Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Önkormányzati választásokon...

Önkormányzati választásokon milyen esélye lesz az ellenzéknek?

Figyelt kérdés
Mit gondoltok?
2023. márc. 27. 20:36
 1/6 anonim ***** válasza:
43%
0
2023. márc. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%
Majd kiderül. Bár még azt se tudni milyen formában indulnak
2023. márc. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2-es igen igaz, ez eszembe se jutott.
2023. márc. 27. 20:55
 4/6 anonim ***** válasza:
93%

Önkormányzati választáson értelmezhetetlen a pártok eredménye.

Ki szoktak ragadni eredményeket: kinek a támogatottja nyerte a főpolgármesterséget, nagyobb települések polgármesterségeit, a vármegyei képviselőtestületeknek milyen pártjelölésű többsége van stb.


Több mint háromezer polgármester, több mint háromezer különböző létszámú képviselőtestület, és ezen túl vármegyei képviselőtestületek kerülnek megválasztásra; sok helyen nemzetiségi önkormányzatokat is választanak.

A több tízezer helyre ennek többszöröse lesz a jelölt, és csak kis részüket jelölik pártok. Ezen túl, így volt, és várhatóan így is lesz, hogy pártok hivatalosan fel nem vállaltan – bár többnyire lebukva – támogatnak egyes jelölteket.


Ráadásul, a helyi önkormányzati polgármester- és képviselő választás jellemzően az a választástípus, ahol nem egy helyen nem a pártpreferencia alapján szavaznak, hanem az adott jelölt személyisége, munkássága alapján.

2023. márc. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem tudom 4-es, szerintem az az idő már rég elmúlt, amikor az önkorm választáson nem pártpreferencia szerint választottak az emberek. Azok az idők elmúltak.
2023. márc. 27. 21:47
 6/6 anonim ***** válasza:
83%

Tisztelt kérdező! Már a kérdésedből is gondoltam, hogy városi tapasztalattal rendelkezel, de az 5-ös kommented (2023. márc. 27. 21:47) teljesen nyilvánvalóvá tette.


3177 polgármester és 1 főpolgármester, ennek megfelelően 3178 különböző létszámú települési, fővárosi kerületi, fővárosi önkormányzati képviselőtestület kerül megválasztásra. Ezeken túl, számos nemzetiségi önkormányzat; ezek várható száma csak a jelölések után derül ki.


A 3155-ből 1765 olyan település van, ahol legfeljebb 1000 fő a lakosságszám (És 1091-ben legfeljebb 500 lakos van).

Ilyen településeken (még az 1000 főnél nagyobbakon is) sokan személyesen ismerik egymást, de azokat, akik valamiért kitűnnek, például polgármesterek, önkormányzati képviselők, vagy ilyen posztra pályáznak, azokat biztosan, és erős a rájuk irányuló figyelem. Kiderül, és gyorsan elterjed, ha valamelyik párthoz bármi közük van; erről más pártokhoz húzó lakosok halálbiztosan gondoskodnának.

Közeli ismeretség révén a polgármesterünkről és a hat önkormányzati képviselőből háromról biztosan tudom, hogy egyik pártnak sem hívei; ketten kifejezetten utálják a politikai pártokat. A többi képviselőről sem halottam, hogy bármelyik párt támogatná.

Tudom, hogy a környező falvakban is valóban függetlenek a polgármesterek és az önkormányzati képviselők is.

A falunk és a környék választási részvételein is meglátszik, hogy az önkormányzati választásokon jelentősen többen szavaztak, mint a politikával átitatott országgyűlési képviselőválasztásokon. És az eredményközlésből az is kitűnt, hogy az önkormányzati választáson sokkal kevesebben szavaztak érvényesen a megyei küldöttgyűlés tagjaira (ezen csak pártok jelölhetnek), mint akár a polgármesterre, akár összesen a helyi képviselőjelöltekre.


Az Nemzeti Választási Iroda elérhető és letölthető adataiból látszik, hogy a 2019-es választáson nagyon nagy számban voltak független jelöltek. Nincs is a pártoknak olyan szervezőerejük, hogy ennyi helyen támogassanak valakit. Ráadásul nagy lenne az elutasítottságuk, mert kisebb helyeken nem előnyös pártos jelöltnek lenni.

Ha a függetlenként indulóknak csak a fele volt valóban független, az is sokezer jelöltet jelent, ezernyi települést.


Itt, a faluban, és a környékünkön a múlt évi országgyűlési képviselőválasztás előtt sem égtünk lázban. Az előválasztás első fordulójában még 2 óra időtartamra állítottak sátrat, de többen várták a szavazókat, mint ahányan mentek. És nem volt plakátletépés, felülragasztás, dulakodás, pofozkodás, bolti hangoskodás.

A pénzhiány lehetett az oka, de a fő utcán is itt ott lifegett egy-egy villanypóznán kampányplakát, politikus arcképével. Annyi incidens történt, hogy az egyiket – a folt méretből következtetve – röptében lefоstа valamelyik gólya a két oszloppal arrébb levő gólyafészek lakói közül. Megtudtuk, hogy eszerint ők így szavaznak.

2023. márc. 29. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!