Mekkora most a haborus inflacio ?
"0rol valo epitkezes es nemzetkozi ellenszel mellett produkalni 8% os inflaciot 2023 ban teljesitmeny."
Es mar meg is van magyarazva, hogy miert is pozitivum az Europa-bajnok inflacio! :D Behalok rajtad kerdezo
kérdező 21:54
A vélemény kikezdhető, a tények nem.
Nem a nyugati médiumok (egyáltalán milyen médiumokra gondolsz?) csinálnak viszonyítási kérdést az inflációból, hanem az infláció definíció szerint az.
Tavaly előtti november a tavalyi novemberhez viszonyítva 22.5%-kal magasabb árakat (fogyasztói kosár, ami alapján az inflációt vizsgálják) eredményezett.
A tavaly novemberhez képest (vagyis a tavalyelőtti 22.5%-ra rárakódva) már csak 8% inflációt produkáltunk idén novemberben.
...vagyis előző novemberre volt egy növekedési ütem erősödés, amit most egy növekedési ütem csökkenés követett.
Ha kihagyjuk a tavalyi extrém magas inflációt és 2021-hez viszonyítunk, az akkori 7.4%-os inflációs állapothoz (ezt tekintve alap, vagyis kezdő állapotnak) képest 32.3%-os infláció lenne, de ez kétéves távlat, így átlagban évi 16.15%-os inflációnak felelne meg.
Tehát, ha tavaly nem lett volna kiugró 22.5%-os infláció, "csak" 16.15%-os, de azonos összromlás ment volna végbe, akkor az idei inflációs adat 16.15%-os inflációt hozott volna ki.
Ha tanultál középiskolában százalékszámítást, akkor gondolj vissza az ott tanultakra, különös tekintettel a kamatos kamatra.
Ha van egy számlád, amin lekötsz X Ft-ot, ami minden évben valamekkora kamatot kap (és ezt kiveszed), akkor Y Ft-od lesz a futamidő végén.
Ellenben, ha van egy számlád, amin lekötsz X Ft-ot, ami minden évben valamekkora kamattal nő (nem veszed ki), akkor Z Ft-od lesz a futamidő végén.
A fenti példa esetén Z nagyobb lesz Y-nál.
Valami hasonló történik az inflációnál is, mindig görgeti maga előtt az állam, és annak gyorsulási vagy lassulási ütemét látjuk kiértékelve (relatív formában).
Abszolút formában (vagyis a pénz romlásának valódi állásában) ezek egymásra rakódnak. Jó, hogy nem 10% fölött van az infláció, de most a rosszabb alapértékhez képest romlottunk 8%-ot (és nem tizenX-et), ami egy jobb alapértékhez képest nagyobb romlást jelentene.
Szimplán matematikai alapon, politikától függetlenül.
A "vészterhes időszak" bármit is jelentsen, 14 évnyi korlátlan kormányzás után visszamutogatni már képmutatás, mondhatnám durvábban is. Ráadásul úgy, hogy a jelenlegi kormány kormányzásának kezdetén indultak meg csőstől az EU pénzek felénk, vagyis lett volna miből fejleszteni az országot, és csak az utolsó időszakban zárták el hellyel-közzel ezeket a csapokat, és valamiért éppen ebben az időszakban érkezett meg a bődületes infláció is.
Volt egy gázárcirkusz ami, nem tett jót a gazdaságnak, emiatt lett külföldön is amúgy magasabb az infláció.
A különbség, hogy nálunk sokkal inkább el tudott szállni az infláció és egyébként a Forintárfolyam is (mivel elég gyenge alapokon áll a nagyobb devizákhoz képest).
...de az előző kormány kormányzása alatt egy gazdasági világválságból kellett kivergődni, ami szintén nehezített körülményeket hozott, ezt próbálták meg a hírhedt csomagokkal kompenzálni (amikor még egy rakás EU támogatás nem érkezett), és többek között emiatt kezdett az Orbán-kormány viszonylag jó helyzetből kormányozni (előző kormány elvitte a negatív részét a stabilizációnak)...
...de hát rég volt már, ki emlékszik már, most már csak arra jó az egész, hogy mindent rá lehessen fogni, nem ám a saját bizonyítványunkként elkönyvelni, hogy 14 év után elértünk egy mélypontot országos szinten - remélhetőleg innentől felfelé indulunk, vagyis nem lesz külföldről begyűrűző újabb válság, ami megint földbe döngöl minket.
a ksh vizsgalt kosara elavult. nem bazis a tavalyi ev, ezt elmondta a tarca is - nem relativ ertelemben kell jol teljesiteni hanem abszolut ertelemben - produkaltunk abszolut 8% ot. egy olyan megorokolt kozhangulat mellett ami 10+ evvel ezelott az orszagban uralkodott.
EU-penzek ambar jonnek , de von der Leyen ota nekunk kell megkuzdenunk minden forintert a brusszeli szinpadon. korabban sem volt egyszerubb , Juncker es bandaja de most a helyzet kielezett nemzetkozi porondon.
es igen jol irod, kulfoldrol erkezo valsag gerjesztes ellen nem tudjuk felvenni a harcot ha nem keresunk partnereket. nem blokkositani kell , hanem partnereket kell keresni. ezzel a szuverenitasunk is fenmarad.
