A magyar kormánynak mi a véleménye az euró bevezetéséről?
Kérdező
0 2004-es belépést az első Orbán kormány alatt készítették elő és a csatlakozást is támogatták, az egyik kötelezően vállalt feltétele pedig a csatlakozásnak, hogy majd be kell vezetni az eurót. Tehát az Orbán kormány már akkor támogatta ennek bevezetését amikor még nem is voltunk uniós tagok.
Csakhogy az általuk teremtett és a csatlakozás (2004) idején ismert gazdasági helyzethez képest nem javulás következett be 2004 után, hanem romlás, visszaesés. Az eredetileg 2008-2009-re tervezett euró bevezetést a gyurcsány kormány tolta ki először 2010 utánra, majd utána még a határidőt is eltörölték, mert annyira látszott hogy nem fog megfelelni az ország a bevezetés feltételeinek.
A 2010-es kormányváltáskor nem volt téma az euró bevezetése, akkor a túlélés volt a kérdés a devizaválság közepén. A 2013-as időszaktól lett újra kérdés amikor az ország ismét gazdasági növekedésbe kezdett.
Azonban a gazdaság kilábalásához olyan pénzügyi eszközöket, olyan intézkedéseket kellett használni amik pont azért voltak lehetségesek mert nem voltunk az eurozóna tagjai. A helyzet azóta sem változott. Az ország gazdasági állapota ugyan jelentősen javult a 2019-es pandémiáig és sok tekintetben megfelelt volna az euró bevezetésének szabályainak, ellenben a kormányzat tudta, hogy akkor olyan intézkedésekre kényszerülnének más elvárások teljesítéséhez, amikkel ez a javuló tendencia nem lenne fenntartható. Magyarul pont amiatt sikerült javítani a gazdaság állapotán mert nálunk saját valuta van és nem euró, és ha eurót vezetnének be akkor csökkennének a lehetőségek. Így azóta nem is volt szándék az euró bevezetésére.
Közben volt pandémia, van az energia álság és ahogy a 2010-es devizaválság megmutatta hogy az államcsődtől nem véd az eurozóna tagság - görögöket sem védte - csak a kilábalást teszi nehezebbé és az országot kiszolgáltatottabbá (befagyasztották az emberek megtakarításait és egy határ felett elvették a bankban levő pénzeiket, hogy legyen miből fizetni és elmaradjon a tényleges csőd, az ország kénytelen volt az állami vagyont eladni a többi eurozóna tag kényszerítésére, míg az eurozóna jól teljesítő tagjainak hatalmas károkat okozott hogy a görögöket megmentsék a csődtől) - most az is kiderült, hogy az inflációtól sem véd meg. Az eurozóna tagoknál is rekord magas infláció van, az észtek voltak eleinte az infláció növekedés élén.
A vállalás ott van, MAJD eu tagként nekünk is eurót kell bevezetni, de az sehol nem volt megszabva, hogy mikor. A bevezetés akkor időszerű ha az hasznot hoz az országnak és nem árt. Jelenleg ez nekünk nem hozna hasznot, így a kormányzat nem is akar megfelelni a bevezetés feltételeinek.
A horvátoknál éppen most folyik az átállás és ahogy minden országban, így náluk is extrém áremelkedéseket okoz, mert a kuna/euró átváltásakor az árcédulákon nem meglepő módon a kereskedők, termelők mind felfelé kerekítenek és nem lefelé. A horvátok azonban alapvetően a turizmusukból élnek, számukra kézzel fogható előny ha a bevételüket jelentő turisták a saját pénzüket költhetik náluk átváltás nélkül. Hogy ez hosszabb távon előnyt jelent-e a gazdaságuknak azt ma még nem lehet tudni, remélhetőleg igen. A szlovákoknál azonban a várt stabilitás mellett a gazdasági növekedést viszont visszafogta az euró.
Köszönöm a válaszokat.
Külön köszönet a #6-os kommentelőnek a részletes magyarázatért!
"Csakhogy az általuk teremtett és a csatlakozás (2004) idején ismert gazdasági helyzethez képest nem javulás következett be 2004 után, hanem romlás, visszaesés."
Fordítsuk ezt le ősmagyar nyelvre: A magyar faj életében az Eu csatlakozás olyan negatív következményeket hozott, melyek visszafordíthatatlanul megindították a lejtőn lefelé.
#8 Ez így nem helyes. Nem az eu csatlakozással volt a baj, hanem azzal a kormányzattal akik akkor az országot vezették.
A Medgyessy kormánynak már 2004 előtt sem sikerült normálisan irányítania a magyar gazdaságot, az Orbán kormánynak azonban még a devizaválságban is sikerült 2010-t követően utólag lehívni az uniós pályázati keretből hatalmas összgeket.
A csatlakozásunk lehetett volna pozitív is ha nem egy rossz, alkalmatlan és a külföldi cégeket, pénzembereket, bankokat kiszolgáló vezetés van az ország élén. Egyedül Magyarország volt a 10 csatlakozó országból az amelyiknek a gazdasága nem növekedett hanem szűkültek a lehetőségek az uniós pénzek elérhetőségével 2004 után.
#4 azért hogy ne sirjon a fajtiszta szád Trianon miatt
a többieknek meg gazdaságilag hasznos
nem beszélve a devizahitelesekről, ha akkor bevezetik az eurót, senki nem bukott volna rajta
csak sajnos az elmúlt 30 évben pár rmberen kívül senkit sem érdekelt az ország vagy a lakói sorsa, csak az hogy megtömje a zsebét
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!