Mi az amit nem lehet itthon csinálni, mert a kormány tiltja, de egy "jogállamban" lehet?
A jogállam egyik alapelve, hogy a jog mindenkire egyformán érvényes és minden jogalany egyformán kerül elbírálásra.
Na ez az, ami gyakorlatilag egyetlen országban sem működik ezen a bolygón, még az USA-ban sem, de azért vannak árnyalatok és fokozatok.
Csak mondok egy példát.
Ebből az elvből például logikusan következik az, hogy a jogos tulajdonnal való rendelkezés jogai is mindenkire nézve egyformák.
Na ez az, ami pl. Magyarországon, illetve sajnos jellemzően Európában sokkal kevésbé érvényesül, mint az USA-ban.
Hogy még konkrétabb legyek:
Ha az USA-ban legálisan birtokolsz egy földet, az gyakorlatilag olyan szinten a tiéd, hogy bármi, amit ott találsz, olaj, arany, vagy maga a wakanda-i vibranium, az a te tulajdonod, bármit ültethetsz, bármit építhetsz, bármit kivághatsz.
Na most ehhez képest meg kell nézni, mennyire kib-szottul siralmas ehhez képest a helyzet Magyarországon, megveszel egy földet, amit a földben találsz, az az állambácsié, még ahhoz is engedély kell, hogy egy sz-ros fát kivágjál, vagy felépíts egy pottyantós budit.
Hát az én felfogásom szerint ez minden, csak nem jogállam.
Jogi szempontból a jigállam olyan állam, ahol a jog magasabb rendű, mint az egyéni vagy az állami érdekek. Ez azt jelenti, hogy az állam kizárólag az alkotmány és a törvények alapján cselekszik, és nem kényszeríthetők át emberi jogok vagy törvényességi normák.
A demokratikus jogállam olyan állam, amelyben a jogi intézmények és intézmények fontos szerepet játszanak a hatalommegosztásban. A törvényeket demokratikus folyamatok révén hozzák meg, és az egyének jogai és szabadságai védelem alatt állnak. És demokratikus jogállam szabad választásokon alapul és visszavonható vezetőket biztosít, akik a törvények tiszteletben tartásával fűződnek az alkotmányhoz.
Az Orbán-kormányt kritizálják a demokratikus jogállamot érintő múltbeli és jelenlegi tevékenységei miatt. Ezen tevékenységek között szerepel a következő:
1. Médiakontroll: Az Orbán-kormány fokozatosan átvette a média és az információ áramlásának ellenőrzését, ami szűkíti az ellenzék hozzáférését a médiához és korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot.
2. Bírósági függetlenség: Az Orbán-kormány a bírósági rendszert is jelentős mértékben átalakította, amivel az alkotmánybíróság függetlensége csökkent, és az igazságszolgáltatás politikai befolyás alá került.
3. Civil szervezetek: Az Orbán-kormány jelentős korlátozásokat vezetett be a civil szervezetek működésére, azok finanszírozására és azok nemzetközi kapcsolatára is. Ez korlátozta a civil szervezetek hatékonyságát, miközben azok fontos szerepet játszanak az ellenzék társadalmi támogatásában.
4. Független intézmények: Az Orbán-kormány szétválasztotta a képviselet által működtetett intézményeket, amelyek korábban függetlenek voltak, és politikai befolyás alá helyezte őket.
Ezen tevékenységek és számos egyéb előírás az Orbán-kormányt az autokratikus rendszerek felé orientálja, és korlátozhatja a magyar civil társadalmi és politikai demokratikus mozgásterét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!