A 80-as években milyen fajta szórakozóhelyek voltak?
1966-ban születtem, így a kérdéses időszaknak lehet mondani, hogy aktív részese voltam, mint buliba járó fiatal.
Mások voltak a trendek, de nem igaz az, hogy a rendőrök minden szórakozóhelyen erőszakosan léptek fel... megvolt rá az esély, ezért az üzemeltetők próbáltak rendet tartani, hogy ne razziázzon ott rendszeresen a karhatalom, de arra némi esély mindig volt.
Csakhogy az akkoriban annyira megszokott volt, hogy egyszerűen tudomásul vettük, ha fél órára, órára leállt a zene, igazolások voltak. Semmi rendkívülit nem láttunk abban, ugyanis az utcán sétálva is megvolt az esély annak, hogy igazoltatnak bárkit, de inkább az átlagtól eltérő megjelenés, viselkedés miatt ellenőrizték, tanul-e az illető, vagy van munkahelye, hol lakik, stb. Ekkor még büntetendő volt a KMK (közveszélyes munkakerülő).
Tehát az hozzá tartozott a bulizáshoz, hogy lehet razzia is, de attól függetlenül sokkal több volt a lehetőség a bulizásra, pénteken, szombaton tömegek mozogtak a különböző helyek között.
Hétköznapokon a "holnap munkanap lesz" szabály miatt a vendéglátó helyek többségének 22 órakor be kellett zárni, a péntek és a szombat azonban a bulik napjai voltak a szórakozóhelyeken.
Itt rögtön tenni kell egy kitérőt, ugyanis a '80-as évek elején még dübörög a rock korszak, de a koncertek jellemzően nem zárt szórakozóhelyeken történtek, hanem sok településnek volt arra kialapított, körül kerített parkja, ahol a koncerteken sokszor több ezres tömeg is összegyűlt.
Az ilyen rendezvények nem napi szinten voltak, az komoly eseménynek számított, és ott sokféle ember összeverődött, amire valóban ugrottak a rendőrök is, és az se volt mindegy, hogy melyik zenekar koncertje az. Tavasztól őszig a szabadtéri koncertek napja lehetett hétköznapokon, és az rendszerint az éjszakába nyúló, hangos esemény volt, valóban kedvelt vadászterülete a rendőrségnek is.
Visszatérve a zárt szórakozóhelyekhez, a magyar vendéglátás folyamatosan hanyatlott már 1945-től.
A '70-es években még nagyon sok kis vendéglőben is volt élőzene, ahol komplett zenekarok, vagy zongorista muzsikált, a '80-as évek végére ezek a helyek vagy élőzene nélkül vagy szintetizátoros "egy személyes zenekarrá" sorvadtak, mára már az a műfej lényegében kihalt, de a '80-as években még létezett az is.
A '90-es évek elején mondta egy pincér ismerősöm, hogy Magyarországon nincs olyan, hogy vendéglátás, az elveszett, etetés-itatás van.
Ezzel egyet is tudok érteni, akkoriban még dolgozott néhány öreg vendéglátós, akik 1945 előtt is vendéglátóutak, és teljesen másképpen bántak a vendégekkel, náluk a vendég volt az úr.
Tehát a lényeg, hétvégenként a fiatalok jártak szórakozni, fontos közösségi tér volt, ott ismerkedtek.
Viszont nem a mostanság hatalmas hodály-szerű discókra kell gondolni, hanem a településen lévő szórakozóhelyek teltek meg, voltak törzshelyek, amelyeket az este folyamán szinte menetrendszerűen látogattak végig a kis társaságok, és volt 2-3 nagyobb "központ" ahol a különböző irányból érkezők összefutottak.
Ebből kifolyólag az utcákon is élénk forgalom volt, esetenként bizony "randalírozással" is.
Volt olyan hely, ahol élőzene szólt volt, ahol DJ, szalagos magnó, és az utóbbiak egyre több teret hódítottak, és a '80-as évek közepén a "videó-diszkó" korszak is berobbant, amit a mostani fiatalok talán furcsállanak is.
Megjelentek a videómagnók, de az a többség számára elérhetetlenül drága volt, és a filmeket se nagyon lehetett hozzá kapni, csak a feketepiacon.
A rossz minőségű filmeken se szinkron, se felirat, egy narrátor monoton hangon rámondta a szöveget a film alá, vagy még azt sem.
Lényegtelen is, mert a videodiszkókban a filmeken nem volt hang, a TV-ken ment a film, és szólt a tánczene, aki nem táncolt, nézhette a filmet.
Ebből lett a hong-kongi akciófilmek fénykora nálunk, ahhoz lényegében hang sem kellett, a látványra épültek (mellesleg a karate-mánia időszaka is volt)
Kemény drogokhoz akkoriba nem igen lehetett hozzájutni, az nem tartozott a bulizáshoz. Alkohol, cigaretta... akim nem volt 18 éves az azért aggódhatott, hogy nehogy a rendőr bácsi két pofon kíséretében haza küldje.
