Hogy alakítanád át a bérpolitikát?
Az mennyire lenne hülyeség hogyha a bevétel vagy nyereség alapján szabnák meg a minimálbért tehát mondjuk a nagy multiknak minimum 400 ezer ft nettót kéne fizetni, a kicsi cégek adokedvezményt kapnának, annyival megkéne növelniük még pluszba a minimálbért és a multik miatti bérfejlesztes idővel megnövelné annyira a forgalmukat, hogy szépen lassan felzarkoztatnank azt a szektort is, de fokozatosan, hogy ne menjenek tönkre? Később a multiknak is lehetne csökkenteni az adoterheit, és a kicsik is atvallalnanak valamennyit, nem az állam nyereszkedése lenne a cél.
Először olyan cégeknél kellene növelni a bért amik nem inflálhatják el a bérnövekedést, mert nemzetközi áraik vannak, pl. autogyar, ezeknek ki kell hatni a többiekre. Persze nem olyan bért kelljen fizetniük mint otthon, nyilván, legyen értelme itt lenniük, de ne is a negyedét mint most. A fizetést pedig a multiknak euróban kéne megadniuk, a forint inflációra se lehetne így rájatszani, a beérkező devizát az állam váltaná be, a forint is erősödne tőle.
Vállalatonként meghatározni a minimálbért túl bonyolult és sajnos arra ösztönzi a vállalatokat, hogy rejtsék el a bevételeiket, ami onnantól kezdve nemcsak a nyereségadót csökkentené, hanem az emberek fizetését is és az abból származó állami járulékbevételeket is.
"A fizetést pedig a multiknak euróban kéne megadniuk, a forint inflációra se lehetne így rájatszani, a beérkező devizát az állam váltaná be, a forint is erősödne tőle."
Ez viszont tetszik. A forint folyamatos romlása miatt ugyan jó volt az exportunk, de a német multik 10 évvel ezelőtt is 400 eurót fizettek és ma is 400 eurót kellett csak fizetniük, mert Ft-ban ez viszont már emelést jelentett a magyaroknak. Talán annyival egészíteném ezt ki, hogy a fizetésük az euróhoz legyen kötve, ne kelljen feltétlenül euróban is kifizetniük. Így a forint romlásán felül fizetnének béreket, a forint árfolyama pedig megmarad szabad mozgástérnek a jegybanknak, hogy most mit akar kezdeni vele.
Illetve még átalakítanám a 25 éven aluliaknak járó SZJA mentességet. Ahelyett, hogy a fiatalokat arra ösztönöznénk, hogy ne tanuljanak, hanem minél előbb dolgozzanak (szerintem ez írtó káros), ahelyett pályakezdőkedvezményt kellene adni. Függetlenül attól, hogy 16, 20, vagy 25 évesen kezded meg a munkát (nyilván minél többet tanulsz, annál később), első 3-5 éved SZJA mentes lesz. Egyből megjönne sokak kedve, hogy továbbtanuljanak és jobban teljesítsenek a munkában a magasabb bérezés reményében.
Bizonyos cafeteria elemeket viszont úgy megadóztatnék, mint a huzat. Ez már az állami szférában is rettentően idegesített, hogy ingyen tankolnak, k*rva olcsó gundel kaját kapnak, ilyen szálláskedvezmény, olyan anyám kínja stb. Adjanak nekik inkább +1 milliót aztán osztja be, de nem kell senkit sem elárasztani ingyen cuccokkal.
A cafeteriaval nekem nincs bajom, kevésbé tűnik infláció generálónak, mintha sima ingyen pénzt adnának, persze lehet csak hülye megérzés, a 25 éves szja-ról kifejtett gondolatod abszolut helytálló, az egyetemistákat szopatják ezzel is.
"Vállalatonként meghatározni a minimálbért túl bonyolult és sajnos arra ösztönzi a vállalatokat, hogy rejtsék el a bevételeiket"
Biztos meglenne annak a módja, hogy ezt elharitsuk. Adocsalassal kell egyenértékűvé tenni.
Az összes multit kikergetném
A multi hívőket lecsuknám
És az ország végre önrenselkezésbe és fenntartásba kezdhetne
A sok tini meg a diszkózás és ophonenyomogatás helyett memne segíteni apunak anyunak a földre
"Az mennyire lenne hülyeség hogyha a bevétel vagy nyereség alapján szabnák meg a minimálbért tehát mondjuk a nagy multiknak minimum 400 ezer ft nettót kéne fizetni"
A nyereség ingadozik. Hogyan tudod összeegyeztetni a céget, akinek a nyeresége 10 millió, azzal akinek 100 millió, ha méretben a két cég mondjuk ugyanakkora?
Eltérő szektorok eltérő nyereséget tudnak összehozni.
Ahogy eltérő szektorok és méretek eltérő kiadásokkal rendelkeznek. Vegyük a mostani rezsicsökkenés megszűnést. Egy multiknak sokkal jobban "fáj", mivel sokkal nagyobb irodát, raktárat épületet kell felfűtenie a dolgozóinak.
"Először olyan cégeknél kellene növelni a bért amik nem inflálhatják el a bérnövekedést, mert nemzetközi áraik vannak"
Viszont ennek az a hátránya, hogy akkor pl nálunk is azt az árat tartják majd meg. Nem váltják át forintra az összeget, mert az elinflálódna, hanem azt mondják, hogy mindig mondjuk 10 ezer euró a kocsi ára.
Ez pedig azoknak mindenképp rossz, aki országon belüli cégnél helyezkednek el.
"Persze nem olyan bért kelljen fizetniük mint otthon, nyilván, legyen értelme itt lenniük, de ne is a negyedét mint most"
Ezzel nem lett volna baj, ha az árak nem zárkóznak fel a fizetésekhez.
Eredetileg alacsonyabb volt itt a bér és az árak is. Mostmár az árak nem azok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!