A Fideszesek miért Franciaországot hibáztatják Trianonért?
Nem tudom, hogy mennyiben a fideszesektől függ ez a probléma, de ez a kérdés egy ettől független történelmi kérdés ami már akkor is létezett amikor Orbán Viktor apját is még csak pelenkázták. A kérdésnek ilyetén való feltétele legalább akkora szellemi restségre vall mint amilyennel a fideszes szavazókat te vádolod.
Nem tudom hanyadikos vagy, mert nyilván nem tanultátok még, azért nem érted Franciaország szerepét az egészben.
De vázlatosan elmondom neked. A 19. század végén (1871) létrejön egy államalakulat amely azelőtt nem létezett: Németország. Egy, csak az USA-val mérhető ipari potenciál, amely ráadásul egy győztes háború után pont a megalázott franciák tükörtermében kiáltja ki saját császárságát. Ez egy elkésett ország amely lemaradt a gyarmatosítás legprofitábilisabb éveiről. Téves helyzetértékelés után újra megpróbalja felborítani és maga javára fordítani a világrendet az I. világháborúban, újfent megtámadva a franciákat.
Ebben a harcban vállt vetve együtt harcolnak az Osztrák-Magyar Monarchiával. A győzelem után a franciák szeretnék biztosítani, hogy még egyszer a németek ne támadhassák meg őket és ennek egyik feltétele, hogy Köztes Európában ne jöhessen létre még egyszer olyan hatalmi koncentráció amely a németek támogatásaban érdekelt és szervezettsége révén képes is rá. Tehát az Osztrák-Magyar Monarchia vagy hasonló államalakulat léte a térségben alapvetően ellentétes a francia érdekekkel, ezért azt szerintük mindenképpen darabjaira kellett bontani. Ez egybeesett az OMM soknemzetiségű részének, a Magyar Királyságnak a háború utáni válságával, a nemzetiségek önálló nemzetállam létrehozására irányuló törekvéseivel. Ez nyilvánvaló román, cseh és jugoszláv érdek volt amely alapvetően szintén egybeesett a térségben leginkább érdekelt nagyhatalom, Franciaország érdekeivel és nyilván nem esett egybe az akkor épp vesztes Magyar Királyság és a magyar politikai elit, valamint az egyes területeken kisebbségben élő magyarság érdekeivel. A döntő szóval bíró nagyhatalmak közül Franciaország volt az amely mindenképpen eltökélte, hogy a Monarchiát szét kell verni, mert akkor a németek kisebb eséllyel mernek újabb háborút indítani ellenük, potencialis szövetséges nélkül.
Hogy aztán a békerendszer hogyan valósult meg, mennyire volt igazságos, az itt most nem kérdés. Nyilvánvaló, hogy a cseheknek, románoknak is joguk volt a nemzeti önrendelkezés elve alapján a saját nemzetállamukhoz. Lehet róla vitatkozni, de a kérdés nem olyan fekete-fehér, ahogy a fideszesek, vagy a velük vitatkozó ugyanolyan felszínes bulvárvitatkozók gondolják. Az azért meglepő, hogy iskolazott emberek számára nem világos Franciaország szerepe a térség újrarendezésében. Ha meg még nem tanulták, akkor minek pattognak?
Nyilván nagyon nagy vonalakban írtam csak, nem kell azzal jönni, hogy írhattam volna még 47 oldalt. Igen lehetne még 270-et is, de itt azt kellett röviden megvilágítani, hogy miért a franciák. Nyilván, ma már ezért a mai franciákra haragudni butaság, de meg kell tanulni, hogy a hatalmi érdekek nem érzelmi alapon működnek és a nagy döntéseket a nagyhatalmak hozzák, nem mi, de még csak nem is a románok vagy a csehek...
#13
Nem ilyen egyszerű ez. Igen, sokáig a franciák sem gondolkodtak az OMM szétverésében, de amikor egyértelművé vált a Monarchia szétesése, (1918 ősze) már az új nemzetállamok létrejöttét tekintették francia érdeknek és a magyar etnikai valóság tolerálása nem volt szempont. Ha az asztal szélére teszed a poharat, előbb utóbb levered, ha hadonászol. Az angolok ebben a kérdésben csak a hatterből puffogtak. Sokan szimpatizáltak, de inkább ráhagyták a franciákra.
Természetesen az egesz francia nemzet bűnének tukajdonítani Trianont butaság. Végül mégis a franciák érdekeinek megfelelően alakuktak a dolgok. Azért haragudni, hogy egy nagyhatalom a saját érdekeit követi pedig értelmetlen dolog.
Azt azért hoztátenném, hogy a nemzeti öntudatra ébredés idején, amikor már kisebbségben vagyunk Partiumban és Erdélyben is, hosszabb távon akkor sem valószínű, hogy egyben marad a Magyar Királyság, ha a győztes oldalon állunk a háború végén.
#18 Igen, jó meglátás. Utólag mindig jóval okosabbak vagyunk. Bizony, már látható, hogy az amiről azt gondolták alapvető francia érdek, nagyban hozzájárult az újabb háború kitöréséhez.
Meg az is, hogy a német elit nem értette meg, hogy nem a 19. századi hódító gyarmatosító birodalmak útját kell követni, hanem az USA módszereit.
Igen, a békerendszer nem volt bölcs, távolbalátó. Ha nem hagysz menekülési utat, akkor az ellenfél képes leugrani a 100. emeletről, de magával ránt.
Utalnék 1866-ra, a Königrätzi csatára, ahol akkora vereséget mérnek a poroszok az osztrákokra, hogy arról kódultak. Bevonulhattak volna Bécsbe, szétzúzva a Habsburg Birodalmat, de mégsem tették. A kegyelem gyakorlása aztán sokáig úgy tűnt, megtérül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!