Aki elmúlt 18 éves, és nem valami rendszer ellenesnek nyilvánított buliba ment el, rendben voltak a dolgai (munkahely, megjelenés, viselkedés) nem igazán kellett a rendőrtől félnie, tény, hogy voltak atrocitások is, de nem az volt a jellemző, ha a "falu bikája" kapott azon inkább csak röhögött a többi a háta mögött.
A rock koncerteket sem verték szét minden alkalommal, de ott már valóban voltak komolyabb atrocitások.
#6
Ez igen! Amúgy adom a 80as éveket. Mindenkinek csemegebajusz betűrt inggel, lányok otthonkában csapatják a denszet, sehol egy Cé... Full jó világ volt.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én most vagyok fiatal és néha irigykedem a nagymamám fiatalkorára.
Emlékszem, hogy mennyit jártak nagypapámmal bálba, születésnapokra. Átlagos, hátköznapi életet éltek, de mindennek megvolt a maga varázsa. Volt egy közösség, nem a telefonjukat bámulták, hanem beszélgettek egymással, mindig voltak érdekes sztorik/pletykák. A mostani fiataloknak nagyon sok mindenre van lehetőségük, egy csomó szórakozóhelyre elmehetünk, utazhatunk, de minden olyan gyors és bizonytalan. Az emberi kapcsolatok túl gyorsan cserélődnek, minden eldobható lett. Nem mondom, hogy a kapitalizmusnak nincsenek előnyei, de sokkal nehezebb most állandó kapcsolatokat, állandó munkahalyet, állandó anyagi bevételt és életkörülményeket fenntartani.
Bocs, az offért, csak ezen most eléggé elgondolkodtam.
#14#
Az a sajnálatos tendencia, amiről írsz, és valós, nem azzal áll összefüggésben, hogy milyen a politikai vezetés.
Tekintsünk most el a szélsőségesen elzárt esetektől, mint pl Észak-Korea, vagy régebben Kuba, és még néhány zárt ország volt, a világ globálisan változott, változik.
Nem kivételek ez alól a nyugati demokráciák sem, sőt a tendencia ott még gyorsabb. Az ipari forradalom is jelentős változásokat hozott az emberiség életében, a 21. század eleje pedig a számítástechnika forradalma, teljesen átformálta a közösségi életet is.
A változás azonban folyamatos volt, annyi történt, hogy az utóbbi évtizedekben robbanásszerűvé vált a technikai fejlődés, ami az emberek többségének mindennapjaira is kihat körülöttünk már alig van olyan, ami nem digitális.
Viselkedésformák épültek rá a digitális világra, szinte megszűnt a személye kapcsolat tartás, az sokszor kimerül annyiban, hogy felraknak egy posztot valamelyik közösségi portálra, amit majd lájkolnak... ezt csinálják mindenhol, ez nem magyar jelenség.
A most felemlegetett '80-as években is téma volt , hogy "régen mennyivel összetartóbb volt a közösség".
Minden bizonnyal összetartóbb volt, mert rá is voltak kényszerülve egymás segítésére, no meg az ember akkor is egy alapvetően kíváncsi lény volt, és amikor még sem tévé, sem rádió nem volt, híreket, információkat a közösségi rendezvényeket lehetett csereberélni: vásárokon, bálokon.
A bálok, vásárok, fontos, de ritka, ünnepi események voltak, de a közösségi összejöveteleknek megvolt a "hétköznapi" módja, fonóba jártak, vagy egyszerűen csak meglátogatták egymást.
Nagymamám még gyakran mondogatta, "tanyázzál", "tanyázz le", ami azt jelentette, "üljél le, és mesélj valamit, mit tudsz, amit én nem".
Ez már régen megszűnt, a média mindenki számára elérhető, sokan azt sem tudják, ki lakik a szomszédban.
Visszatérve oda, hogy ez nem új folyamat, én már a '80-as években elkezdtem ezen elmélkedni, hogy milyen látványosan változik az emberek egymáshoz való viszonya, és az milyen jól lekövethető a korra jellemző táncokat figyelve.
Azóta eltelt még néhány évtized, és most ott tartunk, hogy a fiú, és a lány, nemhogy nem is érnek egymáshoz, sokszor semmi kapcsolat nincs, a tánc tömegrendezvényeken is egyéni akció lett - így működik a társadalom is.
Diszkó kb minden sarkon volt, szó szerint. A legtöbbbétteremben esténként rendszeresen volt élőzene, vagy csak simán tánc zene. Ez nem diszkó jellegű volt, de lehetett táncikálni. Voltak bárok is. Volt több mozi is. Mostanra kb semmi nincs.
Anno 80-as évek végén 90-es elején volt olyan disco, ami hétköznap is minden este üzemelt. Bár a legtöbb csak hétvégén, de lehetett válogatni, minimum 10 db volt, itt a környéken, pedig nem Budapest.
Most sehol semmi. Egy még talán működik valahol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!