Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Fideszesek miért Franciaorsz...

A Fideszesek miért Franciaországot hibáztatják Trianonért?

Figyelt kérdés
Az igaz, hogy Franciaországban írták alá, meg a Franciák is aláírták, de szinte a fél világ aláírta. Nicaraguat, Kubát, Tájföldet, Kínát, Japánt, Panamát és Kínát akkor miért nem utálják a Fideszesek, hiszen ők is aláírták?

2023. ápr. 30. 21:16
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Én zsigerből utálom Robespierre-t. Pártfüggetlenül. Nem is írnánk ide, de lehet hogy az lenne a jó.
2023. ápr. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
88%

Nem tudom, hogy mennyiben a fideszesektől függ ez a probléma, de ez a kérdés egy ettől független történelmi kérdés ami már akkor is létezett amikor Orbán Viktor apját is még csak pelenkázták. A kérdésnek ilyetén való feltétele legalább akkora szellemi restségre vall mint amilyennel a fideszes szavazókat te vádolod.

Nem tudom hanyadikos vagy, mert nyilván nem tanultátok még, azért nem érted Franciaország szerepét az egészben.

De vázlatosan elmondom neked. A 19. század végén (1871) létrejön egy államalakulat amely azelőtt nem létezett: Németország. Egy, csak az USA-val mérhető ipari potenciál, amely ráadásul egy győztes háború után pont a megalázott franciák tükörtermében kiáltja ki saját császárságát. Ez egy elkésett ország amely lemaradt a gyarmatosítás legprofitábilisabb éveiről. Téves helyzetértékelés után újra megpróbalja felborítani és maga javára fordítani a világrendet az I. világháborúban, újfent megtámadva a franciákat.

Ebben a harcban vállt vetve együtt harcolnak az Osztrák-Magyar Monarchiával. A győzelem után a franciák szeretnék biztosítani, hogy még egyszer a németek ne támadhassák meg őket és ennek egyik feltétele, hogy Köztes Európában ne jöhessen létre még egyszer olyan hatalmi koncentráció amely a németek támogatásaban érdekelt és szervezettsége révén képes is rá. Tehát az Osztrák-Magyar Monarchia vagy hasonló államalakulat léte a térségben alapvetően ellentétes a francia érdekekkel, ezért azt szerintük mindenképpen darabjaira kellett bontani. Ez egybeesett az OMM soknemzetiségű részének, a Magyar Királyságnak a háború utáni válságával, a nemzetiségek önálló nemzetállam létrehozására irányuló törekvéseivel. Ez nyilvánvaló román, cseh és jugoszláv érdek volt amely alapvetően szintén egybeesett a térségben leginkább érdekelt nagyhatalom, Franciaország érdekeivel és nyilván nem esett egybe az akkor épp vesztes Magyar Királyság és a magyar politikai elit, valamint az egyes területeken kisebbségben élő magyarság érdekeivel. A döntő szóval bíró nagyhatalmak közül Franciaország volt az amely mindenképpen eltökélte, hogy a Monarchiát szét kell verni, mert akkor a németek kisebb eséllyel mernek újabb háborút indítani ellenük, potencialis szövetséges nélkül.

Hogy aztán a békerendszer hogyan valósult meg, mennyire volt igazságos, az itt most nem kérdés. Nyilvánvaló, hogy a cseheknek, románoknak is joguk volt a nemzeti önrendelkezés elve alapján a saját nemzetállamukhoz. Lehet róla vitatkozni, de a kérdés nem olyan fekete-fehér, ahogy a fideszesek, vagy a velük vitatkozó ugyanolyan felszínes bulvárvitatkozók gondolják. Az azért meglepő, hogy iskolazott emberek számára nem világos Franciaország szerepe a térség újrarendezésében. Ha meg még nem tanulták, akkor minek pattognak?

Nyilván nagyon nagy vonalakban írtam csak, nem kell azzal jönni, hogy írhattam volna még 47 oldalt. Igen lehetne még 270-et is, de itt azt kellett röviden megvilágítani, hogy miért a franciák. Nyilván, ma már ezért a mai franciákra haragudni butaság, de meg kell tanulni, hogy a hatalmi érdekek nem érzelmi alapon működnek és a nagy döntéseket a nagyhatalmak hozzák, nem mi, de még csak nem is a románok vagy a csehek...

