A GDP egy általános mutatószám. Azért izgalmas, mert általában más jóléti mutatókkal együtt mozog, ezért nagyjából alkalmas arra, hogy egy gyors, általános állapot jelzésére. Csakhogy önmagában nem feltétlen jelez pontosan.
Eleve nem mindegy, hogy a nominális vagy a reál GDP-t nézzük (utóbbi az inflációval kiigazított GDP növekedés)
Az adatsorokat megvizsgálva finoman szólva sem rózsás a helyzet. A korábban úgy szidott MSZP kormányok a 2009-es bankválság begyűrűzéséig stabil 4-5% közötti növekedést produkált. A Fidesz kormányok 2013-ig 2%-ot sem, sőt, 2012-ben 2%-os zsugorodást értek el miközben a környező országok mindegyike jobban teljesített. Persze, lehet mutogatni arra, hogy ez még a megelőző baloldali kormányok eredménye, csakhogy 2014 óta is igen ingadozó volt az eredmény, miközben durva pénzbőség volt.
2020-ban a válság évében aztán 6%-os mínusz (Románia pl. megúszta 3,75% mínusszal, Szlovákia pedig 4,36% zsugorodással) Mivel a COVID válság természete merőben más volt, mint a 2009-es bankválságé, a durva esés után persze fel lehetett mutatni jó eredményt 2021-ben, de ebben az ún. bázishatás játszott komoly szerepet: vagyis egyszerűen az, hogy sokkal mélyebbről állt vissza a gazdaság. Összességében így a kiugró adat ellenére növekedett a lemaradásunk a környező országokkal szemben, mert ők ugyan szerényebben, de sokkal jobb helyzetről javítottak.
A válságok megmutatták, hogy a Fidesz nem ért a gazdaságpolitikához. Ha értene, akkor nem ezette volna be, legalábbis biztosan nem ebben a formában az ársapkákat, nem lenne európa-bajnok inflációnk, nem egy kapkodva összerakott, áttekinthetetlen tákolmány a költségvetési törvény, és nem kellene trükközni például a KSH-nak a kereseti adatokkal.
Szóval összefoglalva: A Fidesz az agresszív, bankellenes kommunikációval elrontotta az első 4 évet, pedig kapott jó alapokat ehhez. Elpazarolta az IMF hitelkeretet a MOL megvásárlására. Utána 2020-ig hagyta alulteljesíteni a gazdaságot, miközben folyamatosan rontotta a forint vásárlóerejét, mára pedig európa legdurvább inflációjába kormányozta az országot az amatőr gazdaságpolitikájával.
Eurostat statisztikákat nézve a Real GDP/ capita euróban:
2002-2007 között a 12. helyen voltunk 20%-os növekedéssel. (közben a V3 átlaga 31% volt) (EU átlag 10%)
2002-2008 között a 11. helyen voltunk 21%-os növekedéssel. (közben a V3 átlaga 38% volt) (EU átlag 11%)
2002-2009 között a 13. helyen voltunk 14%-os növekedéssel. (közben a V3 átlaga 34% volt) (EU átlag 6%)
2010-2021 között a 9. helyen voltunk 37%-os növekedéssel. (közben a V3 átlaga 31% volt) (EU átlag 12%)
A válság előtt a szoci kormányok a 2/3-át hozták a lengyel, szlovák, cseh GDP/fő növekedésnek, válsággal együtt a 40%-át.
2010 óta meg beleszámolva a rossz éveket is a többi V4-es ország átlagának a 120%-át tudjuk.
#14 - Nekem kicsit idalizáltnak tűnik, amit listázol, megnéztem az Eurostat adatait. Elsőre összehasonlításban valóban szuper jó eredmények, ráadásul még összehasonlításban is mintha jobbak lennénk. Valami nekem mégsem tetszett, úgyhogy tovább nézegettem az adatsorokat.
Egyrészt mindjárt látszik, hogy 2002 és 2007 között 5 év telik el, 2010 és 2021 között 11. Az átlagolt növekedési ütemek rendre 4 és 3%-ra jönnek így ki. Ettől függetlenül a 3% összehasonlításban valóban egész jónak tűnik.
Ezek reál GDP adatok, megtisztítva az inflációs hatástól, szóval lehet rá rendezni, és elő is került egy furcsaság. Csúszunk vissza. Hiába jobb a relatív növekedési ütem, mára a V4-ek sereghajtói lettünk (nem javítottak egyébként a szoci kormányok sem)
Valami nagyon nem stimmel. Nem stimmelt már a szoci kormányok idején sem. Abba is bele lehet látni a reformokat szitokszóvá degradáló, és azokat aktívan gátló Fideszt, de világos, hogy nem tudta a Fidesz sem megállítani az ország lemaradását. Ha válság van, akkor sokkal nagyobbak a kilengések is. A kérdés pedig ugye alapvetően nem az volt, hogy jobban ért-e a szoci kormányoknál, hanem, hogy ért-e. Mivel a lemaradásunk nőtt, és hátrébb kerültünk a rangsorban még ahhoz képest is, amit a szoci kormányok alatt sikerült elérni, azt gondolom, hogy nem, a Fidesz (sem) ért a gazdaságpolitikához. Ráadásul az eredményeit igencsak megszépíti a rengeteg elköltött EU támogatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!