Miért elégedetlenek a tanárok?
260 ezerből szerinted mi jön ki?
Jobb esetben egy nyugdíjas (bár itt is kevés az összeg) rendelkezik saját ingatlannal amit évek kemény munkájával összeépített/megvett.
Egy pedagógus ha szobát bérel a fővárosba akkor eleve 70-80 ezer elmegy a bérlésre és rezsire.
Még minimum 70 elmegy kajára.
20 alapvető kiadásokra - ruházkodás, cipő, amit ha nem is vesz meg egyik hónapba, másik hónapba lehet nagyobb kiadás.
Váralatlan kiadás/arra spórolás még legalább havi 10-15.
És nem ártana félretenni arra, hogy egyszer valaha legyen saját ingatlana, ez is legalább havi 50 kéne legyen.
Önmagára igazából mi marad? Mert szórakozás még nem volt benne.
Min tud spórolni egy pedagógus? A lakhatáson ha a szüleinél lakik. De biztos tisztába vagy azzal, hogy hányból hány férfinak van esélye nőzni ha az anyjával él.
Vagy ha egy nevenincs városba/faluba költözik alacsonyabb albérleti árak mellett.
De az, hogy 50-60 ezret megspórol még mindig nem lesz elég arra, hogy később ingatlant vegyen vagy gyereket neveljen.
Mert szakmai döntésekben olyanok döntenek, akiknek közük sincs a szakmához.
Egyre rosszabb színvonaló oktatást kényszerítenek rájuk felülről hozzá nem értők.
Eközben a fenntartók egyre kevesebbet óhajtanak az intézményekre költeni. Ez sok esetben azt jelenti, hogy pl hónapokig nem lehet zárni a bejárati ajtót, vagy épp be van szakadva a mennyezet egy része és így kell órát tartaniuk. Vagy épp könyöradományból kapott nyomtatót hasnzálnak, mert a tankerület nem vesz új nyomtatót, feladatlapot meg valahogy nyomtatni kell...
És akkor most még jön a 6 napos munkahét, hiszen a státusz törvény azt hozza, hogy heti 48 órát dolgoznak 40 óra béréért...
Gyakorlatilag csak elvárások vannak állami részről, de a munkához megfelelő körülményt, vagy a szakmai döntés jogát nem adják meg.
A garantált bérminimum közel 300e Ft, amiből általában nettó 200e Ft körül megmarad. És garantált bérminimum jár pl. egy kőművesnek vagy asztalosnak is, ha szakmájában foglalkoztatják.
Hát ezért, kis provokatív Fidesz-trollocskám!
Egyrészről a tanárok még most sem csak a fizetés miatt tüntetnek.
Aztán ott van az, hogy ahhoz képest, hogy Diplomás munkakörről beszélünk akik a következő generációkért felelnek.
Eleve Diplomásként többet kéne keresniük, de tekintve a munkakört még jobban kéne, hogy a lehető legjobbak menjenek el tanárnak. Ennek ellenére manapság inkább az a tendencia, hogy alig mennek tanári szakra az emberek és akik el is végzik azoknak a nagy részük már a Diploma megszerzése elött eldönti, hogy nem tanárként fog dolgozni.
Jelenleg arra haladunk, hogy elfognak tűnni a tanárok az oktatással együtt. Pontosabban majd a gazdagok gyerekeinek lesz valamilyen a magán iskolákban maximum.
Ennyire fontos a következő generáció. CSOK-ra és hasonlókra amikkel még jobban lehet rontani a helyzeten arra mindig van pénz.
Szerintem is trollkérdés, de mivel sokan gondolják úgy, mint a kérdező, leírom.
Ha egy országnak nincs jó pénzért eladható nyersanyaga, akkor általában a szellemi tőkéből tud erényt kovácsolni. A szellemi tőke meg onnan jön, hogy tanítunk. Ahhoz, hogy eredményesen tanítsunk, tanár kell, lehetőleg motivált, elhivatott és kompetens tanár.
Na most akkor a bérekről: nem keresnek 260 ezret, egész konkrétan a pedagógus I. minősítés megszerzését követően, három évet ledolgozva, mester diplomával érik el a bruttó (!) 260 ezret.
Szóval összegezve: megszerzek egy egyetemi diplomát kettő szakkal (két államvizsga, két szakdolgozat), elmegyek tanítani, leteszem a pedagógus I. minősítést (portfólió, stb), lehúzok három évet, és ezért megkaphatom a magyar átlagkereset FELÉT. Az Aldiban dolgozó pénztárosok ezt a pénzt nettóban kapják meg, és nem kell hozzá ennyit tanulni.
És milyen oktatásunk lesz nekünk ezért a pénzért?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!