Hogyan jön ki az inflációs matek a 20% mikor minden majdnem duplája?
Úgy, hogy az infláció nem azt jelenti, hogy x termék mennyivel drágult.
Példaképp, ha egy 1000 forintos termék gyártásához a beszerezhető alapanyag mennyisége felére csökken, kb a duplájába fog kerülni ugyanaz a termék, akkor is ha az infláció 0% lenne.
Úgy jön ki az inflációs matek, hogy a standard inflációs kosárban rengeteg termék van és ezek közül nagyon soknak az ára nem változott( vagy csak elhanyagolható mértékben ) ami az össz átlagot lefelé húzzák. A hatósági áras termékek pl üzemanyag és energiahordozók is lefelé viszik az átlagot. Más európai országokban ilyen nincs, így amikor azzal büszkélkedtünk hogy mégiscsak jobbak vagyunk mint mások, akkor arra azért volt lehetőségünk mert másoknál az energiahordozók árai lőttek ki míg nálunk minden más.
De a KSH is úgy fogalmaz:
"2022. szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 20,1%-kal meghaladták az egy évvel korábbit."
Tehát ez az össz átlag, 20,1%. Ezen belül pedig:
"12 hónap alatt, 2021. szeptemberhez viszonyítva:
Az élelmiszerek ára 35,2%-kal emelkedett, ezen belül leginkább a kenyér (76,2%), a sajt (68,0%), a tejtermékek, valamint a vaj és vajkrém (66,3%), a margarin (61,2%), a száraztészta (60,2%), a tojás (53,7%) drágult. Átlag alatti mértékben, 22,4%-kal nőtt a sertéshús, 19,1%-kal a csokoládé, kakaó, 10,9%-kal a cukor, 5,0%-kal az étolaj ára. A rezsicsökkentés szabályainak augusztus 1-jétől hatályos módosítása következtében a háztartási energia 62,1%-kal drágult. Ezen belül a vezetékes gáz ára 121,0, az elektromos energiáé 28,9%-kal nőtt. A palackos gáz ára 45,0, a tűzifáé 43,8%-kal növekedett. A tartós fogyasztási cikkekért 14,7, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 21,2, a szobabútorokért 20,1, az új személygépkocsikért 19,9%-kal kellett többet fizetni."
Innen nézve a 20,1% az 20,1%, igaz csak az elfogadott mérési módszertan és nem reprezentálja az átlag magyar napi vásárlásait, ahol ő ettől jelentősen eltérő értékekkel találkozik.
"Az Audi A8 meg a Rolex Daytona Új ára nem nőtt és ezeket is beleszámítják, úgy is hogy a lakosság 0,000001%-át sem érintik ezek a tételek."
Konkrétan ezeket biztos nem számították bele, és abba se lennék bizto,s hogy az A8 ára nem nőtt. De értem a példádat, csak mondjuk akkor életszerűbb egy okos TV vagy egy Iphone, esetleg mosógép.
Ez nagyjából az adócsökkentés képlete mentén zajlott.
35 %-os adókulcsomat levitték 15 %-ra és egy buznyákkal sem vittem haza többet, mint azt megelőzően!
Innen a közismert dal általam átszerkesztett első sora:
"100 fó-rint-nak 80 a fe-le!"
"A tej meg limit áras tehát nem lett drágább."
Csak épp nem lehet kapni. 209 forint a tescoban is meg az auchanban is. Ha volna... Ki van írva az ára az üres polcra, de limitáras 2,8as tej az nincs. Van helyette nem limitáras 400 és 450 forintért.
Úgy tudom leginkább erre a fogalomra értik, ha inflációra értik.
Mondjuk amennyiben visszagondolunk a pár évvel ezelőtti alacsony inflációra az se volt alacsony lakásárak, vagy albérlet esetében. Vagyis ha ezeket is beleszámoljuk, mert hát lakni kell valahol, ezek bizony akkor jócskán drágultak. Az az alacsony infláció is csak akkor volt igaz ha valakinek a lakhatás már rendben volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!