Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha megnyertük volna a 48-49-es...

Ha megnyertük volna a 48-49-es szabadságharcot, a magyar elit hogyan előzte volna meg a Magyar Királyság szétesését?

Figyelt kérdés

2023. jan. 28. 17:26
 1/6 anonim ***** válasza:
50%
Ha nem keveredünk VESZTES oldalon egy világháborúba, nem lett volna szétesés. 1914-ben sem támogatta a magyar elit a háborúba lépést Szarajevó után.
2023. jan. 28. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez egy jó kérdés. Kossuthnak voltak jó gondolatai, de persze neki is csak utólag.
2023. jan. 28. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdés, szerintem itt nem csak arról van szó, hogy a Monarchia oldalán belekerültünk a háborúba. Csehország vagy Szlovákia is a Monarchia tagja volt, valamilyen szinten mégis győztesnek lettek nyilvánítva. A magyar nemzetiségiek és különösen a románok évtizedek óta, kár 1848 körül fenték a fogukat a magyar területekre, az első világháború utáni időszak pedig tökéletes alkalom volt a megvalósításra, függetlenül attól, hogy Magyarország milyen minőségben vett részt a világháborúban.


Ha 1849-ben megnyerjük a szabadságharcot akkor lehet már otty azonnyomban terüli engedményekre szorulunk. De később biztosan, még a világháború előtt a románok és a szerbek fellázadnak, ne felejtsük, hogy őket ekkor nagy valószínűség szerint Ausztria is támogatta volna. Ugyanakkor elképzelhető, hogy trianoni mértékű területi veszteség így sem lett volna.

2023. jan. 28. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha megnyertük volna, akkor talán nem keveredünk bele a Világháborúba, maximum az Antant oldalán. Ha abszolút nem keveredtünk volna bele, akkor katonailag elég erősek lettünk volna hogy egyben tartsuk az országot. Ha az Antant mellett léptünk volna be, akkor pedig az Antantnak sem lett volna érdeke szétszedni Magyarországot. Már csak azért sem, mert Magyarország katonailag erősebb lett volna a németek meg a Habsburgok ellen mint az akkori Románia.
2023. jan. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

SEHOGY. Hiszen a köztársaságpárti eszmék itatták át a kor politikai és szellemi elitjét, különösen 1849-től, amikor a császár megküldte az Olmütz-i alkotmányt.


Kossuth ezután fogadtatta el a függetlenségi nyilatkozatot, mondták ki a Habsburg-ház trónfosztását és vezették be a korona nélküli "köztársasági címert".


Emellett a kor szellemi elitje is a köztársaságot éltette, Jókai Mórtól Petőfi Sándorig (lásd: Respublika című versét).


A nemesség óvatos ellenállása ellenére is a köztársaságpártiak felé billent a mérleg nyelve 1849-re. Ha a ruszkik nem fojtják vérbe a szabadságharcot, a Habsburgok megsegítésére, akkor bizony a köztársasági államforma győzedelmeskedett volna, már csak azért is, mert lehetetlen lett volna Habsburg trónigény mellett más házból hozni uralkodót, a rojalista nemesség és főpapság maradéka pedig hallani sem akart más megoldásról mint Habsburg uralkodóról, az 1687-es pozsonyi országgyűlés, jogilag valóban érvényes rendelkezése szerint (amelyben a magyar nemesség lemondott a szabad királyválasztás jogáról a Habsburg ház javára, méghozzá örökre, a ház mindkét ágának teljes kihalásáig - amely máig nem történt meg, ugyebár, sőt...).

2023. jan. 28. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem biztosan megelőzte volna. Az asszimiláció lassan eredményeket ért el, kezdtünk magyarosítani, a szomszédos államok azóta őrült eredményeket értek el 100 év alatt. De mondjuk, hogy mi nem. Akkor elvileg legfeljebb a szlovák területek szakadtak volna el mára, ott volt egy tömbben egy etnikum, viszont ők nem igazán akartak elszakadni akkor, lehet, hogy ma sem akarnának annyira. Meglehetősen gyenge terület, gyenge nemzettudattal, történelmi múlt nélkül. De az sem biztos, hogy ma ott sok szlovák élne, akkor még rengeteg magyar, német volt. A többi terület nem szakadhatott volna el, nagyjából a népesség fele magyar volt ott, nem voltak egy tömbben, ahol voltak, az a ruszinok, de az egy túlságosan kis terület.

Viszont lehet, hogy a VH-ba így is belesodródtunk volna ugyanazon az oldalon, lehet, hogy a németek akkor is tudtak volna zsarolni minket, illetve féltünk volna a szláv-román igényektől. És ott van a 2. vh, még ott is veszíthettünk volna területet, ha belesodródunk valahogy. Láthattuk, hogy pl. a románok mindkétszer területeket nyertek, mert jó ütemben álltak át.

2023. jan. 28. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!