nekünk lesz rosszabb. Ha egy kedves percedet gondolkodással töltenéd, megvizsgálhatnád, hogy MO top 10 kereskedelmi partnere az EU-ból származik (kiv. USA). Ez azt jelentené, hogy teljesen új piacokra kéne evezni, mert ezek az országok simán helyettesíteni tudnák a termékeinket, mert egyszerűen miért importálnának tőlünk, ha a szállítási költségre még közel 20-30% vám is rámegy? Nem érné meg nekik.


De tegyük fel, te nagyon nagy megújuló kereskedelmeknek nézel elébe és az ázsiai országokra gondolsz. Oda úgyszintén vám miatt és szállítási díjak miatt nem éri meg exportálni, főleg, hogy az ASEAN szintén egy EU szintű szervezet, csak Ázsiában. Nem fog tudni MO olyan termékeket előállítani, amit mindenképpen most exportálnia kéne ezeknek az országoknak.

2023. máj. 7. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!