Támogatnátok a jelenleg érvényben lévő szólasszabadságra vonatkozó törvények liberalizálását és/vagy eltörlését ?
Egész konrétan támogatnátok e azt hogy a jelenleg érvényben lévő holokauszttagadásra , közösség elleni uszításra , becsületsértésre , rágalmazásra , rémhírterjesztésre ,stb. , vonatkozó törvényeket liberalizálják és/vagy akárcsak eltöröljék ha lenne ehhez kellő politikai akarat ?
Továbbá ( csak a kérdés kedvéért ) induljunk ki abból hogy egy ilyen típusú szólásszabaságra vonatkozó törvényeket liberalizáló és/vagy eltörlő törvény módosító csomag olyan módon valósulna meg hogy továbbra is lenne joga az embernek beperelni valakit ( mondjuk ) becsületsértés miatt , tehát csupán az lenne a lényeges különbség hogy nem lenne büntetőjogi következménye a becsületsértésnek illetve az összes többi azelőtt büntetőjogi következménnyel járó szólasszabadsággal kapcsolatos megnyilvánulásnak ...
Igazából ez nemcsak a jogszabályokon, hanem a joggyakorlaton is múlik.
Én a következőt tartanám helyesnek:
Csak az legyen büntetendő, ha valaki egy konkrét személy vagy csoport elleni gyűlöletre uszít. Tehát kb. arra gondolok, amit manapság gyűlöletbeszéd tilalmának neveznek.
Ebből adódóan:
A holokauszt-tagadás ne legyen büntetendő.
A zsidókra, cigányokra vagy másokra vonatkozó degradáló, lealacsonyító, őket rossz színben feltüntető (pl. pénzéhesnek, naplopónak nevező) általánosító megjegyzések se legyenek büntetendők. Újságcikkek utáni kommentekben sem, vagy saját FB-oldalra kitett vélemény esetén sem.
Ugyanakkor legyen továbbra is büntetendő mondjuk egy olyan jellegű megjegyzés, hogy a zsidókkal ugyanazt kéne most is csinálni, mint amit Hitler csinált. Vagy egy olyan felhívás, hogy tegyük velük ezt.
A becsületsértésnél, rágalmazásnál az 1990. utáni, Sólyom László vezette Alkotmánybíróság álláspontját tartom helyesnek: ez éles különbséget tesz közszereplő és nem közszereplő között. A közszereplőnek lényegesen többet kelljen eltűrnie ebből a szempontból. El kelljen viselnie a becsmérlő, akár trágár módon megfogalmazott véleményt is - akár kommentekben, akár magukban a cikkekben is. Ugyanakkor a valótlan állításokért lehessen jogi elégtételt venni kb. úgy, ahogyan ma is lehet.
A rémhírterjesztést viszont kőkeményen büntetném. Aki nem tud bizonyítani olyan állítást, ami a lakosság jelentős részében veszélyérzetet kelt, az legyen büntetve. Megjegyzem, itt nagyon ügyelni kell a vélemény és a tény különválasztására. A vélemény nem büntetendő, a hamis (és veszélyérzetet keltő) tényállítás viszont igen. Írok két példát, hogy mire gondolok:
1. Valaki azt írja, hogy terheseknek beadott covid elleni védőoltás autizmust okoz(hat) a születendő gyerekben. Ez tényállítás, vagyis ha nem tudja bizonyítani, akkor rémhírterjesztés, annak jogi következményeivel együtt.
2. Valaki azt írja, hogy a zsidók jelentős földvásárlásba kezdtek Magyarországon, aminek nyilván az a célja, hogy országunk édesvízkészlete fölött ők gyakorolhassanak ellenőrzést. E mondat első fele egy tényállítás, aminek okát a szerző saját véleménye szerint magyarázza. Tehát az, hogy a zsidóknak ez lenne a célja, az vélemény, épp ezért nem büntetendő akkor sem, ha sokan elhiszik ezt és veszélyérzetet kelt bennük.
Nyilván sokszor nehéz a különbségtétel, erre valók a bíróságok, hogy ők döntsenek vitás esetekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!