Helyesen állapítja meg Nagy Márton miniszter, hogy az áruhiányt a boltok gerjesztik, a hatósági ársapka nem hibás ebben?
Amióta lézetik hatósági árazás, azóta tudható, hogy árúhiányt okoz. Maga a konstrukció szar, válsághelyzetre jó, nem sima hétköznapokra.
Szóval nem, nem helyesen mondja, a hatósági ár miatt van árúhiány.
A bevezetésekor megmondta minden értelmes ember a kommunista hatósági árazás áruhiányt okoz.
Ebből is látszik a fideszesek közt nincs értelmes ember.
Az ársapka önmagában mindenképpen garantálja a hiányt, hiszen általános közgazdaságtani tétel, hogyha egy árunak alacsonyabb az ára, akkor többet vesznek belőle. De mivel az ársapka úgy van meghatározva, hogy azt csak veszteségesen lehet eladni, ezért a kínálat nem tudja tartani a lépést a kereslettel.
Az ársapka nem ördögtől való találmány, olyan esetekben, ahol egy adott kritikus árucikk (pl. energia, víz, alapvető élelmiszerek, stb) hiányterméknek számít, árcsökkentő intézkedések nélkül bizony el fog szállni az ára. Az ársapkának akkor van értelme, ha más eszközökkel már nem lehet megfizethető szintre csökkenteni az árakat, viszont itt jön az orbitális nagyságú DE: ha az ársapka mellé nincs olyan jellegű korlátozás, amely magát a hiányt is kezeli, akkor az ársapka csak ahhoz vezet, hogy pár szerencsés emberen kívül, akik felvásárolják az elérhető készletet, SENKI nem fog hozzáférni a kritikus fontosságú árucikkekhez. Ha a hiányt nem lehet közvetlenül orvosolni, akkor a hozzáférést kell valahogyan korlátozni: például azzal, hogy limitálják, hogy egy adott személy mennyit vásárolhat az adott árucikkből (pl. jegyrendszer), vagy várólistákat létrehozni, ha kevésbé akut szükségességű az árucikk (pl. A szociális alapon nyújtott vagy önkormányzati/állami tulajdonban lévő bérlakások is így működnek a legtöbb országban).
Ami garantáltan nem működik, hogy az állam kijelenti, hogy mostantól ennyibe kerül egy adott árucikk, és ezzel le is zárják a témát. Az ársapkából eredő hiánnyal is kezdeni kell valamit, különben az csak súlyosbítja a helyzetet.
Egy bolt alapvetően profit alapon működik, a lényeg hogy meglegyen havonta egy bizonyos összegű nyereség. A legtöbb cég előre megsaccolja mennyi profitnak kell meglennie minden hónapban, ehhez igazítják az árakat.
A válság előtt egy multinak volt mondjuk x összeg profitja, jött a válság, nőtt a benzinár, nyersanyag ár stb stb, és ennek megfelelően emelték a termékeik árát, pont olyan mértékben hogy a korábbi hozott válság előtti nyereségi szintet el tudják érni.
A multik nem veszik ki a részüket a válságból, ezt max a kiskereskedők érzik, a nagy cégek nem, ők pontosan ugyanolyan nyereséget kaszálnak mint válság előtt vagy akár még többet. Jó példa erre a MOL ami rekord nyereséggel zárt ősszel, közben az emberek meg hüledeztek a benzinárakon. Megtehette volna a MOL hogy olcsóbban adja, de a profit fontosabb volt mint a társadalmi szolidaritás.
Nagyjából igy működnek az áruhiányos boltok is, egyszerűen az ársapka miatt nem éri meg nekik anyagilag kirakni azokat a termékeket. Tehát ebben van igazság hogy a boltok gerjesztik, viszont a boltok az ársapka miatt csinálják ezt amit meg a kormány gerjeszt. Ennél sokkal okosabb lett volna eltörölni a termékek ÁFA-ját, úgy a boltok profitja is megmarad, az emberek is jól járnak, olcsóbban vásárolnak, aki nem jár jól az a Fidesz, Orbán és a haverok meg szeretnek jól járni az a baj, ezért szívsz most.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!