Meddig fújódhat még a magyar állampapír lufi? Ha jól tudom csak ezzel tudjuk kordában tartani a forintot.
Az MNB pontosan tudja, hogy egy gazdaságilag ilyen gyengén teljesítő országban csak a kamat brutális emelése tarthatja meg a saját valuta értékét. Pár éve még ilyen 2% körül mozgott, kamatadóval ráadásul, most olyan 15% kamatadó mentesen a magyar állampapír éves hozama. Sok ismerősöm még az ingatlan befektetését is sürgősen eladta, hogy beszálljon ebbe az őrült üzletbe, hogy brutál magas kamatért (amit az adófizetők fizetnek végső soron) hitelt adjon az államnak. Mivel egy ingatlannak a jelenlegi helyzetben olyan 5% az éves hozama jó esetben. De abba még nincs benne az amortizáció, szóval valójában még kevesebb. Az csak a régi alacsony kamatok mellett volt jó üzlet. Most már mindenki magyar állampapírba fektet, aminek nap mint nap emelik a kamatát, csak azért hogy a forint ne értéktelenedjen teljesen el.
Ettől függetlenül továbbra is növekednek az élelmiszerárak a boltokban, de legalább már nem 430 forint egy EUR, hanem csak 375.
Az MNB meddig megy még az ámokfutásával? Meddig fújja még a kamatot?
Gondolod csakis a kamatadónak tudható be a Forintárfolyam?
Nézegess utána még jobban kicsit...
"nincs ezzel semmi baj"
Nincs ezzel semmi baj? Te fizeted meg az árát a boltokban, mint szegény éhenkórász, azért hogy a gazdag befektetőknek évi 15% kamatadómentes kamatot fizessen az állam.
A forintot nem az állampapír tartja alacsonyan, hanem a 18% effektív kamat, amit az MNB fizet a külföldieknek.
Az állampapír jó üzlet az államnak, hiszen negatív reálkamatot lehet kapni praktikusan (lásd: 25% volt tavaly az infláció, mennyi reálkamatot adtak arra?), vagyis ezzel elinflálja a forintadósságát az állam.
Ha úgy vesszük, ez egy kölcsön a pénzpiacoktól és magánszemélyektől. Aminek a kamatait ki kell majd fizetni. De ez egy későbbi probléma.
Az ilyen hullámokban érkező forint erősödés inkább utal az euró erősödése miatti forint erősödésre (húzza fel magával a forintot is) és arra, hogy most időnként a nemzeti bank forintot vesz, hogy erősítse a forintot és ezzel próbálja leszorítani az inflációt. Hozzá kell tenni, az árak ettől nem feltétlenül fognak észrevehetően csökkenni, de remélik, hogy a további jelentős drágulást meg tudják akadályozni, ami már azt jelenti, hogy az inflációs ráta akár egy számjegyűvé válhat a legjobb forgatókönyv szerint, ha nem jön közbe semmi.
Azt nem érted, kérdező, hogy a kamatot nem lehet önmagában nézni, hanem az inflációt mellé kell tenni. A reálkamat számít.
Tehát ha adnak x% kamatot, de az infláció nagyobb, akkor a reálkamat negatív, csökkent a pénz értéke, és az államnak éppen ez az érdeke, hogy az adósságát elinflálja, hogy reálértékben kevesebbet kelljen visszafizetnie, és éppen ez történik nálunk.
Jaja. Kormányéknak hosszú távon nem érdeke az erős Forint. A CATL is úgy tervezett, hogy minimum 400 Ft lesz egy Euro, magyarul ha egyre kevesebbe kerül a munkaerő. Az autógyárak se díjazzák ha többe kerül nekik a munkás. Ha jön az Uniótól pénz, akkor azért is szeretnének minél több Forintot kapni. Ha emelik a fizetéseket, azt is szeretnék elinflálni. Ha kamatot adnak, akkor azt is elinflálják ahogy előttem mondták. A mostani infláció eszik meg mindent, amiről eddig azt hitted hogy jól jártál.
Te itt csak akkor járnál jól, ha a NER tag lehetnél és az államtól kapnád a megbízásokat és a bevételeket, de oda sajnos be kell születni, vagy házasodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!