Mikor régen elvették a parasztoktól Nagyapáinktól a sok földet és erdőt az mikor is lehetett, hogy hívták az időszakot?
Másképpen fogalmaznék. 1948-ra az akkori kommunista párt Rákosi vezetésével átvette a hatalmat. Az ő eszmerendszerük szerint az állam jobb tulajdonos, ezért a földek és az erdők jó részét államosították. A földek esetén termelőszövetkezeteket hoztak létre, itt mindenkinek nyilván volt tartva, melyik terület volt az ő tulajdona, de valójában úgy működött, mint egy gyár, benne a munkásokkal, szakmai vezetőkkel stb. Az erdők művelésére állami intézmények alakultak (zömük ma is olyan - szerencsére). A TSZ-nél döntő különbség volt, hogy a vezetés nem állami kinevezéssel, hanem a tagság választásával történt. Mint ma is látható, diktatórikus központi irányítás esetén azért mindig van mód a befolyásolásra.
Amúgy ez a Rákosi korszakban történt, a Kádár korszakban sok lazítással (háztáji földek - ez lényegében magántermelés volt), aztán ezt 1990-től rövid időn belül szétverték, a hiénák felvásárolták a földeket, sok külföldi kézbe is került.
Ma ott tartunk, hogy számos mezőgazdasági termék esetén, amelyekben akkor világszínvonal voltunk és exportáltunk, ma gyatra minőséget állítunk elő és importálunk. Az elmúlt bő 30 év alatt lényegében minden felszámolódott, ami akkor minőség volt, többségben külföldi kézben és irányítással megy a mezőgazdaság, a hazai termelés kevés és jórészt silány.
Erőszakos TSZ-esítés vagy erőszakos kollektivizálás (bár ez nem csak a földekre vonatkozott, hanem más magántulajdonokra)
"És akkor , hogy miből éltek tovább, hogy lett?"
Erőszakkal TSZ-be kényszerítették őket, azaz be kellett adniuk a földjüket "közösbe". Bár 1948-ban elkezdődött ez a folyamat, de sokáig maradtak a parasztság kezében földek, mert hát nem adták be. Így elhúzódva végül az 50-es évek végén - 60-as évek elején hajtották végre teljesen a kollektivizálást, természetesen nem önkéntes alapon ment ez, hanem erőszakos eszközökkel.
Van, aki ott maradt így is és akkor ezen keretek között dolgozott tovább. De a TSZ-esítéssel párhuzamosan a vidéki társadalom egy jó része a városokba költözött és felhagyva a mezőgazdasággal ott vállalt munkát.
Ha érdekel a téma, itt egy írás pl. a Jász-Nagykun-Szolnok megyei helyzetről: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!