Mi az oka a forint folyamatos erősödésének az euróval és a dollárral szemben?
Ha 300 ezret keresel és azt mondják, hogy holnaptól csak 200-at fogsz
de 1 hónap múlva felemelik a fizetésed 25%-al 250-re, akkor te tapsolni fogsz örömödben, hogy mekkora emelést kaptál?
"Kérdező, hogy jött ki neked a 10-20%?"
Kivonta a kilencvenből a pénteket.
#10 Beavatkoztak? Ugyan mivel?
A kormány ugyan előidézte a forint gyengülését és az inflációt, de ellene nem tett semmit, azok már természetes folyamatok. A választások előtt rengeteg fedezetlen pénzt öntött a lakosságra, azok meg elkezdtek vásárolni. Mivel alapvetően importált dolgokra költötték a pénzt (miközben a külkereskedelmi mérlegünk régóta nem látott mínuszban volt), ezért rengeteg forintot kellett átváltani euróra, hogy az importált csecsebecséket ki tudjuk fizetni, ami hatalmas forint kínálatot okozott a piacon. Természetes, hogy erre a forint árfolyama a béka feneke alá süllyedt. Az értéktelen forint miatt viszont az infláció is vágtázni kezdett, elértéktelenítve a lakosság készpénz állományát és megtakarításait. Amiből aztán szép ár-bér spirálba kezdünk zuhanni. A lakosság reakciója pedig a vásárlások visszafogása volt (pénzben ugyan többet költöttünk mint 21-ben, de mennyiségben kevesebbet, köszönhetően az elszálló inflációnak). Ezek után szintén egy természetes dolog, hogy a drasztikusan csökkenő kereslethez kielégítéséhez sokkal kevesebb forintot kell euróra váltani, így a külkereskedelmi mérlegünk is kezd helyre rázódni és vele párhuzamosan ismét erőre kap a forint. Nagyjából a 380-as szint közelébe várják majd az árfolyamot, hacsak valami orbitális hülyeséggel elő nem rukkol ismét a kormányunk.
13: Nem csak az inport-export, vagy a kereslet-kínálat egyensúlytól függ (mert van, amikor csak a keresleti, vagy csak a akínálati oldal önmagában manipulálja az árakat, árfolyamokat), hanem attól is, hogy milyen befektetési lehetőségeket, milyen kamatú kötvényeket kínálnak az adott országbeli bankok abban a pénznemben, mekkora a devizatartaléka az országnak, hogy abból tudjon váltani a pénznemére ha szükséges, mekkora a bizalom a pénzem iránt, mennyi más országbban dolgozó váltja az ország pénznemére a más devizában kapott jövedelmét és még sok más tényező, ami bizonyára kimaradt.
Az árfolyamot különböző jósok, befektetőcégek, bankok a jövőben 350-re, 380-ra, 425-re, 450-re és 500-ra várják. Az majd később derül ki, hogy ezek közül melyik lesz a tartós és hogy hol lesz az alsó és felső ellenállási szint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!