2023. ápr. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim válasza:
0%
Tudtommal a franciák és az angolok pont ellenezték.
2023. ápr. 30. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
76%
Nem a francia nemzet tehet róla. Az a nyomorult kozmopolita Károlyi féle brigád, akit az sem érdekelte volna ha Budapest és 20 kilométeres vonzáskörzete marad az országból. Nem volt idegen haderő az ország területén, ez a húgyagyú brigád meg szétveri a sereget, ahelyett hogy az ország védelmére rendezkedik be. Az antant is a kimerülés szélén állt, néhány kisebb ütközetet, portyázást leszámitva sokkal jobb tárgyalási pozíciót lehetett volna elérni. Az anatóliai félszigetet is szét akarták darabolni, csak ott volt egy Atatürk. Legalábbis Törökország nem vesztett semmit a központi területeiből.
2023. ápr. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
50%

#13

Nem ilyen egyszerű ez. Igen, sokáig a franciák sem gondolkodtak az OMM szétverésében, de amikor egyértelművé vált a Monarchia szétesése, (1918 ősze) már az új nemzetállamok létrejöttét tekintették francia érdeknek és a magyar etnikai valóság tolerálása nem volt szempont. Ha az asztal szélére teszed a poharat, előbb utóbb levered, ha hadonászol. Az angolok ebben a kérdésben csak a hatterből puffogtak. Sokan szimpatizáltak, de inkább ráhagyták a franciákra.

Természetesen az egesz francia nemzet bűnének tukajdonítani Trianont butaság. Végül mégis a franciák érdekeinek megfelelően alakuktak a dolgok. Azért haragudni, hogy egy nagyhatalom a saját érdekeit követi pedig értelmetlen dolog.

Azt azért hoztátenném, hogy a nemzeti öntudatra ébredés idején, amikor már kisebbségben vagyunk Partiumban és Erdélyben is, hosszabb távon akkor sem valószínű, hogy egyben marad a Magyar Királyság, ha a győztes oldalon állunk a háború végén.

2023. ápr. 30. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
51%
Amúgy az egész sztori onnan indul, hogy tradicionálisan Németország lett volna a következő világbirodalom. Gazdasági teljesítményben, technológiailag is lehagyta a Brit birodalmat. Ezek a német törekvések valami különösen bestiálisan vannak jelen az emberiség fejében. A spanyolok, franciák vagy britek pedig ártatlan szűzlányok.
2023. ápr. 30. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
0%
#7 Nyilván, mint minden jobboldali amikor balosok, libsik, balliberálisok nevében beszél :)
2023. ápr. 30. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
100%
15, kérdés, hogy tényleg ez volt-e a francia érdek, vagy csak akkor ezt hitték annak, vagy csak a francia politikusok domináns része hitte annak. Sok téves döntést hoztak akkor. Pl. úgy akarták megelőzni a 2. vh-t, hogy ne állhassanak talpra az ellenfeleik, de pont ezért következett be a 2. vh.
2023. ápr. 30. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

#18 Igen, jó meglátás. Utólag mindig jóval okosabbak vagyunk. Bizony, már látható, hogy az amiről azt gondolták alapvető francia érdek, nagyban hozzájárult az újabb háború kitöréséhez.

Meg az is, hogy a német elit nem értette meg, hogy nem a 19. századi hódító gyarmatosító birodalmak útját kell követni, hanem az USA módszereit.

Igen, a békerendszer nem volt bölcs, távolbalátó. Ha nem hagysz menekülési utat, akkor az ellenfél képes leugrani a 100. emeletről, de magával ránt.

Utalnék 1866-ra, a Königrätzi csatára, ahol akkora vereséget mérnek a poroszok az osztrákokra, hogy arról kódultak. Bevonulhattak volna Bécsbe, szétzúzva a Habsburg Birodalmat, de mégsem tették. A kegyelem gyakorlása aztán sokáig úgy tűnt, megtérül.

2023. máj. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
#16 Fontos dologra vilagítottál rá. Érdemes megnézni a megszülető Német Császárság acéltermelését, szénbányászatát a 19. század utolsó negyedében. Csak az USA produkált hasonló növekedési arányokat. Ennek az ipari robbanásnak valahol le kellett rakni a termékeit
2023. máj. 1. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!