Mit kell tudni Medgyessy Péterről, milyen volt a megítélése az ő korában, milyen most, és milyen politikai hagyatékot hagyott hátra?
A rendszerváltás előtt Németh Miklós kormányában volt miniszterelnök-helyettes. Pénzügyi szakember, a rendszerváltás után a Horn-kormányban volt Bokros Lajos után pénzügyminiszter. Annak ellenére, hogy a Bokros-csomagon alig enyhített, sokkal finomabb stílusa miatt jóval kisebb társadalmi ellenállás mellett lehetett a programot véghez vinni. A 2002-es választási kampány előtt az MSzP-ben nagy volt a tanácstalanság, ki legyen a miniszterelnök-jelöltjük. Végül Medgyessyre esett a választás, aki akkor nem is volt az MSzP tagja. A választási eredmény alapján az MSzP az SzDSz-szel együtt tudott kormány alakítani. A Medgyessy-kormány be akarta váltani választási ígéretét, a közalkalmazottak átlagosan 50%-os béremelését. Kétségkívül nagy lemaradásban voltak a közalkalmazotti bérek, de ettől az intézkedéstől másfél éven át elszaladt a költségvetési hiány. Utána is a pénzügyi politikát következetlenség és ügyetlenkedés jellemezte. Ekkor László Csaba és Draskovics Tibor voltak a pénzügyminiszterek. Az SzDSz is elégedetlen volt a pénzügyi tétovasággal és végül Csillag István gazdasági miniszter leváltása koalíciós válságot okozott, ami miatt Medgyessy 2004. nyarán lemondásra kényszerült.
Utána két jelölt volt a min.elnöki pozícióért az MSzP-n belül: Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszter, és Kiss Péter munkaügyi miniszter. A pártvezetőség Kiss Pétert támogatta, azonban a küldöttgyűlés mégis Gyurcsányt választotta meg. Így lett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Medgyessy Péter után.
Medgyessy utána nem lett többé miniszter, 2006-ban visszavonult az aktív politizálástól.
Milyen politikai hagyatékot hagyott hátra?
Nos, a rendszerváltás előtt reformer MSzMP-snek számított. A Horn-kormány idején pénzügyminiszterként megmutatta, hogy Bokros Lajosnál sokkal finomabb stílussal jóval kisebb társadalmi ellenállás árán meg lehet tenni kellemetlen megszorító intézkedéseket, amelyek alapvetően (tehát Bokros és Medgyessy intézkedései együttesen) növekedési pályára állították a gazdaságot, amelyet az első Fidesz-kormány folytatott és learatta a növekedés gyümölcseit is. Ehhez képest nagy csalódás volt, hogy miniszterelnöksége idején pont pénzügyi területen nagy fiaskók történtek, és végső soron úgy mondott le, hogy a költségvetés lényegesen rosszabb helyzetben volt, mint 2002-ben, amikor hatalomra került. Talán a határozottság hiányzott belőle, hogy az MSzP-n belüli lobbistákkal komolyabban szembe szálljon. Talán az SzDSz és az MSzP között nem tudott elég ügyesen lavírozni. Mindenesetre miniszterelnökként inkább kudarcnak nevezhető a ténykedése, mint sikernek.
Ez volt a legnépszerűbb beszéde:
Alig egy hónapja volt egy meglepően jó interjú vele az indexen. Érdemes elolvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!