#113 22:59
Nem tudom, mennyire elavult a vizsgált kosár vagy sem, de egyfajta összehasonlítási alap.
Ezt az abszolút-relatív fogalmat, amit írsz, nem igazán értem.
Mihez képest produkálunk abszolút 8%-ot?
A relatív fogalma pl. az, hogy az előző évhez képest veszünk mindig 8%-ot. Ha egy adott értéket veszek alapnak (abszolút számításhoz), akkor első évben lesz 8%-om (108%-a az alapnak), második évben a +8% az alap 116,64%-a lesz, harmadik évben 125,97%-a - és mindegyik évben 8% volt a gyengülés.
Ezt helyettesítsd be n milliárd adóssággal és látod a növekedést.
Abszolút értelemben jól kell teljesíteni, ez igaz, a relativizálás (korábbi időszakhoz viszonyítás) csak azért történik, hogy lássunk egy irányt - jó felé haladunk-e.
A közhangulatot elég nagyban alakította a jelenlegi kormánypárt uszításra és általános ellenség-keresésre építő politikája.
Sohasem összetartani próbáltak, hanem az oszd meg és uralkodj elvet követték - a közhangulatra ez erősen rányomja a bélyegét.
EU pénzek mostanság jönnek (vagy jönni fognak) valamelyest, de még mindig nagyon sok pénzt nem kapunk meg sajnos.
A nagy küzdelem viszont nem azért van, mert Juncker és "bandája", és ki tudja, kik annyira ellenünk vannak, hanem azért, mert a vezetésünk rombol le gyakorlatilag mindent itthon és az unión belül is játssza a hülye gyereket - ez az ország jövője szempontjából nagyon rossz taktika.
Gyakorlatilag az Uniónak nem tetszik, hogy teljesen másra (haveroknak) játszottuk ki az uniós pénzeket, a hatalom bebetonozása pedig messziről látható (médiumok saját tulajdonba vétele, beleértve az újságokat, rádiós, televíziók nagy részét, különféle intézkedések, alkotmánybírók cseréje, stb, stb.)...
Mind olyan dolgok, amiknek egy egészséges demokráciában nem szabadna így működnie, mi meg "harcolunk", hogy naa, mégis légyszi' azt a pénzt ide... ja, harc... a hülye gyerek harca néz ki így kb.
Ami a külföldi válságot illeti, tehetnek még keresztbe az Oroszok vagy akár az Orosz harcok kapcsán az Ukránok is, tehetnek keresztbe egyéb, olajkitermeléshez kapcsolódó országok, vagy egy újabb gazdasági válság, akár Kína, akár USA részéről indított hadviselés még úgy is, ha egymás ellen mennek, minket kihagyva.
Mi nagyon gyengék vagyunk minden téren, és kb. bármi meglátszik rajtunk (és leginkább rajtunk látszik meg), ami a környékünkön vagy akár azon túl történik negatívum.
...és megsúgom, elvileg lennének partnereink.
A Lengyelekkel megrontottuk a viszonyt, a környező országokkal rosszban vagyunk, az EU-ban mi vagyunk a hülye gyerekek.
Ébresztő, ők lennének a partnereink!!!
Helyette barátkozunk távoli, egzotikus országokkal, meg olyan helyekkel, ahol diktatúra vagy aközeli állapotok vannak.
Tényleg komoly, hogy az EU-val szemben kell nekünk partnereket keresni és diktatúrákhoz dörgölőzni ahelyett, hogy azokhoz húznánk, akikhez elvileg tartoznunk kellene?!
...és akkor ne kongassuk a vészharangot, hogy hová megy és mivé lesz ez az ország?!
Gondolkodjunk már kicsit emberek!
Kérdező - a direktíva, amit a kormányunk megint "túlteljesített" (ha már emelünk, legyen kövér és fogjuk az EU-ra ezt is), megspékelve a világrekord 27%-os itthoni ÁFA-val.
A pár hetes adagolás az marha nagy segítség amúgy, kb. a szarnak egy pofon kategória.
Nem tűnik fel, hogy ez a banda mindenkit hülyének néz, és ahol pénzhez lehet nyúlni, azt erősen megfogja és elveszi?
...és utána mindezt ráfogja a nyuszira?
Ébredj már fel!
Ráadásul mindezt úgy csináljuk, hogy viszonylag erős a Forint és viszonylag alacsony az olajár.
Mi lesz itt, ha esetleg elszáll bármelyik a kettőből?
Nem az EU-s direktíva a legnagyobb gondunk, hanem a kedves kormányunk kapzsisága!
#118
Ennek most örülnünk kell?
Hosszú távon lesz itt várhatóan probléma, a pár hetes elkenés meg a pillanatnyi árcsökkenés az csak ideig-óráig segít valamennyit.
Ha összesen emelkedne 18 Ft-tal és amellé csökkent volna 10 Ft-ot, akkor most csak 8 Ft-os emelkedéssel kellene számolni és nem lenne újabb emelési fázis. Na, EZ az, amit az EU-nak köszönhetünk.
A többit viszont keményen a kapzsi kormánypártunknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!